Rozmowa z lek. med. Zbigniewem Brzozowskim, szefem interny w Kociewskim Centrum Zdrowia oraz specjalistą chorób wewnętrznych.
- Czym zajmuje się interna? Pacjenci z jakimi chorobami trafiają tutaj na oddział?
- Interna zajmuje się - jak sama nazwa wskazuje - pacjentem bardzo interdyscyplinarnie tzn. poza głową, którą zajmuje się neurolog, poza sercem i naczyniami, które są domeną kardiologii – całą resztą zajmuje się internista, specjalista chorób wewnętrznych. Jeżeli chodzi o konkretne choroby trudno tutaj precyzować, spotykamy całe spektrum najróżniejszych schorzeń; leczymy często pacjentów wielochorobowych, u których optymalizacja terapii często jest nie lada wyzwaniem.
- Zapalenie płuc u starszych osób wymaga często leczenia szpitalnego? Jak zatem przekonać pacjenta do tego aby chciał pojechać do szpitala i podjąć leczenie? Często lekarze rodzinni sygnalizują, że nie jest to wcale takie proste.
- Wydaje mi się, że jeżeli pacjent ma silne objawy ze strony układu oddechowego tzn. duszność, męczący kaszel, odpluwanie wydzieliny, utratę siły, dolegliwości bólowe gorączkę – niewątpliwie ma świadomość pogorszenia stanu zdrowia. Wedle kryteriów leczenia, jeżeli do tego dochodzą powikłania ze strony np. układu krążenia powinien być bezdyskusyjnie leczony w szpitalu.
- Jak nawet w późnych latach życia cieszyć się w miarę dobrym zdrowiem?
- W starszym wieku pacjenci muszą podejść do swojego zdrowia ze szczególną troską. Pacjenci, niestety, mają pewne nawyki „nazbierane” przez całe życie, przykładowo lubią dobrze zjeść, spożyć pewną ilość alkoholu, czy wypalić papierosa. Czy ma to korzystny wpływ na zdrowie? - na pewno nie. Po pierwsze należy spożywać lekkostrawnie, potrawy gotowane, nie smażone, nie pieczone. Jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Po drugie – aktywizacja człowieka starszego (i nie tylko!!!). Nie bez powodów mówi się, że ruch to zdrowie. Wszystko trzeba robić z pewnym wyważeniem. Warto wykorzystywać walory diet i produktów żywnościowych.
- A co ze szczepieniami?
- Szczepienia przeciwko np. wirusom grypy są bardzo ważne. Pacjenci w starszym wieku mogą mieć bardzo ciężkie powikłania po grypie, z którymi współczesna medycyny może sobie nie poradzić. O zdrowie trzeba zadbać kompleksowo – jeżeli zrobimy wszystko, co możemy – procent zdarzeń negatywnych będzie mniejszy.
Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu "Gazety Kociewskiej", która ukazuje się wraz z "Dziennikiem Pomorza" na terenie pow. starogardzkiego.
Napisz komentarz
Komentarze