Przez prawie 4 000 lat chroniła je opaleńska ziemia - groby naszych praprzodków mieszkających na lewym brzegu Dolnej Wisły.
Ponad 350 dawnych grobów
Władysława Milewska przypadkowo natrafiła w 1965 r. na grób szkieletowy. Mieszkanka Opalenia czuła, że odnalazła coś bardzo interesującego. Zgłosiła ten fakt do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Archeolodzy byli cierpliwi i sceptyczni, a pani Władysława Milewska wytrwała i uparta. Kolejne odkrycia dokonane podczas kopania żwiru w 1988 r. zachęciły archeologów do rozpoczęcia badań wykopaliskowych. Opaleńska ziemia szczodrze odpłaciła im za podjęcie tej decyzji. Znaleziono tu duże cmentarzysko. Dotychczas przebadano ok. 3 000 m kw. powierzchni stanowiska archeologicznego i odkopano ponad 350 grobów.
Najstarsze ze znalezionych grobów pochodzą z okresu wczesnego brązu, czyli kryją szczątki naszych praprzodków przebywających tu prawie 4 000 lat temu. Pozostałe groby są młodsze. Najwięcej pochodzi z okresu przełomu naszej ery, liczą więc po ok. 2 000 lat. Cmentarze są skarbnicą archeologicznych znalezisk. W Opaleniu odnaleziono wiele bardzo atrakcyjnych przedmiotów. Wszystkie, już po pracach konserwacyjnych, są wyeksponowane w gniewskiej bibliotece.
Przewodnik niepotrzebny
Na wystawie zobaczyć można m. in. kolie, paciorki z bursztynu i szkła, zawieszki z metalu, złoty wisiorek i zapinki do szat, a także fragmenty ludzkich kości. Należy podkreślić bardzo staranne przygotowanie ekspozycji. Wszystkie eksponaty są umieszczone w widoczny sposób. Przy niektórych umieszczono duże lupy, aby powiększyć interesujące szczegóły misternych dekoracji. Na czytelnych planszach dokładnie opisano poszczególne epoki i charakterystyczne dla nich znaleziska. Wystawę można więc zwiedzać całkowicie bez pomocy przewodnika.
Wystawa w Gniewie czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 15.00, a w piątki w godz. 9.00 – 13.00. Wstęp na tę interesująca wystawę jest nieodpłatny.
Cmentarzysko z epoki wczesnego brązu - eksponaty nieco młodsze od... piramid
OPALENIE. Niezwykle atrakcyjne eksponaty archeologiczne można podziwiać na wystawie w gniewskiej bibliotece. Archeolodzy prezentują tu plon swoich odkryć dokonanych na cmentarzysku w Opaleniu.
- 11.07.2009 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 01:00)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze