W flisie wzięli udział członkowie organizacji z Gdańska, Gdyni, Tczewa, Starogardu Gdańskiego i Bielska Białej. Udział w spływie był dla nich nagrodą za aktywne włączanie się w prace Ligi oraz za zwycięstwa w konkursach przez nią organizowanych. Uczestnicy flisu zwiedzili miasto, a dzień później odpłynęli w kierunku Przegaliny i Gdańska. Spływ trwał od 21 czerwca do 4 lipca na trasie Wyszogród – Gdańsk. Codziennie pokonywano ok. 30 – 40 km. Retmanem flisu był Bogdan Gliniecki.
Celem, jaki przyświeca Lidze Morskiej i Rzecznej przy organizacji Flisu Wiślanego jest nawiązanie do dawnych tradycji staropolskich oraz promocja miast i gmin nadwiślańskich. Flis ma także cel wychowawczy, ponieważ podczas niego młodzież szkolna bierze udział w zajęciach w zakresie bezpieczeństwa na wodzie, ochrony środowiska i wód śródlądowych, żeglarstwa itp. Ten program edukacyjny jest częścią szerszego projektu Ligi Morskiej i Rzecznej zamierzającego do stworzenia ratownictwa na obszarach rzek, jezior i wód morskich. Materiały zebrane podczas flisu posłużą do działań mających na celu przywrócenie rzeki Wisły do jej dawnej świetności w aspekcie żeglugi towarowej, pasażerskiej i sportów wodnych.
Flis dobił do wiślanego brzegu - Liga Morska i Rzeczna promuje królową polskich rzek
TCZEW. Przy tczewskiej przystani przycumowało kilkanaście jachtów, łodzi motorowych i szalup. Na ich pokładzie było prawie 70 osób – uczestników V Flisu Wiślanego Ligi Morskiej i Rzecznej.
- 04.07.2009 13:13 (aktualizacja 13.08.2023 11:01)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze