Wczesne rozpoznanie symptomów zakażenia meningokokowego ratuje życie
Akcja „Aby żyć” ma uczulić rodziców na groźną chorobę.
Nastolatki nawiązują nowe, nierzadko bliskie znajomości z rówieśnikami, z którymi dzielą się kanapką czy piją wodę z jednej butelki. Tryb życia młodzieży w nowych środowiskach i dużych skupiskach ludzkich sprzyja zachorowalności na groźną, trudną do zdiagnozowania, przenoszoną drogą kropelkową Inwazyjną Chorobę Meningokokową.
Zakażenie początkowo najczęściej przebiega bezobjawowo, a objawy są niespecyficzne i przypominają zwykłe przeziębienie. Troje na czworo dzieci zakażonych meningokokami ma drobną wysypkę wybroczynową, u 14% nie ma żadnych zmian, a tylko u 11% pojawiają się duże zmiany wybroczynowe.
Szybka diagnoza
Ostatni przypadek zakażenia meningokokowego typu C miał miejsce 19 czerwca. Do szpitala w Koszalinie trafiła 1,5-roczna dziewczynka ze Sławna. Od rana gorączkowała, czujni rodzice postanowili zawieźć je do kliniki. Lekarz pierwszego kontaktu zalecił podawanie leków na przeziębienie. Do wieczora jednak dziewczynka wciąż miała bardzo wysoką temperaturę, a dodatkowo na jej ciele pojawiła się wysypka. Opiekunowie dziewczynki , pomni poprzednich przypadków sepsy meningokokowej w regionie, przewieźli ją do szpitala. Gdyby rodzice dziewczynki poprzestali na wstępnym rozpoznaniu, ich córka zapewne dziś by nie żyła, ponieważ skutki zakażenia meningokokami zależą w dużej mierze od szybkiej diagnozy.
Bądźcie czujni!
Jaka jest typowa ścieżka rozwoju Inwazyjnej Choroby Meningokokowej u dziecka? Zaczyna się od tego, że dziecko skarży się na bóle mięśni oraz ma dreszcze i gorączkę. W początkowej fazie zakażenia meningokokowego może mieć problemy z aktywnością, może nie poruszać się o własnych silach, może mieć problem z wykonywaniem ruchów spontanicznych kończynami, może się nie śmiać oraz budzić się tylko po długiej stymulacji, a potem i tak szybko zasypiać. Na skórze i błonach śluzowych może pojawić się wysypka. Po 4-6 godzinach objawy może nastąpić przejściowa poprawa.
W kolejnej fazie rozwoju zakażenia meningokokowego u dziecka wraca bardzo wysoka temperatura oraz może pojawić się wysypka nie ustępująca po ucisku, która obejmuje przede wszystkim kończyny. Do wczesnych, najczęstszych objawów zakażenia meningokokowego u młodzieży i młodych dorosłych, można zaliczyć: złe samopoczucie, wysoka temperatura, biegunka, senność, wymioty, bóle mięśni i stawów.
Kiedy pojawiają się wysypka wybroczynowa, sztywność karku i/lub drgawki niezbędna jest pilna konsultacja medyczna, gdyż te objawy wskazują na zaawansowany etap zakażenia meningokokowego, mogący bezpośrednio zagrozić życiu chorego. Doświadczeni lekarze-epidemiolodzy podkreślają, że w ciągu pierwszych godzin zakażenia meningokokami najlepszym wskaźnikiem choroby pozostaje stopień zaniepokojenia rodziców wywołany nietypową reakcją dziecka na zwyczajne impulsy. Odpowiedzialny lekarz powinien zalecić zaniepokojonym rodzicom natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia dziecka i wskazać pewne źródło konsultacji dostępne o każdej porze doby.
O zdrowie dzieci na wakacjach
RADZIMY. W okresie wakacyjnym władze sanitarne przestrzegają przed zakażeniami meningokokami, na które latem szczególnie narażona jest młodzież. Tym bardziej, że wakacje młodzi spędzają z dala od domu, przy mniejszym nadzorze i często w gorszych warunkach higienicznych.
- 30.07.2009 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 23:22)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze