Po pierwsze - profilaktyka
Na stronie WWW.dnistomatologii.pl czytamy:
„Jak wykazują badania, a także codzienna praktyka lekarzy stomatologów, Polacy nadal niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej. (…) Chcemy wskazać skuteczne sposoby leczenia tych dolegliwości, przede wszystkim jednak uzmysłowić, że nie należy ignorować pierwszych, niepokojących objawów”.
Prof. dr hab. Marek Ziętek, Honorowy Prezydent PTS, członek Rady Ekspertów kampanii.
„Z przeprowadzonego przez Pentor Research International badania wynika, że aż 42% dorosłych Polaków ma problemy z dziąsłami. Najczęstsze dolegliwości, na które skarżą się Polacy to podrażnienie, którego doświadcza 17% dorosłych osób, krwawienie przy szczotkowaniu - 16% oraz stany zapalne - 12% osób.
Jednocześnie, co trzeci Polak cierpi na wrażliwość zębów (aż 35%). Ponad połowa pacjentów akceptuje jednak codzienny ból zębów wywołany nadwrażliwością zębiny i nie zgłasza się z tym problemem do lekarza dentysty. Wrażliwość zębów powoduje ogromny dyskomfort i obniża jakość życia, a niedostateczna lub niewłaściwa pielęgnacja może stać się przyczyną rozwoju chorób przyzębia czy próchnicy.
Powszechne są także problemy Polaków używających protez zębowych. Takich osób jest w Polsce aż 8,2 mln, przy czym protezę zębową nosi aż 69% osób powyżej 60 roku życia. Doświadczają one uciążliwych i krępujących dolegliwości, takich jak przedostawanie się cząstek pokarmu pod protezę, na które skarży się 76% używających protez zębowych, czy wiążąca się z tym konieczność wypłukiwania protezy wielokrotnie podczas dnia – 68%. Wśród innych problemów Polacy wymieniają, m.in.: podrażnienia i uwieranie w trakcie noszenia protezy, konieczność unikania niektórych pokarmów czy obawa przed wypadaniem protezy.”
Podchodzą, zaglądają i… przyznają, że rzadko chodzą do dentysty
W hallu „Galerii Bałtyckiej” urządzono gabinet stomatologiczny, który wzbudza zainteresowanie przechodniów. Dyżur pełnią dwie lekarki stomatologii: Anna Kabacińska i Joanna Kopycińska. Przechodnie otrzymują ulotki informacyjne na temat chorób zębów i przyzębia oraz protetyki. Każdy może nie tylko porozmawiać ze stomatologiem, ale i usiąść wygodnie na fotelu i poddać się bezbolesnym badaniom. Następnie dostajemy wskazówki i porady. Dowiadujemy się u jakiego specjalisty i gdzie możemy określone dolegliwości leczyć.
- Akcja jest pierwszą i jedyną tego typu inicjatywą, która tak wyczerpująco podejmuje
tematykę profilaktyki chorób i kompleksowej higieny jamy ustnej – powiedziała Aleksandra Skwarek z biura prasowego Kampanii. - Zaczynamy w Gdańsku – Wrzeszczu, następnie odbędziemy trasę przez Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Wrocław, Czeladź, Katowice, Marki do Warszawy. Zaraz po otwarciu naszego punktu w „Galerii Bałtyckiej” przechodnie zaczęli podchodzić, zaglądać. Tutaj nie ma zapisów. Od razu odbywa się konsultacja. Ludzie przyznają się, że rzadko chodzą do dentysty.
- Kładziemy przede wszystkim nacisk, aby pacjenci zgłaszali się na wizyty kontrolne celem profilaktyki, a nie tylko przychodzili do stomatologa z bólem zęba, co jest, niestety, dość powszechne - relacjonuje przebieg akcji lekarz stomatologii Anna Kabacińska, asystent w Katedrze Stomatologii Zachowawczej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jak wskazują statystyki, wielu pacjentów nie chce się u stomatologa leczyć, zależy im na uśmierzeniu bólu, są bardziej zdecydowani, żeby chory ząb usunąć.
- Osoby, które jako pierwsze w piątek do mnie trafiły skarżyły się na wrażliwość zębów, odsłonięte szyjki zębowe, miały obfity kamień nazębny – mówiła Kabacińska.- Wyjaśniałam gdzie się udać i skorzystać z pomocy, jak problemom zaradzić. Bakterie obecne w kamieniu nazębnym są najbardziej zdradliwe i niestety, sieją na cały organizm. Gdy występuje paradontoza pacjent powinien zapisać się do poradni specjalistycznej.
Jama ustna odzwierciedla stan całego organizmu
- W rozmowach ze zgłaszającymi się do naszego punktu pacjentami zwracamy uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej, dobieramy odpowiednią metodę szczotkowania u konkretnego pacjenta – kontynuuje Anna Kabacińska. – U dzieci, dorosłych, osób z chorobami przyzębia należy czyścić zęby nieco inaczej. Staramy się pacjentów uświadomić, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej, że stan jamy ustnej rzutuje na cały organizm człowieka. Na przykład chore zęby powodują choroby stawów, serca, wpływają na układ odpornościowy. Informujemy o metodach leczenia i kierujemy do odpowiedniej przychodni czy poradni specjalistycznej. Pacjenci bardzo chętnie korzystają z takich rad.
Jama ustna odzwierciedla stan całego organizmu. Pani doktor Kabacińska z ubolewaniem stwierdza, że w porównaniu z rozwiniętymi krajami Europy pod względem dbałości o higienę jamy ustnej stoimy wiele kroków z tyłu. Jest wielu pacjentów w Polsce powyżej 20 roku życia już użytkujących protetyczne uzupełnienia – stałe, czy ruchome. W Finlandii, w Szwecji, gdzie kładzie się duży nacisk na zdrowie, pacjenci są nawet karani za nie zgłoszenie się w wyznaczonym terminie na wizytę kontrolną u stomatologa.
- Źle się stało, że w szkołach przed laty zlikwidowano opiekę stomatologiczną, ale wiem, że w Rumi, Wejherowie wraca się do tej koncepcji i powstają gabinety stomatologiczne przy szkołach - kontynuuje Kabacińska. – I zgłasza się bardzo wiele dzieci z potrzebami. Zdrowie zębów mlecznych źle wpływa na cały organizm dziecka. Dzieci bardzo często są odsyłane do laryngologa, nie wiadomo dlaczego mają problemy z gardłem, zatokami. Rodzice się niepokoją dlaczego u dziecka jest wysokie OB. Tymczasem przyczyna stanu zapalnego u dziecka bardzo często tkwi problem w jamie ustnej. Dzieci z chorymi zębami są płaczliwe, blade. Chore zęby mleczne mogą infekować zęby stałe. I takie stałe zęby stałe rosną albo krzywe, albo zepsute, albo przebarwione.
Zapytaliśmy opuszczająca gabinet pacjentkę z dzieckiem o wrażenia po konsultacji:
- Miałam wątpliwości, ale wszystko już wiem w zasadzie i po wakacjach zabiorę się za siebie – powiedziała młoda kobieta. – Od dawna mam problemy z krwawiącymi dziąsłami i teraz wiem, że przyczyna tego może być to, że mam dużo kamienia, który trzeba wyczyścić. Synkowi też zajrzała pani do buzi i dowiedzieliśmy się, że musimy leczyć jedynkę.
* * *
Od piątku do niedzieli 17 – 19 czerwca 2011 r. w Galerii Bałtyckiej przy ul. Grunwaldzkiej 141 w Gdańsku – Wrzeszczu trwa I Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Dni Konsultacji Stomatologicznych”. Specjaliści udzielają bezpłatnych porad chętnym, którzy cierpią na dolegliwości dziąseł, mają wrażliwe zęby na zimno i gorąco oraz napotykają na kłopoty w trakcie korzystanie z protez zębowych.
W niedzielę, ostatnim dniu akcji, badania odbywają się w godzinach 11:00 - 18:00.
Patronat merytoryczny nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Partnerem - firma GlaxoSmithKline Consumer Healthcare. Sponsorzy to firmy: Sensodyne”, „Paradontax” i „Correga”.
Piekny uśmiech i zdrowie. W Galerii Bałtyckiej bezpłatna kontrola zębów i dziąseł
GDAŃSK. - Źle się stało, że w szkołach przed laty zlikwidowano opiekę stomatologiczną, ale wiem, że w Rumi, Wejherowie wraca się do tej koncepcji i powstają gabinety stomatologiczne przy szkołach - mówi lekarz stomatologii Anna Kabacińska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – I zgłasza się bardzo wiele dzieci z potrzebami. Zdrowie zębów mlecznych źle wpływa na cały organizm dziecka.
- 20.06.2011 00:00 (aktualizacja 22.08.2023 21:33)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze