Obecnie osoby wymagające natychmiastowej interwencji kardiologów inwazyjnych są transportowane do szpitala w Kościerzynie. I tak było od lat.
Pracownia Kardiologii Inwazyjnej zostanie powołana dzięki współpracy Szpitala Specjalistycznego św. Jana w Starogardzie Gdańskim ze spółką Pomorskie Centra Kardiologiczne SA z siedzibą w Sopocie. Formalnie będzie stanowił odrębną jednostkę organizacyjną – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (NZOZ), jednakże leczenie chorych będzie realizowane w ramach kontraktu z NFZ.
- Szpital nie byłby w stanie pozwolić sobie na otwarcie tak nowoczesnego oddziału, stąd pomysł zaproszenia specjalistycznej firmy prywatnej – mówi Beata Ładyszkowska, p.o. dyrektora szpitala. - Jak wiemy, przy zawale liczy się każda minuta, dlatego tak ważne jest doprowadzenie do powstania takiego oddziału.
Dyżur non stop i nowe zabiegi
Firma, która będzie prowadziła oddział, została wyłoniona w przetargu. Wymagania konkursu były wysokie, aby pacjentom została zaoferowana usługa na najwyższym poziomie.
Pomorskie Centra Kardiologiczne zorganizują 24 –godzinny dyżur zawałowy dla chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi. Poza tym wykonywane będą zabiegi planowe – koronarografie i koronaroplastyki z ewentualnym wszczepieniem stentów.
Pracownia Kardiologii Inwazyjnej wyposażona zostanie w wysokiej klasy stacjonarny angiograf cyfrowy wraz z systemem monitoringu hemodynamicznego oraz strzykawką automatyczną. Urządzenia te umożliwią wykonywanie pełnego profilu zabiegów wieńcowych oraz pozwolą na uzyskanie akredytacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Nawet 500 pacjentów rocznie
Z oddziału korzystać będą pacjenci z podejrzeniem choroby wieńcowej, zawału lub ostrego zespołu wieńcowego z zakładów podstawowej opieki zdrowotnej, z SOR-ów lub innych oddziałów okolicznych szpitali oraz Starogardu Gdańskiego.
Pacjenci przyjmowani do ośrodka w ramach dyżuru zawałowego po wykonaniu procedury i 24 godzinnej hospitalizacji będą wypisywani i przekazywani na Oddział Kardiologii Specjalistycznego Szpitala św. Jana w Starogardzie Gd. w celu dalszej hospitalizacji i wczesnej rehabilitacji szpitalnej. W ramach dyżuru zawałowego planuje się leczyć rocznie około 450 – 500 pacjentów przyjmowanych bezpośrednio lub przekazywanych z innych ośrodków.
Najpierw remont
Dla pacjentów zostanie przygotowanych 6-8 łóżek chorych, w tym 3-4 na utworzonej Sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego (INK) – dokładna miejsc zostanie dostosowana do potrzeb nowego oddziału.
Uruchomienie Pracowni Kardiologii Inwazyjnej wymaga adaptacji szpitalnych pomieszczeń, aby spełnić surowe wymagania NFZ i zapewnić komfort pacjentom.
Remont zostanie przeprowadzony i sfinansowany przez Pomorskie Centra Kardiologiczne.
Magdalena Kołakowska
Z myślą o zawałowcach
STAROGARD GD. W ciągu kilku miesięcy znacznie poprawi się bezpieczeństwo osób dotkniętych chorobą wieńcową i jej powikłaniami np. zawałem – w starogardzkim szpitalu powstanie specjalistyczny oddział kardiologii inwazyjnej, wykonujący procedury zabiegowe – przezskórne śródnaczyniowe interwencje (PCI) i angioplastyki wieńcowe (PTCA).
- 06.05.2009 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 20:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze