Rozstrzygnięcie przetargu nie doszło do skutku z uwagi na skalę inwestycji, które tczewski szpital musi przeprowadzić.
Te inwestycje to przede wszystkim umieszczenie w jednym budynku wszystkich oddziałów tczewskiego szpitala. Wymaga to nakładów idących w miliony złotych, a jest konieczne ze względu na wymogi Unii Europejskiej. BZ WBK miał rozwiązać najbardziej palący problem spółki TCZ.
Z uwagi na skalę projektu na potrzeby realizacji transakcji zbudowane zostało konsorcjum z firmą Penton Holdings (fundusz PE). Bank z konsorcjantem przeprowadził szczegółową analizę stanu spółki TCZ oraz perspektyw jej dalszego rozwoju.
- Nasza decyzja o przystąpieniu do procesu zbycia udziałów TCZ przez Starostwo Powiatowe wynikała z generalnej pozytywnej oceny perspektyw sektora usług ochrony zdrowia – tłumaczy decyzję konsorcjum Grzegorz Adamski, rzecznik prasowy BZWBK. - Według naszych analiz Szpital Powiatowy w Tczewie był i jest placówką, która ma szanse z sukcesem zrealizować strategię przygotowaną przez zarząd szpitala wspierany przez lokalny samorząd – m. in. ze względu na doświadczoną i sprawną kadrę zarządzającą, niski poziom zadłużenia i dobre wyniki finansowe spółki. W szczególności wysokie kompetencje kadry menedżerskiej oraz jej dotychczasowe osiągnięcia w zakresie restrukturyzacji szpitala były głównym czynnikiem, który skłonił nas do rozpatrywania udziału w tym projekcie. Decyzja konsorcjum o nie składaniu wiążącej oferty nabycia udziałów TCZ związana była głównie z wyższym niż pierwotnie zakładanym poziomem niezbędnych nakładów inwestycyjnych, w tym w dużej mierze odtworzeniowych i wynikających z programu dostosowawczego.
Bankowcy byli pod dużym wrażeniem sposobem zarządzania szpitalem oraz jego strategią rozwojową. Nie mają też uwag jeśli chodzi o współpracę ze Starostwem. „Cały proces został rzetelnie i profesjonalnie przygotowany, w razie potrzeby mogliśmy liczyć na dodatkowe wyjaśnienia ze strony dedykowanych pracowników” - usłyszeliśmy.
Dlaczego BZWBK zainteresował się w ogóle tczewski szpitalem? Oprócz podstawowej działalności związanej z bankowością detaliczną i korporacyjną BZ WBK jest aktywnym graczem na rynku kapitałowym, oferującym szeroki wachlarz usług i produktów bankowości inwestycyjnej. Poprzez spółkę zależną - BZ WBK Inwestycje Sp. z o.o., przeprowadzane są inwestycje kapitałowe udostępniające wybranym podmiotom środki finansowe na realizację strategii rozwoju. Inwestycja w tczewski szpital miała mieć charakter inwestycji portfelowej (zakup akcji w celu ich odsprzedaży przy nie ingerowaniu w strategię rozwojową firmy lub spółki). BZ WBK od kliku lat z sukcesem realizuje projekty inwestycyjne w różnych branżach, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych, w których występuje jako typowy inwestor finansowy dostarczający kapitału na rozwój przedsiębiorstwa.
- Naszym celem jest znalezienie ciekawych projektów, w których możemy zrealizować satysfakcjonujące stopy zwrotu, zgodne z naszą polityką inwestycyjną – dodaje rzecznik BZWBK. - W tym kontekście inwestycja w szpital w Tczewie z szerokim wachlarzem świadczonych usług, o ugruntowanej pozycji w danym regionie, była zdecydowanie warta rozważenia.
Bank nie zainwestuje milionów w szpitalu przygotowanym do prywatyzacji
TCZEW. Tczewskie Centrum Zdrowia Szpital Powiatowy mimo znacznej redukcji zadłużenia, by prawidłowo funkcjonować i by jego przyszłość była pewna, nadal potrzebuje inwestora strategicznego. Niestety, dwóch inwestorów finansowych wycofało się z przetargu na zakup jego udziałów: jako pierwsze Biuro Maklerskie PKP BP), a ostatnio konsorcjum BZ WBK z firmą Penton Holdings.
- 30.09.2010 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 06:18)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze