A we wrześniu są... Obchody Dnia Chłopaka.
Dzień dobrych uczynków
- Podczas święta panów mają miejsce tylko dla nich przeznaczone konkursy – mówi kierownik szkoły Katarzyna Wierzbowska. – Dziewczynki są tylko widownią. Chłopcy biorą udział w różnych wesołych konkurencjach, na co dzień kojarzonych z zajęciami typowo dziewczęcymi – np. muszą ubrać lalkę... Jest wesoło, sympatycznie, mnóstwo śmiechu. Panowie dostają nagrody, a dziewczynki symboliczne upominki. Święto pań obchodzone jest oczywiście w marcu. Wówczas dziewczynki rywalizują w typowo „chłopięcych” konkurencjach.
Po świętowaniu Dnia Chłopców, w październiku jest nieco poważniejszy Dzień Zwierząt.
- Tu zwracamy uwagę na los wszystkich zwierzątek, uwrażliwiamy dzieci na pomoc wszelkim żyjącym stworzeniom – podkreśla kier. Wierzbowska. – Samorząd uczniowski organizuje zbiórkę pieniążków na schronisko w Tczewie. Odwiedzamy je lub jego pracownicy przyjeżdżają do nas. Rok temu zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny „Moje ulubiony zwierzątko”. W ramach opieki nad nimi jest dokarmianie ptaków zimą. Od listopada do marca dzieci opiekują się karmnikami przed szkołą.
W maju podczas Dnia Dobrych Uczynków szkoła wraz z Fundacją „Arka” bierze udział w zbiórce darów dla schroniska dla zwierząt w Tczewie.
Kolejne święto też znajduje się w tematyce zwierzątek – tym razem… niedźwiadka. Uczniami szkoły są dzieci z klas I – III, w których życiu pluszowa maskotka odgrywa ogromną rolę…
- I to pluszowego – śmieje się Katarzyna Wierzbowska. – Dzieci przynoszą swojego ukochanego misia do szkoły, opowiadają o nim, o jego historii. Tańczą z pluszakami, śpiewają piosenki związane z maskotkami i robią symboliczne zdjęcie.
Noc w… szkole
Niedawno uczniowie przygotowywali się do Obchodów Dnia Babci i Dziadka.
- W świetlicy wiejskiej odbywa się specjalna uroczystość – relacjonuje K. Wierzbowska. – Każda klasa przygotowuje swój program – kl. III tradycyjnie wystawia jasełka. Później odbywa się poczęstunek, dzieci wręczają prezenty – laurki, a nawet… osobiście upieczone przez siebie ciasteczka! W br. piekła je zerówka.
W marcu będzie szkolny „Mam talent” - każdy uczeń ma możliwość zaprezentowania swoich talentów – od wyrecytowania wiersza do… popisów akrobatycznych i cyrkowych. Jurorami są panie nauczycielki, jak i rówieśnicy z samorządu uczniowskiego.
Swoje talenty aktorskie dzieci mogą ujawnić podczas marcowego Dnia Teatru.
- Klasa II przygotowuje przedstawienie – ujawnia K. Wierzbowska. – W br. wystawialiśmy „Czerwonego Kapturka” – zdobył potem wiele nagród. Poprzednio „Księżniczkę na ziarnku grochu”. Mali aktorzy spisują się znakomicie.
Cykliczną majową imprezą jest Festyn Rodzinny, nazywany „Dniem Rodziny”.
- Każda klasa przygotowuje krótki program artystyczny – informuje K. Wierzbowska. – To czas dla rodziny – sa rodzinne konkurencje, zabawy.
W czerwcu jest Dzień Dziecka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Narkowach. Są różnorodne gry, zabawy, konkurencje sztafetowe i... pyszny poczęstunek.
- Kiedy żegnamy kl. III organizujemy „Noc w szkole” – opowiada K. Wierzbowska. – Dzieci przyjeżdżają po południu w piątek do szkoły zaopatrzene w śpiwory i spędzają tu pełną wrażeń noc. Niektórzy pierwszą noc bez mamy i taty w pobliżu... Mamy tu dla nich mnóstwo atrakcji – podchody, pizza, seans nocny, ognisko, gry i konkursy. Czasami odwiedzamy leśnika w Wielgłowach lub wędrujemy śladem kapliczek.
Święto Pieczonego Ziemniaka organizowane jest z okazji „Powitania jesieni”.
- Robimy ognisko i pieczemy ziemniaki – mówi K. Wierzbowska. – Wybieramy najśmieszniejszy kształt ziemniaka. W br. dzieci miały z niego zrobić jakiegoś ludka. Są śmieszne konkurencje np. rzut ziemniakiem do celu, przenoszenie go, żeby nie spadł itp.
Warsztaty Piernikowe przeznaczone były dla zerówkowiczów. Krystyna Gierszewska uczyła je sztuki pieczenia pysznych ciasteczek.
- Każda inicjatywa ma na celu integrację uczniów, nauczycieli, rodziców, całej lokalnej społeczności – stwierdza K. Wierzbowska. – Ważna jest współpraca np. ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Narkowach, Domem Kultury w Subkowach, rodzicami. Konkursy i rywalizacje rozwijają kreatywność dzieci, ujawniają ich talenty. Biorą one chętnie udział w różnych konkursach nie tylko szkolnych, ale i powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Szkoła nie kojarzy się jedynie z nauką i monotonią, ale zabawą i radością.
Asy z naszej szkoły
W kolejnych numerach „GT” prezentować będziemy sylwetki uczniów ze szkół podstawowych powiatu tczewskiego, wyróżniający się różnymi talentami. Uczniowie
ci dostaną nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Tczewie - stypendia z wkładem
pieniężnym 80 zł. Będą oni również kandydatami do nagrody głównej roku.
Uczniowie wytypowani do stypendium ze Szkoły Filialnej w Brzuścach: Miriam Czapiewska, Mikołaj Ptaszkowski, Basia Podlewska i Bartek Nadolski.
Napisz komentarz
Komentarze