Fundacja DKMS Polska powstała niecałe 3 lata temu jako organizacja rekrutująca ludzi do światowego rejestru dawców szpiku. Od początku istnienia organizuje w całym kraju Dni Dawcy Szpiku, stając się tym samym największą w Polsce bazą dawców komórek macierzystych. W ubiegłą niedzielę taki dzień został zorganizowany w Starogardzkim Centrum Kultury. W ciągu sześciu godzin trwania akcji 132 mieszkańców naszego miasta wyraziło chęć uratowania czyjegoś życia zostając w potencjalnym dawcą szpiku kostnego.
Coraz więcej młodych ludzi chce być potencjalnym dawcą
- Ilość osób zarejestrowanych dzisiejszego dnia jest zadowalająca – mówi nam Rafał Młodzikowski, koordynator Dnia Dawcy Szpiku z Warszawy. – Niestety nadal słabo wypadamy na tle innych krajów jeżeli chodzi o ilość potencjalnych dawców. W Polsce jest to niecałe 200 tys. osób, a dla porównania w Niemczech jest ich 4,5 miliona. Zawsze staramy się jak najbardziej nagłośnić nasze przedsięwzięcia, ponieważ mała ilość ludzi rejestrujących się w naszym kraju wynika zazwyczaj z niewiedzy.
Wolontariusze DKMS Polska z dobrego serca poświęcili czas rozdając ulotki i plakatując miasto, aby uświadomić mieszkańców o istnieniu akcji. Dzięki takim inicjatywom zainteresowanie oddawaniem szpiku kostnego rośnie, szczególnie u ludzi młodych.
- Od dawna chciałam zostać dawczynią, musiałam jednak czekać aż osiągnę pełnoletność – mówi Marta Oller ze Starogardu Gd. - O Dniu Dawcy dowiedziałam się z internetu. Pomyślałam, że to niepowtarzalna okazja i mogę poświęcić chwilkę w niedzielne popołudnie, aby pomóc komuś innemu.
- Dla nas to tylko parę minut, a możemy dać komuś nadzieję na życie, co jest wspaniałym uczuciem, którego nie da się porównać z niczym innym – dodaje Dorota Filipowicz.
Nie taki przeszczep straszny...
Wiele osób boi się przeszczepu ze względu na krążące mity na ten temat.
- Często w wyniku niewiedzy ludzie boją się rejestrować, ponieważ myślą, że pobranie związane jest z kręgosłupem albo rdzeniem kręgowym – mówi pan Rafał – Jest to całkowita nieprawda. Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej, a dawca znajduje się pod narkozą, więc jest to bezbolesne. Pamiętajmy też, że ten zabieg wykonuje się tylko u 20% dawców, a w 80% jest to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, co jest tylko 3-4 godzinnym zabiegiem podobnym do transfuzji krwi, a pacjent nie ma konieczności dłuższego pobytu w szpitalu.
Fundacja DKMS Polska zapewnia dawcom całkowitą ochronę danych osobowych. Do światowego rejestru dawców szpiku dane przekazywane są w postaci anonimowej. Zawierają one tylko określenie cech zgodności tkankowej, wiek, płeć oraz numer dawcy w bazie. Wszelkie koszty badań ponosi fundacja a dawcy przysługuje zwolnienie lekarskie na czas przygotowania do przeszczepu.
Chętni, którym nie udało się dotrzeć w niedzielę do SCK, bądź nie wiedzieli o akcji nadal mają szansę zarejestrować się jako potencjalni dawcy przez internet na stronie www.dkms.pl, do czego gorąco zachęcamy. Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący ponad 50 kg i nieposiadający poważnych chorób. Pamiętajmy, że każdy z nas może uratować czyjeś życie.
Wspólnie przeciw białaczce - Dzień Dawcy Szpiku
POMORZE. Przeszczep szpiku kostnego jest metodą leczenia choroby nowotworowej układu krwiotwórczego czyli białaczki. Prawie 10 na 100 000 osób rocznie zapada na tę straszliwą chorobę. Dla niektórych chorych jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego. Statystyki pokazują że 40-80% przeszczepów kończy się sukcesem.
- 27.05.2011 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 09:46)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze