Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stefan Angielski, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Kwidzynie.
Zacytowane przez rektora WSzZ słowa zostały wygłoszone 15 września 1807 r., podczas inauguracji roku akademickiego. Rok akademicki rozpoczął się również dla studentów UTW. Udział w nietypowym projekcie zadeklarowało ponad 40 mieszkańców miasta. Celem działalności UTW jest stworzenie możliwości udziału osób starszych w wykładach, warsztatach i ćwiczeniach z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Wszystko po to, aby mogli bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej.
- Nasza szkoła jest ciągle w wieku szkolnym, gdyż będzie to jej dziewiąty rok istnienia. Wiek szkolny to jednak wiek wyzwań. Musimy już patrzeć gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie przed nami stoją wyzwania i jaka będzie przyszłość. Liczymy na to, że właśnie studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku pomogą nam, razem z młodym pokoleniem studentów, stworzyć nowy wizerunek szkoły, taki który łączyłby całą społeczność i dawałby młodym ludziom, w wieku średnim i starszym i nam wszystkim szansę realizacji marzeń - mówi Krystyna Strzała, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Kwidzynie.
Inaugurację działalności UTW uświetnił wykład „Śladami lwowskiej, wileńskiej i gdańskiej nauki życia”, wygłoszony przez prof. dr hab. Stefana Angielskiego, rektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Kwidzynie. Przytoczył on fragmenty swojego przemówienia, które wygłosił jeszcze jako rektor Akademii Medycznej w Gdańsku. Odniósł się również do swoich naukowych korzeni i osobistych wspomnień.
- Uczelnia słynie swoimi uczniami i nauczycielami, a oni stanowią o imieniu uczelni. Wystarczy wymienić Uniwersytet Jagieloński, a kojarzy się z Kopernikiem. Sorbona w Paryżu dla nas kojarzy się nam z Marią Skłodowską-Curie. Osnową naszej uczelni byli profesorowie wywodzący się z Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Sale wykładowe tego gmachu noszą ich nazwiska. Uczelnia wileńska, której 400-lecie utworzenia obchodzono przed kilkunastu laty, miała w swoim gronie uczniów i nauczycieli nieprzeciętnych: Adam Mickiewicz, Joachim Lelewel, Juliusz Słowacki, Jędrzej Śniadecki. Miał one też szczęście do znakomitych rektorów, wystarczy wymienić Piotra Skargę i Jana Śniadeckiego - mówił podczas wykładu prof. dr hab. Stefan Angielski.
Przytoczył także słowa Jana Śniadeckiego sprzed dwustu lat.
- Nie wszyscy jesteście jednym stopniem pojęcia obdarzeni. Jednym z was nauka wiele pracy kosztować będzie, drugim z łatwością przychodzić będzie. Jak pierwsi nie powinny zrażać się trudnością, pociągła i uporczywa praca wszystko dokonać zdoła, tak drudzy nie powinni dowierzać łatwości pojmowania i oszukiwać się błyskotkami pamięci. Być gruntownie uczonym nie jest to jedno, co wiele rzeczy pamiętać, ale jest to zgłębiać je rozumem, obejrzeć skrzętną uwagą, ze wszystkich stron, umieć ocenić ich stopień pewności lub wątpliwości uszykować sobie wyobrażenia i myśli. I widzieć całą osnową nauki jako jedno pasmo prawd i początków wywijających się jedne z drugich - cytował prof. dr hab. Stefan Angielski.
Dodał, że być gruntownie uczonym to dostosować naukę do osobistego doskonalenia samego siebie.
- To jest wyciągnąć samemu sobie z niej pewne i stateczne prawidła do czystego rozsądku o rzeczach i do prawego postępowania w sprawach i zdarzeniach życia - podkreślił rektor Wyższej Szkoły Zarządzania.
Jerzy Piórczyński, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie, gratuluje pomysłu utworzenia UTW.
- Pod skrzydłami Wyższej Szkoły zarządzania rusza wyjątkowy uniwersytet. Ta wyjątkowość polega na tym, że studentami są osoby z bogatym bagażem doświadczeń zawodowych i życiowych. Myślę, że w ramach UTW pragną one w sposób aktywny spędzać czas. To także okazja do zdobywania nowych doświadczeń i dzielenia się nimi z innymi - mówi Jerzy Piórczyński,
Kazimierz Gorlewicz, przewodniczący rady miasta zapewnia, że projekt ma pełne poparcie kwidzyńskiego samorządu.
- Rozumiem i bardzo szanuję ideę Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Władzom uczelni należą się gratulacje za zagospodarowanie tego projektu. Jako samorząd będziemy go wspierali - zapewnia Kazimierz Gorlewicz.
Barbara Kurlenda, emerytowana nauczycielka z Kwidzyna jest jedną z nowych studentek UTW.
- Chcę być nadal aktywna i uczyć się nowych rzeczy. Kupiłam komputer i zamierzam nauczyć się jego obsługi - twierdzi Barbara Kurlenda.
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał we Francji w 1973 r. Utworzył go Pierre Vellas, profesor nauk społecznych. Pomysł został bardzo dobrze przyjęty. Wkrótce zaczęły powstawać tego typu uniwersytety w całej Europie, a od tego roku będzie także w Wyższej Szkole Zarządzania w Kwidzynie.
Studia dla przyjemności
KWIDZYN. Uniwersytet Trzeciego Wieku otwarty. „Nauczyciele opowiadaniem nauki objawiać wam będą myśli i prawdy, które wam należy pilnie i często rozważać. Będą to światła rzucone, które zgasną jeżeli ich ustawicznym rozmyślaniem utrzymywać i rozniecać nie będziecie” - tymi słowami Jana Śniadeckiego, rektora Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie powitał studentów
- 06.09.2007 08:51 (aktualizacja 21.08.2023 15:30)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze