Prezydent Gdyni skierował w tej sprawie dwa pisma (gdyż sytuacja w ciągu doby zmieniła się radykalnie na gorsze!) do szefowej oddziału NFZ w Gdańsku, oczekując decyzji, które potwierdzą stabilność systemu opieki medycznej i zagwarantują bezpieczeństwo mieszkańcom Gdyni.
Również Społeczna Rada Gdyńskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia „Serca Sercom”, zaniepokojona losem kilkunastu tysięcy pacjentów szpitala objętych systematyczną opieką kardiologiczną (w tym ponad dwóch tysięcy wymagających intensywnego nadzoru), wystosowała list do Sławomira Nowaka, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w którym prosi o „podjęcie skutecznej interwencji w przedmiocie zabezpieczenia środków finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia, które winny być zakontraktowane na rok 2011 i lata następne, na wszelkie procedury z zakresu działalności kardiologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni”.
* * *
Informacja o oddziale kardiologicznym w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni - Redłowie
W ramach profilowania Oddziału Wewnętrznego już w 1989 r. w Szpitalu Morskim powstał 28 łóżkowy Pododdział Intensywnej Opieki Kardiologicznej, który w 1995 r. przekształcony został w pełnoprofilowy 35 łóżkowy Oddział Kardiologii.
W latach 2002-2005 Oddział przeszedł gruntowny remont z całkowitą wymianą wszystkich instalacji oraz przebudową infrastruktury techniczno- budowlanej i aktualnie odpowiada wszystkim współczesnym wymogom i standardom , tak w zakresie komfortu pobytu chorych , jak i potencjału możliwości diagnostycznych .Posiada 38 łóżek , w tym 10 INK, a także 10 stanowisk monitorowania ciągłego drogą telemetryczną. Hospitalizuje rocznie ponad 2000 pacjentów. Zdecydowana większość chorych, to ostre przypadki kardiologiczne zdominowane przez ciężką zastoinową niewydolność krążenia z obrzękiem płuc i zespołem małego rzutu systemowego włącznie . Inne stany nagłe to zatorowość płucna, ostre zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia , ciężkie zaburzenia rytmu serca, wrodzone i nabyte wady serca,ostre tętniaki aorty, pierwotne i wtórne kardiomiopatie oraz ok.500 pacjentów z OZW , dla których zapleczem inwazyjnym jest Pracownia Hemodynamiczna Szpitala Miejskiego w Gdyni. W standardzie opieki, po rewaskularyzacji i jednej dobie hospitalizacji , chory wraca do naszej placówki.
Osobną grupę chorych stanowią pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, zespołem metabolicznym i napadowym migotaniem przedsionków, a liczba wykonanych planowych kardiowersji elektrycznych przekroczy w 2010 roku 550.Oddział utrzymuje stałą i ścisłą współpracę z innymi ośrodkami wysokospecjalistycznymi Trójmiasta i regionu zwłaszcza w zakresie elektroterapii i kardiochirurgii.
Od roku 1999 placówka uczestniczy w wieloośrodkowych międzynarodowych programach naukowych, w tym tak istotnych dla wyznaczenia współczesnych standardów terapii kardiologicznej jak: CURE,GRACE,SCOUT,OASIS,ACTIVE,PLATO,BALANCE,SHIFT, ONTARGET-TRANSCEND, ATLAS i inne.
W roku 2006 zgodnie z wytycznymi programu „Zdrowie dla Pomorzan”, na bazie istniejącego Oddziału Kardiologicznego i Przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej powołano Gdyński Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Serca(w skrócie Ośrodek Niewydolności Serca).Proces powstawania i przekształcania wysokospecjalistycznej struktury skoncentrowanej na diagnostyce i leczeniu niewydolności krążenia rozłożony został w czasie na lata 2006-2011 z uwzględnieniem koniecznych inwestycji i zakupu niezbędnego sprzętu, przy jednoczesnym dostosowaniu planów rozbudowy do możliwości finansowych władz samorządowych i szpitala.
Obecnie w strukturze Ośrodka poza 38 łóżkowym Oddziałem Kardiologicznym znajduje się strukturalnie i personalnie z nim zintegrowana - duża Przychodnia Kardiologiczna, w tym Poradnia Niewydolności Serca z pełnym zapleczem (gabinet psychologa, rehabilitanta, dietetyka, sala gimnastyczna) i pracowniami diagnostyki nieinwazyjnej.
Przychodnia udziela rocznie ponad 8000 porad i konsultacji ogólnokardiologicznych, a Poradnia Niewydolności Serca realizuje zintegrowaną i ustawiczną opieką nad chorymi z niedomogą krążenia wg własnego autorskiego projektu zbliżonego do założeń opieki kapitacyjnej, przedłożonych przez Sekcję Niewydolności Krążenia PTK centrali NFZ w Warszawie .Populacja pacjentów liczy już kilkaset osób i wciąż rośnie pomimo, iż procedura opieki kapitacyjnej nie znajduje się jeszcze w katalogu usług refundowanych przez NFZ.
Dodatkową grupę chorych objętych opieką Poradni Niewydolności Serca stanowią pacjenci z Gdyńskiego Centrum Onkologii poddawani potencjalnie kardiotoksycznym w działaniu cyklom chemioterapii.
Zgodnie ze współczesnymi standardami prewencji i profilaktyki niewydolności serca w placówce od 2 lat realizowany jest (przez istniejące przy Oddziale od 1997 r. Gdyńskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia „SERCA SERCOM”) wieloletni program edukacyjny pt: Gdyńska Szkoła Monitorowania Niewydolności Serca- finansowany z grantu miasta Gdyni. Stowarzyszenie przez wiele lat swojej działalności uruchomiło liczne inicjatywy pomocy rzeczowej i finansowej pozwalające na rozbudowę i modernizację Oddziału i Przychodni Kardiologicznej a łączna pomoc finansowa w zakresie inwestycji i zakupu sprzętu medycznego w latach 1997-2010 przekroczyła kwotę 2,5 mln zł.
W Ośrodku Niewydolności Serca pracuje aktualnie 10 lekarzy na etatach, w tym 6 kardiologów i 4 internistów specjalizujących w dziedzinie kardiologii. Jednocześnie liczna grupa młodych lekarzy , realizuje specjalizację z chorób wewnętrznych lub kardiologii w ramach rezydentury. Zespół pielęgniarek liczy łącznie w Oddziale i Przychodni 30 osób.
Należy również wspomnieć o znaczącej roli placówki w wieloletnich działaniach na rzecz prewencji i profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych.W latach 2001-2010 pełniła ona między innymi funkcję Ośrodka Koordynacyjno-Nadzorującego w programie GDYNIA KARD ( Program edukacyjno–prewencyjny w zakresie chorób układu sercowo–naczyniowego i udarów mózgu ) finansowanego ze środków budżetu Miasta we współpracy z GUM.
Ostatni zaplanowany etap konstytuowania się Ośrodka Niewydolności Serca to utworzenie Pracowni Hemodynamiki Krążenia Płucnego oraz sali zabiegowej wraz z zapleczem do przeprowadzania zabiegów z dziedziny elektroterapii serca (ICD i CRT). Realizacja przedsięwzięcia finansowana ma być ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Wniosek o dofinansowanie otrzymał bardzo wysoką ocenę i znalazł się jako priorytet na liście rezerwowej z olbrzymią szansą wdrożenia w 2011 r. Uruchomienie ścieżki inwazyjnej skutkowałoby powstaniem w pełni samodzielnego ośrodka zintegrowanej opieki nad chorymi z niewydolnością serca o znaczeniu regionalnym.
Zamiast oczekiwanego, adekwatnego do zatwierdzonego przez władze wojewódzkie planu, wzrostu kontraktu z NFZ doszło do niezrozumiałego i absolutnie niedopuszczalnego faktu wstrzymania finansowania. Skutkować to będzie katastrofą ekonomiczną i likwidacją placówki. Zachwieje drastycznie zrównoważonym dotychczas modelem opieki kardiologicznej w Gdyni i rejonie opartym na funkcjonowaniu dwóch komplementarnych oddziałów. Jednego, w Szpitalu Miejskim, skoncentrowanego głównie na leczeniu Ostrych Zespołów Wieńcowych i drugiego w Redłowie sprawującego wysokospecjalistyczną i zintegrowaną opiekę nad chorym z niewydolnością serca. Zamknięcie placówki i utrata 38 łóżek kardiologicznych wybitnie utrudni chorym z rejonu Gdyni i Sopotu dostępność do leczenia szpitalnego. Szczególnie zaś ucierpi liczna, wielotysięczna rzesza pacjentów z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego pozostająca pod ambulatoryjną opieką ośrodka.
Michał Szpajer
Kierownik Oddziału Kardiologii
Prezydent Szczurek: Zamach na bezpieczeństwo zdrowotne gdynian
GDYNIA. - To zamach na bezpieczeństwo zdrowotne gdynian - tak jednoznacznie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek określił decyzję NFZ - Oddział w Gdańsku o nie przyznaniu kontraktu na 2011 r. Oddziałowi Kardiologicznemu Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie. Oznacza ona bowiem praktycznie likwidację placówki i pozbawienie ponad 2 tysięcy pacjentów z chorobami serca w Gdyni wysokospecjalistycznej opieki.
- 03.12.2010 00:08 (aktualizacja 05.08.2023 06:18)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze