Prof. Kazimierz Denek (ur. 1932 r.) pochodzi z Krzemieńca na Wołyniu. W Tczewie zamieszkał po 1945 r., gdzie wychowywał się w domu dziecka (rodziców stracił podczas tzw. rzezi wołyńskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów) i ukończył szkołę średnią. Tutaj też pracował przez rok jako nauczyciel. Przez wiele lat był profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pracy badawczej zajmuje się pedagogiką i dydaktyką, stąd jego piątkowy wykład w internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych nosił tytuł „Czego pilnie potrzebuje nasza edukacja”.
- Siłą napędową rozwoju jest wiedza, z czego wynikają nowe wyzwania dla systemu edukacji w naszym kraju - powiedział profesor. - Tymczasem jesteśmy świadkami abdykacji państwa w tej sferze: masowa likwidacja szkół, mała liczba przedszkoli, fatalne wyniki matur. Licea ogólnokształcące stają się takimi z nazwy, gdy ogranicza się nauczanie przedmiotów humanistycznych. Nie jest drogą zwalnianie nauczycieli, ale podnoszenie ich kwalifikacji oraz zmniejszenie liczby uczniów w klasach.
Zdaniem prof. Denka należy odejść od wszechobecnych testów oraz powrócić do starego systemu z 8-letnią szkołą podstawową i 4-letnią szkołą średnią. Jego zdaniem niedopuszczalne jest też promowanie do następnych klas osób z ocenami niedostatecznymi.
- Modernizacja i unowocześnianie edukacji jest konieczne od etapu przedszkolnego, poprzez szkolnictwo zawodowe po uniwersytety - dodał prelegent. - Musimy odejść od edukacji odtwórczej na rzecz odważnych postaw innowacyjnych i kreatywnych. Taki jest współczesny świat.
Tego samego dnia, w Fabryce Sztuk, odbyła się promocja nowej książki profesora pt. „Filozofia życia”. To już czterdziesta duża publikacja honorowego obywatela grodu Sambora.
Napisz komentarz
Komentarze