W sobotę, 30 kwietnia, na Rynku odbyło się spotkanie artystyczno - modlitewne związane z beatyfikacją Jana Pawła II zorganizowane z inicjatywy wiernych ze starogardzkich parafii.
W części muzycznej wystąpiły: Chór Adalbertus, młodzież ZSP im. JP II, Izabela Komorowska, CANTATE DEO, Ewa Witkowska, Familia HP i zespół Gryf.
Znicze jak serca gorące
Wierni przynieśli ze sobą kolorowe znicze, z których ułożono „Papieski znicz”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był ks. prałat Józef Pick.
- Trzy tygodnie temu, na zebraniu dekanalnym komitetu obchodów beatyfikacji Jana Pawła II zostałem wybrany koordynatorem i organizatorem tych obchodów – powiedział ksiądz prałat. - Do pomocy dostałem grupę wikariuszy. Wpadłem na pomysł, aby utworzyć żywy herb serc płonących dla Jana Pawła II. Znicze zamówiliśmy w jednej firmie, w czterech kolorach.
Symbolika Papieskiego znicza
Ksiądz wyjaśnił, że kolory w tym symbolicznym herbie starogardzkim są dwa: niebieski i czerwony. Niebieski symbolizuje tych, którzy wyjechali za pracą, za chlebem, którzy tęsknią za swoim miastem. Z kolei czerwony to osoby, które chciały być przed Ratuszem w sobotę, ale nie mogą, bo są przykute do łoża z powodu choroby, starości. Z kolei kolory żółty i biały - to kolory starogardzkich rodzin.
- Pan Józek Olszynka zgodził się narysować makietę, przygotowywał ją trzy dni – wspomina ks. prałat. - Namalował ją na geowłókninie, stosowanej pod autostradami. Dostaliśmy ją w prezencie od starogardzkiej firmy robót inżynieryjno – melioracyjnych. Teraz harcerze na makiecie nam te znicze rozstawiają. Liczę, że budowanie znicza potrwa do 21.37, kiedy to symbolicznie zadzwonią wszystkie dzwony na pamiątkę przejścia Papieża do Ojczyzny Niebieskiej do Domu Ojca a my, w ten sposób, naszą modlitwą pieśnią i byciem razem, rozpoczniemy bezpośredni udział w tym wielkim przygotowaniu całego świata do beatyfikacji Jana Pawła II.
Będzie Relikwiarz
- Stosowne pismo już złożyłem u naszego ks. biskupa, który obiecał zwrócić się do kardynała Stanisława Dziwisza z prośbą o chociaż kropelkę krwi Jana Pawła II, abyśmy mogli ją mieć wśród nas. To wszystko co dziś otrzymamy za znicze, zdjęcia, fotografie bądź widokówki - które już za tydzień będą w sprzedaży przeznaczymy na relikwiarz. Im więcej zdobędziemy środków, tym będzie piękniejszy. Konkurs na jego projekt ogłosimy dziś.
Udział w konkursie będą mogli wziąć artyści związani ze Starogardem albo Kociewiem miejscem zamieszkania, albo twórczością, albo sercem. Organizatorom zależy, aby to ktoś z Kociewia włożył w projekt swój talent i serce. Relikwiarz będzie peregrynował po parafiach naszego dekanatu - w każdy tydzień. Zostanie wprowadzony, w sposób uroczysty, 21 września, w uroczystość św. Mateusza. Peregrynacja potrwa 10 tygodni. Uroczystości centralne odbędą się między 16 a 22 października.
- Na ten Dzień Papieski przygotowujemy nową formę duszpasterstwa, ale o tym nie będziemy na razie mówić. Zdradzę tylko, że będzie służyła zjednoczeniu i poruszeniu serc starogardzian – zapowiada ks. prałat Józef Pick.
Napisz komentarz
Komentarze