W jaki sposób udało się tu zakontraktować 15 poradni specjalistycznych, zatrudniających 20 lekarzy specjalistów, którzy pacjentów przyjmują na NFZ?
Medical zakontraktował ich na nowy - trzyletni okres - poszerzając ofertę dla mieszkańców o nowe specjalności.
W jednym budynku...
W Gniewie zakontraktowane też zostały badania diagnostyczne; wykonywane są badania laboratoryjne. W przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) funkcjonuje nieprzerwanie ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS), a także rehabilitacja, laboratorium, apteka i diagnostyka (m.in. rtg, usg) w jednym budynku! To ewenement w skali powiatu tczewskiego.
Budynek POZ jest przygotowany i spełnia wymogi dla świadczenia opieki całodobowej (a więc i nocnej), jeśli zajdzie taka konieczność. Nowością jest gabinet optyczny, w którym - po jego opuszczeniu - pacjent będzie mógł skorzystać, jeśli będzie chciał, z zamówienia i zakupu okularów na miejscu.
Trzeba spełnić wymogi
Co trzeba spełnić, by móc uzyskać taki kontrakt z trudnym „kontrahentem”, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia? Czy każdy ośrodek może się o takie kontrakty starać?
- By móc ubiegać się o kontrakty dla specjalistów, a więc lekarzy i specjalistycznych usług medycznych, należy spełnić określone przez ministra zdrowia wymogi – wyjaśnia właściciel spółki Medical Jakub Mowiński. - Czyli nie wystarczy dysponować lekarzami o określonych specjalizacjach, ale należy mieć także określone przepisami gabinety zarejestrowane w Wydziale Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego. Potem następuje złożenie oferty i zwyczajowe kontraktowanie usług z NFZ, czyli negocjacje w zakresie ilości i ceny. Nie jest to niemożliwe, by podpisać z NFZ dłuższy kontrakt, bo nasz opiewa na trzy lata - na wiele usług i poradni specjalistycznych. Wszelkie remonty całego wnętrza budynku wraz z wyposażeniem zakończyliśmy na początku tego roku. Kontraktowanie zostało zamknięte w czerwcu, więc możemy już obwieścić naszym pacjentom, iż postaraliśmy się nie tylko o większą dostępność do lekarzy i diagnostyki, ale też o poszerzenie oferty gabinetów specjalistycznych. I co należy podkreślić: jest to bezpłatne dla pacjentów ubezpieczonych!
Na bieżąco
W gniewskiej przychodni można już korzystać z dwóch nowych poradni wynegocjowanych z NFZ - Alergologicznej i Próby Wysiłkowej. Jak twierdzi Jakub Mowiński nie ma też w poradni kolejek. Kolejek w rozumieniu pacjentów chcących skorzystać np. z poradni najbardziej obleganych (kardiologicznej, neurologicznej czy rehabilitacji), co często oznacza kilkumiesięczne oczekiwanie. W Gniewie chory nie czeka dłużej niż maksymalnie dwa tygodnie. Generalnie wszystko odbywa się w ciągu kilku dni.
Nie wiadomo co będzie, gdy z tych usług zaczną korzystać pacjenci z sąsiednich gmin, szczególnie z Pelplina. Wszak wystarczy posiadać skierowanie do lekarza specjalisty, wtedy możemy zapisać się do niego w dowolnie wybranej poradni. Szczególnie, gdy w naszym miejscu zamieszkania specjalistów w ogóle nie ma. Wówczas szukamy pomocy w innych gminach, miastach, poradniach.
Nie ma skarg
Burmistrz Gniewu Bogdan Badziong mówi, że decyzja władz miasta i gminy oraz samorządu, o powierzeniu realizacji świadczenia opieki medycznej podmiotowi w drodze konkursu ofert była strzałem w „10”. Efekty są pozytywnie odczuwalne przez pacjentów. Nie tylko mieszkańców Gniewa i okolic, ale i sąsiednich gmin. Zdarzają się nawet pacjenci z Tczewa.
- Jesteśmy zadowoleni, że w Gniewie w poradni Medical przyjmują tak dobrzy lekarze specjaliści, świadczący tak szeroką gamę usług, znacznie wykraczającą poza podstawową opiekę zdrowotną, na którą zleciliśmy usługi jako gmina – mówi burmistrz Bogdan Badziong. – Jednak należy podkreślić, że od momentu wejścia do nas spółki Medical, specjalistów tu nie brakowało i zawsze byli oni kontraktowani z NFZ. Nie zdarzały się skargi na przychodnię i lekarzy, a już tym bardziej na ich brak.
Remont i kontrakt
Burmistrz przypomina, że budynek był w bardzo złym stanie, a gdy firma Medical przystąpiła do jego remontu, okazał się on jeszcze gorszy z uwagi na niestabilność podłoża i „ruszające się ściany”. To wymagało dużych nakładów pieniężnych wynoszących tyle, ile kosztowałoby postawienie nowego budynku. Jednak ten remont wykonano.
- Myślę, że zawarcie 3-letniego kontraktu z NFZ było możliwe dlatego, że Medical wykonał remont budynku zgodny z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi i wymogami ministra zdrowia - twierdzi burmistrz. - W tym projekcie zostały uwzględnione wszystkie gabinety, na które został podpisany obecny kontrakt z NFZ; musiały one zostać zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Co ciekawe: kontraktowanie nowych umów zaczęło się w ub. roku, a wówczas Medical prowadził remonty. Możliwe jest więc jednocześne remontowanie i kontraktowanie świadczeń z NFZ. Udało się zarówno zakończyć remont, jak i poszerzyć kontrakt.
Mieszkańców Gniewu najbardziej, oprócz szerokiej i bezpłatnej dostępności do dużej gamy usług specjalistycznych, cieszy możliwość wykonywania diagnostyki, a więc niezbędnych badań, oraz możliwość korzystania z rehabilitacji.
Gniew - poradnie specjalistyczne i lekarze
● Diabetologiczna: Małgorzata Grochocińska; ● Kardiologiczna: Piotr Hoppe i Danuta Abdulazis; ● Neurologiczna: Jakub Mowiński; ● Reumatologiczna: Ewa Kopeć-Kopczyńska; ● Ginekologiczna (USG): Wojciech Knurowski; ● Chirurgii Ogólnej: Mirosław Trocha i Janusz Hochschulz; ● Chirurgii Urazowo–Ortopedycznej: Waldemar Przeniosło i Michał Kapusta; ● Okulistyczna (pole widzenia, lampa szczelinowa, pełne wyposażenie): Dorota Trocha i Małgorzata Maksymiuk; ● Otolaryngologiczna (tympanometria, audiogram): Jacek Kozłowski i Agnieszka Knurowska; ● Dermatologiczna: Adam Wilczek; ● Medycyny Pracy: Hubert Białasiewicz i Hanka Kozerska – Drosdalska; ● Alergologiczna: Eliza Wasilewska; ● Próby Wysiłkowej: Piotr Hoppe i Danuta Abdulazis; ● Psychiatryczna, ● Rehabilitacyjna (fizjoterapia, kinezyterapia, hydroterapia): Katarzyna Nowak i Beata Siwiec; ● RTG; ● Laboratorium; ● USG.
Bez skierowania pacjent może zgłosić się do poradni: ginekologicznej, okulistycznej, dermatologicznej i psychiatrycznej. Do pozostałych poradni chory musi posiadać skierowanie - te zasady się nie zmieniły. Wszystkie wymienione poradnie są zakontraktowane z NFZ i dla pacjentów bezpłatne.
Więcej bezpłatnych usług medycznych
GNIEW. Placówki opieki zdrowotnej narzekają na kontraktowanie z Narodowym Funduszem Zdrowia i zmniejszające się limity na różne zabiegi, diagnostykę, specjalistów. Z roku na rok jest coraz gorzej.
- 29.07.2010 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 02:56)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze