Konkurs ogłosiło Ministerstwo Zdrowia, które wytypowało ok. 150 powiatów zagrożonych zdrowotnie, w tym powiat kwidzyński. Według statystyk mieszkańcy powiatu najczęściej zapadają na choroby płuc oraz choroby nowotworowe.
Trzymamy pieniądze na to zadanie
-Zamierzamy wejść do tego projektu jako partner powiatu. Oficjalnie mówi się, że gminy z tego tytułu nie poniosą żadnych kosztów, ale z doświadczenia wiemy, że pewien udział finansowy będzie potrzebny. Trzymamy pieniądze na to zadanie. Zakres działań profilaktycznych, które obejmują choroby płuc oraz choroby nowotworowe jest bardzo ważny, dlatego zamierzamy skoncentrować się na działaniach profilaktycznych. Problem chorób płuc jest szczególnie widoczny wśród rodzin objętych pomocą społeczną, dlatego podchodzę do tego tematu bardzo poważnie i chciałbym, żeby program udało się zrealizować. Oczywiście będziemy chcieli także w przyszłości realizować inne programy profilaktyczne – twierdzi Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna.
Projekt przygotuje profesjonalna firma
Nie wiadomo jednak czy program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania chorób płuc oraz nowotworów będzie realizowany ze środków zewnętrznych, gdyż na dofinansowanie będzie mogło liczyć tylko kilkanaście ze 150 powiatów w kraju. Samorząd powiatu chce jednak, aby projekt został przygotowany przez profesjonalną firmę, aby zwiększyć swoje szans w pozyskaniu środków. Samorząd miasta zamierza natomiast kontynuować rozpoczęty w ubiegłym roku inny program profilaktyczny. Dotyczy on szczepień chroniących przed nowotworem szyjki macicy. Program adresowany jest dla dziewcząt w wieku 11-18 lat. Szczepienia finansuje w całości samorząd miasta.
Chcą przedłużać realizację programu
-Co roku będziemy chcieli przedłużać realizację tego programu, gdyż tylko wówczas ma to sens – podkreśla Roman Bera
Program polega na wykonaniu trzech szczepień w odpowiednich interwałach czasowych. Rak szyjki macicy stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Według danych European Centre for Disease Prevention and Control w Unii Europejskiej roczna zapadalność na raka szyjki macicy wynosi około 33 tys., zaś śmiertelność szacowana jest na poziomie około 15 tys. na rok. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego.
Napisz komentarz
Komentarze