Program ten jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie". Młodzież z klas III EA i III EB udała się na zagraniczne praktyki wraz z nauczycielkami, Agnieszką Bojko i Jolantą Furmanik, które były pomysłodawczyniami wyjazdu.
- Projekt pt. ”Praktyka zawodowa okazją poznania europejskich standardów pracy i rozwinięcia umiejętności w języku obcym” napisałyśmy już zimą, w maju został zaakceptowany i wtedy było już wiadomo, że uczniowie naszej szkoły wyjadą na praktyki za granicę. – opowiada Jolanta Furmanik – Przed wyjazdem w Polsce odbył się miesięczny kurs przygotowawczy, podczas którego uczniowie poznali słownictwo zawodowe, którym posługiwali się podczas praktyk.
Podczas pierwszego tygodnia praktyk młodzież uczestniczyła w kursie językowym prowadzonym przez tzw. native speakerów. Uczniowie odbyli praktyki w firmie The Pilgrim, prowadzącej działalność charytatywną, zajmującej się wspieraniem rozwoju młodzieży. Wyjazd zorganizowano we współpracy z firmą Tellus Ltd., organizującą kursy i staże w Wielkiej Brytanii.
W zagranicznych praktykach udział brała również młodzież z innych krajów, tj. Francja, Czechy, Niemcy, Kuwejt, Hiszpania, Szwecja.
- W tygodniu codziennie od 9 do 15 spędzaliśmy czas na zajęciach. – opowiada Martyna Jasińska, uczestniczka zagranicznych praktyk. - Dwa razy w tygodniu mieliśmy spotkania z młodzieżą z innych krajów, która tak jak my przyjechała do Plymouth na praktyki, natomiast w weekendy jeździliśmy na wycieczki.
Młodzi tczewianie byli bardzo pozytywnie zaskoczeni Anglikami, ich uprzejmością, kulturą osobistą i miłym usposobieniem. Zauważali też, jakie szanse dla rozwoju młodego człowieka daje praktyka czy praca za granicą.
- Od kiedy otworzył się dla Polski europejski rynek pracy, trzeba liczyć się z tym, że część z tych młodych ludzi będzie chciała podjąć pracę za granicą. – tłumaczy druga z nauczycielek, Agnieszka Bojko. – Takie praktyki pomogą młodzieży w dostosowaniu się do europejskich standardów pracy.
Sam program praktyk został stworzony w Polsce i zaakceptowany w ramach projektu. Uczniowie mogli więc realizować polski program zgodnie z europejskimi normami.
- Poznaliśmy strukturę organizacyjną firmy, politykę firmy, prowadzenie korespondencji biurowej w języku angielskim, a także elementy marketingu – wymienia uczestniczka praktyk, Martyna Zielińska.
Jednym z zadań, jakie uczniowie mieli wykonać w ramach praktyk, było stworzenie prezentacji multimedialnej zachęcającej uczestników praktyk z innych krajów do odwiedzenia Polski. Już sama forma zajęć zachęcała do kreatywnego myślenia i rozwijała umiejętności młodzieży. Uczniowie zauważali, że praktyka za granicą daje większe możliwości rozwoju, doceniali sposób, w jaki prowadzono zajęcia. Wrażenia i doświadczenia, w jakie wzbogacili się ci młodzi ludzie najlepiej opisuje często powtarzane przez nich zdanie: „Na pewno tam wrócimy...”.
Reklama
Bogaci w nowe umiejętności, gotowi na podbój świata
16-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych spędziła trzy tygodnie na praktykach zawodowych w Plymouth dzięki programowi Leonardo da Vinci.
- 29.10.2012 18:03 (aktualizacja 19.08.2023 01:42)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze