Jubileuszowa, X kampania edukacyjna „Zdrowe zatoki” odbywała się czasie minionego weekendu – 4, 5 i 6 listopada 2011 r. - w Centrum Handlowym Galeria Bałtycka przy ul. Grunwaldzkiej 141 w Gdańsku – Wrzeszczu. Technicy przy kamerach termowizyjnych i lekarze laryngolodzy urzędujący w specjalnie urządzonym w hallu gabinecie „Zdrowych Zatok” przeżywali wielkie oblężenie . Pacjenci stali w długich kolejkach, by skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych zatok nosowych.
Najpierw odbywały się badania innowacyjną metodą termowizyjną, a następnie lekarze specjaliści laryngolodzy udzielali pacjentom szczegółowych konsultacji.
Pacjent się uśmiecha i wciąga powietrze nosem
W pierwszym dniu kampanii z usługi skorzystało przeszło dwieście osób.
- O możliwości zbadania się w Galerii Bałtyckiej dowiedziałam się w tramwaju – mówi stojąca w kolejce pacjentka w starszym wieku. – Nie odczuwam większych dolegliwości, czasem źle mi się oddycha, dawno nie byłam u specjalisty, jest ładna pogoda, przyszłam spacerkiem, posłucham, co powie lekarz.
- Zupełnie w innym celu tutaj przybyłam dzisiaj, zobaczyłam informację o tym, że takie badanie, istotne dla zdrowia, nowoczesną metodą, można zrobić, pomyślałam, że skorzystam i czekam – powiedziała młoda kobieta.
Kampania poprzedzająca akcję reklamowana była w prasie, radiu i telewizji.
- Po raz kolejny jesteśmy w Gdańsku, mieszkańcy znają akcję, to gdańszczanie uczestniczący internetowym plebiscycie, oddając 2056 głosów zdecydowali, że przenośny gabinet „Zdrowych Zatok” przyjechał najpierw tutaj, a dopiero później pojedzie do Wrocławia i Nowego Sącza - powiedziała Aleksandra Skwarek z Biura Prasowego Weber Shandwick. – Kolejne wyjazdy planujemy już w nowym 2012 r.
- Kamera termowizyjna widzi z dokładnością do czterech setnych stopnia - mówi technik zdjęć termowizyjnych, ekspert techniczny w Polskim Centrum Akredytacji Kamer Termowizyjnych, Włodzimierz Adamczewski. – Badanie polega na tym, że pacjent się uśmiecha i wciąga powietrze nosem. Kolor na obrazie pokazuje rozkład temperatury na twarzy, nie można stworzyć wzorca termicznego dla badań zatok, porównuje się lewą i prawą stronę.
Normalne jest, że na twarzy kąciki oka są najcieplejsze, bardzo często okolice ust też są bardzo ciepłe, kontynuuje wyjaśnienia technik Adamczewski. Ocenie podlega symetria rozkładu temperatury. Zdjęcie musi być tak wykonane, żeby kontrast uwidoczniony był jak największy. Kamera termowizyjna w gabinecie laryngologicznym jest nowością i stosuje się ją przede wszystkim w badaniach przesiewowych, w wyniku których pacjent dowiaduje się, czy jego zatoki są w stanie zapalnym i które.
Trudności z oddychaniem przez nos, blokada nosa, katary
- Przewlekłe zapalenie zatok jest najczęstszym problemem, z jakim pacjenci zgłaszają się do laryngologa i do lekarza pierwszego kontaktu - powiedziała dr n. med. specjalista laryngolog Paulina Szczęsnowicz – Dąbrowska. – Bardzo wiele osób odczuwa dolegliwości, jakie są stwierdzane przy zapaleniach zatok. Niektóre objawy ściśle wiążą się z zapaleniem zatok – trudności z oddychaniem przez nos, blokada nosa, katary.
Ale są też ogólne dolegliwości takie, jak bóle głowy w okolicy czoła, twarzy, oczu, zaburzenia węchu, zaburzenia drożności nosa, nie zawsze one są związane z czynnym zapaleniem zatok, ale ci pacjenci do laryngologa się zgłaszają, by poznać przyczynę objawów, kontynuuje dr Szczęsnowicz – Dąbrowska.
W kolejce do badań w CH „Galeria Bałtycka” ustawiły się osoby przewlekle leczone i konsultowane przez laryngologów a ich obecność tutaj wynikała z chęci skorzystania z dodatkowej konsultacji przy użyciu nowego sprzętu. Było też wiele osób, które jeszcze się do laryngologa nie zgłaszały, ale z powodu dolegliwości miały taki zamiar od dłuższego czasu.
- Konsultacja zawsze przybliża do rozpoznania, możemy pacjenta ukierunkować – kontynuuje dr Szczęsnowicz – Dąbrowska. – Informujemy, czy osoba powinien się pilnie zgłosić do laryngologa, czy planowo, czy w ogóle nie ma takiej potrzeby, ewentualnie polecamy odwiedzić innych specjalistów w przypadkach bólów głowy mniej związanych z dolegliwościami nosowymi.
Nie lekceważyć, kontrolować i leczyć
- Zapalenie zatok to już jest powikłanie prostych infekcji, nie każdy zapada na zapalenie zatok przy przeziębieniu – tłumaczy dr Szczęsnowicz – Dąbrowska. – Często związane jest to z odmiennością budowy zatok przynosowych, mogą być zwężone, gdy przegroda nosowa jest skrzywiona. Odmienności w budowie zatok nosowych może być bardzo dużo i one najczęściej sprzyjają przedłużającym się infekcjom i prowadzą do powikłania, jakim jest zapalenie zatok.
Czasami przyczyną zapalenia zatok mogą być niedobry odporności, grupa pacjentów jest predysponowana żeby zapalenie zatok się u nich rozwijało. Zapalenie zatok toczy się w pobliżu oczodołów, w przednim dole czaszki, więc ten stan nie powinien bez kontroli u pacjenta się rozwijać. Nie leczone zapalenie zatok może wywołać zapalenie oczodołów i in., które mogą penetrować w głąb czaszki. Ostre zapalenie zatok trzeba koniecznie leczyć. Oddzielny problem – diagnostyczny, potem leczniczy - stanowi przewlekłe zapalenie zatok.
- Na pewno jak są dolegliwości, które się przedłużają powyżej miesiąca, gdy nawracają co najmniej trzy, cztery razy w ciągu roku i występują w sumie dłużej niż trzy miesiące w ciągu roku to na pewno trzeba się z laryngologiem skonsultować tłumaczy dr Szczęsnowicz – Dąbrowska.
- W ciągu trzech dni gdańskiej kampanii przebadano 560 osób mówi Aleksandra Skwarek, rzecznik prasowy kampanii "Zdrowe Zatoki". - 30 osób, u których badanie wykazało niepokojące zmiany, zostały skierowane na dalsze konsultacje laryngologiczne do Poradni Laryngologicznej w Gdańskim Centrum Zdrowia, Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Oliwskiej 62 w Nowym Porcie.
Patronem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zdrowe Zatoki” jest Ibuprom Zatoki – lek firmy USP Zdrowie.
Patronat mediany - Portal Pomorza/Dziennik Pomorza.
Szczegóły na temat przebiegu kampanii na stronie www.zdrowezatoki.pl
W zdrowym ciele zdrowy duch. Oblężenie kamer termowizyjnych i laryngologów
GDAŃSK. Nie leczone zapalenie zatok może wywołać zapalenie oczodołów i in., które mogą penetrować w głąb czaszki. Ostre zapalenie zatok trzeba koniecznie leczyć. W Galerii Bałtyckiej w Gdańsku – Wrzeszczu odbywała się X ogólnopolska kampania edukacyjna „Zdrowe zatoki”.
- 07.11.2011 18:37 (aktualizacja 05.08.2023 10:41)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze