W poprzednich edycjach na badania zgłosiło się 50 000 osób więcej niż przed rozpoczęciem Konkursu. Taki wynik zmobilizował organizatorów do zwiększenia zasięgu działań dwukrotnie w stosunku do zeszłorocznego Konkursu. Partnerem Konkursu jest PZU.
Świadomość profilaktyki nowotworowej jest w Polsce bardzo niska. Tylko 27% kobiet korzysta
z bezpłatnych badań cytologicznych, a zaledwie 45 % Polek wykonuje bezpłatną mammografię.
W efekcie tego 80% Polaków trafia do onkologa zbyt późno. Stąd idea Konkursu Zdrowa Gmina – inicjatywy mającej na celu popularyzację idei profilaktyki nowotworowej oraz uświadomienie roli, jaką dla skutecznego leczenia nowotworów ma wczesne wykrycie choroby. Podstawowym zadaniem Konkursu jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Realizując program, Polska Unia Onkologii chce dotrzeć do lokalnych władz z informacją o konieczności prowadzenia intensywnych działań w zakresie szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej, a także zmobilizować publiczne ośrodki zdrowia do aktywnego kierowania mieszkańców gmin na badania przesiewowe – mammografię, cytologię i kolonoskopię, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia
i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.
W 2009 roku – z myślą o mieszkańcach najmniejszych miejscowości województwa mazowieckiego – ruszyła pilotażowa edycja Konkursu Zdrowa Gmina. Wzięło w niej udział 80 gmin. Druga edycja objęła już sześć województw, a do Konkursu przystąpiło 109 gmin. – Docelowo Konkurs ma objąć całą Polskę i konsekwentnie dążymy do realizacji tego celu. Zasięg trzeciej edycji Konkursu został zatem zwiększony dwukrotnie względem 6 województw z poprzedniej edycji – podkreśla dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii. W tym roku w rywalizacji konkursowej będą mogły wykazać się gminy z województw: mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, podkarpackiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego. Klucz do sukcesu gminy to zaangażowanie całej społeczności lokalnej.
W poprzednich edycjach w najbardziej aktywnych gminach odsetek osób wykonujących badania profilaktyczne wzrósł do 60% i jest porównywalny z wynikami notowanymi
w krajach skandynawskich. – Zmobilizowaliśmy wszystkie siły. Zaangażowaliśmy dyrektorów szkół, nauczycieli. Docieraliśmy przez młodzież do rodziców, przez proboszcza do wiernych. Natomiast największą pracę wykonali pracownicy ośrodka zdrowia z Domanicach z lekarzami na czele – ocenia Jerzy Zabłocki, wójt Gminy Domanice, zwycięzca II edycji Konkursu.
Konkurs Zdrowa Gmina to przykład efektywnego współdziałania wielu podmiotów w słusznej sprawie. – PZU od początku czynnie wspiera Konkurs Zdrowa Gmina. Profilaktyka zdrowotna to kluczowy punkt w strategii społecznej odpowiedzialności biznesu PZU. Konkurs Zdrowa Gmina jest finansowany właśnie ze środków naszego funduszu prewencyjnego – podkreśla Dariusz Krzewina, Prezes Zarządu PZU Życie SA. – PZU konsekwentnie angażuje się od lat w liczne projekty z zakresu profilaktyki zdrowotnej i podnoszenia bezpieczeństwa. W codziennym życiu Polaka to bezpieczeństwo oznacza także, a może przede wszystkim, troskę o własne zdrowie i umiejętność zabezpieczenia się przed chorobami nowotworowymi poprzez regularne badania profilaktyczne – dodaje.
Co roku w realizację działań edukacyjnych w ramach Konkursu angażują się instytucje samorządowe, organizacje społeczne, stowarzyszenia pacjentów. Merytorycznego i taktycznego wsparcia udzielają gminom wojewódzkie ośrodki koordynujące populacyjne programy przesiewowe. – Jesteśmy w pełni otwarci i gotowi pomóc gminom, które się do nas zgłoszą. Przekażemy ulotki oraz broszury edukacyjne w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Żadna gmina, która wykaże inicjatywę, nie będzie pozostawiona sama sobie – przekonuje Dagmara Mokwa z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Warszawie.
Możliwość udziału w Konkursie zapewnia gminom wypełnienie do 15 maja formularza znajdującego się na stronie internetowej www.konkurszdrowagmina.pl. Gminy, które wykażą się najskuteczniejszym działaniem propagującym profilaktykę nowotworową i odnotują najwyższy wzrost przeprowadzonych badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego – finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych –przejdą do drugiego etapu. O rozstrzygnięciu Konkursu zadecydują projekty przygotowane przez uczestników, które mają przedstawić propozycje zagospodarowania głównej nagrody pieniężnej 100 tysięcy złotych w obszarze profilaktyki onkologicznej. Trzy najlepsze gminy otrzymają tytuł ZDROWEJ GMINY oraz nagrody finansowe (I miejsce – 100 000 zł, II miejsce – 50 000 zł, III miejsce – 25 000 zł) przeznaczone do realizacji działań opisanych w projektach, ufundowane przez PZU.
Napisz komentarz
Komentarze