26 stycznia 2012r. o godzinie 11.00 w Urzędzie Miejskim w Łebie Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Miasta Łeby oraz Łukasz Balwicki w imieniu Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych(PTPZ) podpisali list intencyjny, dotyczący opracowania, wdrożenia oraz realizacji strategii uwolnienia przestrzeni publicznej Łeby od dymu tytoniowego.
Strategia będzie opracowywana we współpracy z ekspertami dziedziny zdrowia publicznego, by jak najlepiej wdrożyć zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rekomendującej tworzenie miejsc wolnych od dymu tytoniowego, jako jedno z najskuteczniejszych działań ograniczających epidemię palenia tytoniu. Planowana strategia będzie obejmowała m.in. dbałość o oznakowanie i egzekucję zakazów palenia oraz sprawowanie większej kontroli i egzekucji zakazu sprzedaży papierosów nieletnim przez Straż Miejską i Policję. Dodatkowo promowane będzie niepalenie wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do rzucenia palenia osób uzależnionych, poprzez współpracę z lekarzami rodzinnymi. Najbliższym działaniem będzie wyznaczenie nowych stref wolnych od dymu tytoniowego (plaże strzeżone i inne miejsca odwiedzane przez mieszkańców i gości). Burmistrz Łeby zgłosił już Radzie Miejskiej swoją propozycję uchwały, która będzie rozpatrywana na jednym z najbliższych posiedzeń.
Polityce antytytoniowej prowadzonej przez Łebę patronuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który realizuje program "Zdrowie dla Pomorzan. 2005-2013". Pani Elżbieta Czerniawska-Badtke (Departament Zdrowia UMWP), w imieniu Pani Wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń, na uroczystości podpisania listu intencyjnego, podkreślała jak istotne są działania prozdrowotne podejmowane przez gminy. Niezwykle cenne są te aktywności, które doprowadzają do ograniczenia czynników ryzyka powstawania chorób cywilizacyjnych, czyli m.in. tworzenie miejsc publicznych wolnych od dymu tytoniowego.
W Łebie, wg szacunków PTPZ, pali około 1000 mieszkańców, przepalając rocznie niemal 2,4 mln zł! Palenie tytoniu jest wiodącą przyczyną przedwczesnych zgonów w polskim społeczeństwie. Co drugi mieszkaniec Łeby, który palił przez całe życie, zachoruje na chorobę odtytoniową (zawał serca, udar mózgu, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub nowotwór), która spowoduje jego śmierć.
Podczas konferencji inaugurującej podpisanie listu intencyjnego o ww. strategii dyskutowali przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Radni Miejscy, Dyrektorzy szkół, Przedsiębiorcy oraz Komendanci Straży Miejskiej i Policji w Łebie. Swoje uznanie dla prowadzonych przez Łebę działań wyraził również senator prof. Edmund Wittbrodt, który był jednym z honorowych gości uroczystości inaugurującej politykę antytytoniową w Łebie.
Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Łeby deklaruje, że miasto chce chronić mieszkańców, gości a szczególnie dzieci przed dymem tytoniowym i zachęcać palących do rozstania się z nałogiem. Działania te będą również promować Łebę, ponieważ znaczna liczba odwiedzających kurort turystów, to mieszkańcy krajów europejskich, w których od dawna obowiązuje, cieszący się wysokim poparciem społecznym zakaz palenia.
Łukasz Balwicki z PTPZ rozwiewa obawy: rozszerzanie stref wolnych od dymu tytoniowego nie ma żadnego, negatywnego wpływu na branżę turystyczną i gastronomiczną, co potwierdziły doświadczenia polskich i zagranicznych kurortów. Turyści doceniają wysiłki lokalnych władz w zakresie ochrony ich zdrowia w czasie wypoczynku.
Podpisany list intencyjny jest efektem realizowanej przez Łebę oraz PTPZ współpracy w ramach projektu wspieranego przez Bloomberg Initiative.
Przepalone miliony i dziurawe zdrowie
POMORZE. Władze Łeby chcą chronić mieszkańców, gości a szczególnie dzieci przed dymem tytoniowym i zachęcać palących do rozstania się z nałogiem. Szacuje się, że ok. 1000 mieszkańców przepalają rocznie niemal 2,4 mln zł. Palący są narażeni na chorobę odtytoniową (efekt: zawał serca, udar mózgu, przewlekła obturacyjna choroba płuc lub nowotwór), która powoduje śmierć.
- 27.01.2012 10:47 (aktualizacja 05.08.2023 13:19)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze