Mammografię można wykonać w każdej chwili w Pracowni Rentgenodiagnostyki w Tczewie. Już niedługo nastąpi ucyfrowienie naszego aparatu do badań mammograficznych.
Dopóki nie zrozumiemy, że rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny, dopóty nie będzie możliwe zmniejszenie zastraszającej liczby zachorowań. A także zgonów.
Zalety stacjonowanego sprzętu
Dlatego tak ważne jest korzystanie z dobrodziejstw diagnostyki, jakim w tym przypadku jest mammograf. Od 2000 r. mieszkanki Tczewa oraz wszystkie pacjentki mogą wykonywać te badania w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego nie tylko za skierowaniem od lekarza specjalisty na NFZ (a więc bezpłatnie), ale także bezpłatnie (dla określonych grup wiekowych) w ramach różnych programów profilaktycznych organizowanych przez różne urzędy.
- W tym roku przez okres działalności naszego mammografu wykonaliśmy ponad 1830 badań! – mówi Czesław Płocharczyk, kierownik Pracowni Rentgenodiagnostyki w Tczewie. – Aparat, który mamy został zakupiony ze środków publicznych, złożyło się na niego społeczeństwo i różne urzędy. To oznacza, jak duża była potrzeba posiadania takiego sprzętu w Tczewie i możliwość wykonywania badań piersi.
Tczewski stacjonarny mammograf ma kilka zalet: jest modyfikowany zgodnie z najnowszymi możliwościami technicznymi, dokupywane są nowe elementy do dodatkowych szczegółowych badań. Badania są archiwizowane, zatem pacjentki, które gdzieś stracą swoje wyniki sprzed lat, nie muszą się martwić, że jest to bezpowrotne, gdyż w każdym momencie ich badania mogą być im wydane! Poza tym w niedługim czasie planowane jest ucyfrowienie sprzętu przez ogólnoświatowa firmę Fuji. Ważną rzeczą jest to, że badania takie w Tczewie, zgodnie z wymogami, opisuje dwóch lekarzy - specjalistów radiologów. Czyli jest podwójny odczyt wyniku badania i opinie są dokładnie opisywane, co pozwala unikać błędów mogących mieć fatalne skutki dla pacjentek.
Niewielka dawka promieniowania
Nasza tczewska pracownia przechodzi szczegółowe kontrole i zawsze z wynikiem pozytywnym uzyskuje rekomendację. W tym roku kontrola miała miejsce 27 października i był prowadzona przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący dla Programu Profilaktyki Raka Piersi i Rak Szyjki Macicy w Bydgoszczy.
- Opinia i wnioski pokontrolne bez uwag zostały przesłane do Narodowego Funduszu Zdrowia – podkreśla Cz. Płocharczyk. – Mając na uwadze wszelkie zalety i nasze starania, by jakość i usługi były na jak najwyższym poziomie, apeluję do kobiet: drogie panie, badajcie się! Rak piersi jest jednym z największych zabójców w Polsce, nie lekceważcie swojego zdrowia. Wczesne wykrycie zmian w piersi, często jest gwarancją całkowitego wyleczenia z tej strasznej choroby. To nie jest badanie szkodliwe dla zdrowia, dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania, poza dobrą wolą i odpowiedzialnością za swoje zdrowie i życie.
Badanie nie boli
Czesłąw Płocharczyk przypomina, że pacjentka ma prawo sama upomnieć się o takie skierowanie. W niektórych miastach do kobiet po 50. roku życia są wysyłane zaproszenia na badania. Często zdarza się jednak, że kobiety na nie nie odpowiadają.Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu.
Wynik to klisze rentgenowskie oraz opis zdjęć. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania dla porównania - to bardzo pomaga osobie interpretującej wynik.
Szybkie wykrywanie zmian
Specjaliści podkreślają, że mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat.
Nie boli, a pomaga. Badania mammograficzne - by na ratunek nie było za późno
POMORZE. Rak piersi to - obok raka szyjki macicy - to największy morderca kobiet w Polsce. Od dawna apeluje się, by kobiety poddawały się badaniom, które pomogą wcześnie tego raka wykryć, co daje duże szanse nie tylko na uratowanie życia, ale i zdrowia. Metoda wykrywania tego rodzaju nowotworu jest łatwa, nieinwazyjna i bezbolesna.
- 27.12.2010 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 06:18)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze