Wszystko za sprawą pierwszej edycji Interdyscyplinarnej Szkoły Laparoskopii EMC, która odbyła się w szpitalu „Zdrowie” w Kwidzynie. W ramach szkolenia lekarze chirurdzy, ortopedzi oraz interniści, na co dzień pracujący w kwidzyńskiej placówce, wysłuchali wykładu prof. Józefa Dzielickiego dotyczącego zabiegów małoinwazyjnych. Dzień później ekspert w dziedzinie chirurgii laparoskopowej, w asyście chirurgów z kwidzyńskiego szpitala, przeprowadził operację przepukliny rozworu przełykowego (zabieg antyrefluksowy) oraz operację przepukliny pachwinowej techniką laparoskopii przedotrzewnowej.
Asystowali kwidzyńscy chirurdzy
W pierwszym zabiegu profesorowi asystował Zdzisław Żywicki, natomiast druga operacja została przeprowadzona w asyście Roberta Piełucia. W obu przypadkach metoda przeprowadzenia zabiegów techniką małoinwazyjną była nowatorska i po raz pierwszy wykonywana w Szpitalu w Kwidzynie.
-Operacja antyrefluksowa polegała na odtworzeniu naturalnej zastawki pomiędzy przełykiem i żołądkiem – powiedział prof. J. Dzielicki, po zakończonych zabiegach. – Zabieg trwał godzinę, a po jego wykonaniu pacjentka zamiast rozległej rany ma jedynie cztery 5-10 mm nacięcia. Szybciej wróci również do domu i do pełnej aktywności. Dzięki operacji przywróciliśmy także naturalny proces trawienia i pacjentka nie musi już stale przyjmować leków i środków zobojętniających kwas żołądkowy.
Lekarze chcą podnosić swoje kwalifikacje
Kolejny zabieg czyli klasyczna operacja przepukliny pachwinowej została przeprowadzona już przez Dariusza Borowieckiego, chirurga z kwidzyńskiego szpitala, w asyście prof. Dzielickiego.
-Bardzo się cieszę, że lekarze ze Szpitala „Zdrowie” w Kwidzynie chcą podnosić swoje kwalifikacje i dołączyli do projektu Szkoły Laparoskopii EMC – powiedział Józef Juros, dyrektor generalny EMC Instytut Medyczny, do którego należy kwidzyński szpital.
EMC Instytut Medyczny prowadzi bowiem Interdyscyplinarną Szkołę Laparoskopii EMC, która umożliwia długofalową edukację i pogłębianie umiejętności lekarzy specjalistów, pracujących w ośrodkach należących do Grupy. Kierownictwo naukowe nad tym projektem objął m.in. prof. J. Dzielicki.
Szkolenie odbywa się w miejscu pracy
Podstawowym zakresem tematycznym Interdyscyplinarnej Szkoły EMC są minimalne inwazyjne techniki operacyjne stosowane w ginekologii, urologii i chirurgii. Prowadzący szkolenia to natomiast wybitni specjaliści, krajowi i zagraniczni, o uznanym dorobku naukowym, współpracujący z EMC S.A. Wyjątkowość projektu Szkoły Laparoskopii EMC polega na tym, że szkolenie odbywa się w miejscu pracy lekarzy. Zabiegi szkoleniowe wykonywane są na tych samych salach operacyjnych i aparaturze medycznej, na których na co dzień pracują.
Program oparty na formule warsztatów
Eksperci przyjeżdżają do szpitala, oceniają sprzęt i możliwości techniczne oraz ustalają taktykę rozwoju ośrodka, doraźną i perspektywiczną. Program szkoleniowy oparty jest głównie na formule warsztatów, realizowanych w wybranych Szpitalach Grupy EMC, podczas których operacje będą wykonywane, z aktywnym udziałem uczestników szkolenia. Dzięki systemom telekonferencyjnym lekarze z innych szpitali EMC mogą brać interaktywny udział w przeprowadzanych operacjach. Ponadto przewidziano wykłady obejmujące część teoretyczną, case study oraz możliwość wymiany doświadczeń.
Wszystko zaczęło się we Wrocławiu
Pierwsze warsztaty Interdyscyplinarnej Szkoły Laparoskopii EMC miały miejsce w maju 2011 roku w należącym do Grupy EMC EuroMediCare Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią we Wrocławiu. Następne edycje odbyły się w podwarszawskim szpitalu Św. Anny w Piasecznie, w szpitalu Św. Rocha w Ozimku koło Opola, szpitalu Św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim oraz szpitalu Św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich.
Napisz komentarz
Komentarze