W powiecie starogardzkim rozpoczęto coroczny program walki z gruźlicą i nowotworami płuc, jednak w tym roku na własne życzenie zrezygnowały z niego dwie gminy: Lubichowo i Skarszewy. Koordynator projektu nie rozumie tej decyzji, bo koszt udziału to zaledwie 2 tys. zł, a problem do rozwiązania jest ciągle spory. Niestety okazuje się, że na zdrowiu najmniej zależy samym pacjentom.
Choć w XXI wieku mówi się o niej choroba „trzeciego świata”, to nawet w Europie ciągle zbiera swoje żniwo. Polska jest w niechybnej czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem zapadalności na gruźlicę. Choroba dotyka głównie osoby biedne i zaniedbane, ale coraz częściej z objawami zgłaszają się osoby zamożne.
Specyficzny, bierny pacjent
Powiatowy Program Profilaktyki Gruźlicy Płuc i Chorób Nowotworowych Układu Oddechowego będzie realizowany piąty rok z rzędu. Szczegółowe badania ma przejść 680 osób, czyli mniej niż w zeszłym roku. Powodem jest wycofanie się z programu dwóch gmin: Lubichowa i Skarszew, które póki co nie będą brały udziału w zwalczaniu choroby i wykrywaniu nowotworów.
- Nie rozumiemy tego i jest nam smutno, że podjęto taką decyzję – mówi kierownik koordynatora projektu Przychodni Lekarskiej w Starogardzie Gd. Maria Orlikowska - Płaczek. – Leczenie skierowane jest do osób o niskim poziomie społecznym, a wiadomo, że w naszych gminach ciągle nie jest najlepiej. Jeżeli w pacjencie coś tkwi to można szybko postawić odpowiednią diagnozę. Ten program daje takie możliwości.
W ubiegłym roku, dzięki badaniom udało się zdiagnozować 14 nowotworów, 56 starych, nierozpoznanych wcześniej przypadków gruźlicy i 6 zupełnie nowych zachorowań. Program jest finansowany przez Starostwo i współfinansowany przez gminy. Powodem rezygnacji z uczestnictwa nie były pieniądze.
- Koszty wejścia do tego programu to ok. 2 tys. zł, więc nie chodziło o środki finansowe – mówi wójt gminy Lubichowo Sławomir Bieliński. – W ubiegłym roku zanotowaliśmy mniejsze zainteresowanie ze strony pacjentów, dlatego udało się wykorzystać zaledwie 30 % limitu. Najprawdopodobniej w przyszłym roku wrócimy do programu.
Teresa Świeca z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach potwierdza, że pacjenci nie wzięli odpowiedzialności za własne zdrowie i pomimo zgłoszeń nie stawiali się na badaniach.
- Przychodnia na ul. Hallera wywiązała się super z zadania, bo dla tych osób, które nie miały pieniędzy na bilet do Starogardu Gd. podstawiano autokary – tłumaczy położna środowiskowa ze skarszewskiego GOZ. – Natomiast chorzy w ostatniej chwili rezygnowali. Organizowaliśmy dosłownie łapanki, żeby zachęcić do badania, ale nic to nie dało. Niestety w tym wypadku mamy do czynienia z bardzo specyficznym i trudnym pacjentem.
Szybsza diagnoza, większe szanse na uratowanie życia
Koordynator projektu Weronika Chlistowska z Przychodni Lekarskiej w Starogardzie Gd. gorąco zachęca do udziału w programie. Gruźlica to już nie tylko choroba ludzi biednych. Coraz częściej zapadają na nią urzędnicy, prawnicy, ludzie w różnym wieku i z różnych grup społecznych. W badaniu wezmą udział nałogowi palacze, nadużywający alkoholu, narkomani, bezdomni, bezrobotni, pensjonariusze domów opieki społecznej, czyli najbardziej zagrożeni gruźlicą.
- Oprócz badania przeprowadzimy wywiad środowiskowy w najbliższym otoczeniu chorych – mówi Weronika Chlistowska. – Pozwoli to na wykrycie rozprzestrzeniania się choroby w najbliższym otoczeniu pacjenta.
Pierwszymi objawami może być długotrwały kaszel, nawracające zakażenie układu oddechowego, krwioplucie, duszności czy ogólne osłabienie i utrata wagi. W samym Starogardzie Gd. przebadanych zostanie 140 osób. Realizatorzy mają nadzieje, że program będzie finansowany w kolejnych latach.
- Wykrywalność chorób jest duża – mówi Maria Orlikowska – Płaczek . - Niektórzy dowiadują się o nowotworze pierwszy raz, bo do tej pory nie mieli charakterystycznych objawów. Szybko zdiagnozowana choroba daje większe możliwości wyleczenia.
Oprócz tego w najbliższym czasie Przychodnia Lekarska w Starogardzie Gd. będzie prowadziła dodatkowe, bezpłatne i niewymagające skierowania badania profilaktyczne. Do programu profilaktyki raka piersi mogą zgłaszać się pacjentki w wieku 50 – 69 lat, natomiast profilaktyki raka szyjki macicy w wieku od 25 – 59 lat. Pacjenci z roczników 1955, - 60,- 65, - 70, - 75 lekarze mogą przebadać się w zakresie chorób układu krążenia. Przewidziano także działania w ramach profilaktyki chorób odtytoniowych.
W gminach nie będą leczyć gruźlicy
STAROGARD GD. Lubichowo i Skarszewy zrezygnowały z udziału w programie walki z gruźlicą i nowotworami płuc.
- 16.07.2010 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 02:56)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze