W ubiegłym tygodniu zakończyły się negocjacje przedstawicieli samorządu pomorskiego z Komisją Europejską w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Program określa na najbliższe lata priorytety w przyznaniu funduszy z UE.
Do roboty, panowie samorządowcy
W sumie do dyspozycji w woj. pomorskim ma być ponad 885 mln euro. Marszałek Jan Kozłowski zapowiada, że na tej transzy pomoc na lata 2007-2013 się nie skończy. Chce w sumie pozyskać 6 mld euro. Mówi: To jest realne, lecz wszystkie samorządy w województwie muszą wziąć się do roboty i przygotować dobre projekty.
Województwo Pomorskie oraz Dolnośląskie to dwa regiony, które jako pierwsze zakończyły negocjacje z Komisją Europejską swoich programów inwestycyjnych. Programy te uznane zostały za kompletne i gotowe do rozpoczęcia rundy aplikacji potencjalnych beneficjentów. Wiele instytucji i firm czeka bowiem z niecierpliwością na fazę przyjmowania projektów przez instytucję zarządzająca nową pulą środków unijnych. W ubiegłym roku jesienią wyczerpała się pula środków unijnych. Nowe projekty przygotowane przez samorządy lokalne, instytucje i firmy upoważnione do aplikacji mają już gotowe projekty oraz niezbędną dokumentację (m.in. Studium Wykonalności, Biznes Plan). Spodziewano się bowiem, że projekty będą przyjmowane już od wiosny tego roku.
Teraz zakończono negocjacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej i miejmy nadzieję, że wkrótce Marszałek Pomorski ogłosi wreszcie start po środki unijne przydzielone dla woj. pomorskiego. Za kilka tygodni unijna komisarz Danuta Huebner ma oficjalnie podpisać pomorski program.
W październiku pierwsza runda
Na konferencji prasowej Marszałek Jan Kozłowski zapytany o termin – i taki już opóźnionego startu - powiedział: Czas to pieniądz, już na przełomie września i października przeprowadzona będzie pierwsza runda aplikacyjna gotowych już projektów samorządowych. Oczywiście, nie chodzi o to, żeby wydać pieniądze szybko, ale mądrze. Pochwalił swoich urzędników, którzy doprowadzili do tego, że program Pomorza przyjęto w Brukseli jako pierwszy. Co uznał za ogromny sukces „drużyny”, która nad programem pracowała ponad dwa lata.
W Regionalnym Programie Operacyjnym dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, konsultowanym w środowiskach samorządowych, gospodarczych i naukowo-technicznych zawarto pewne priorytety. Są także pewne propozycje inwestycji, jednakże dopiero runda aplikacyjna wykaże, czy zgłoszone i zapisane projekty obronią się merytorycznie. Istotne jest bowiem, czy instytucje zgłaszające dany projekt będą miały odpowiednie środki własne na realizację projektu i czy Studium Wykonalności zawierać będzie argumenty ekonomiczne i społeczne dające odpowiednią punktację w rankingu regionalnym. Ostateczna lista projektów realizowanych w ramach RPO WP 2007-2013 zostanie wyłoniona w drodze aplikacji, utworzenia rankingu oraz ostatecznego wyboru przez Komitet Sterujący.
Kluczowe projekty
Wśród projektów kluczowych (priorytetowych) zawartych w pomorskim RPO na lata 2007-2013, które mają być wspierane z funduszy unijnych są dominują projekty drogowe m.in.
Z 900 mln euro, aż 203 mln euro ma być przeznaczonych na inwestycje transportowo – drogowe i kolej. Wybudowana ma zostać m.in. Obwodnicy Południowej Trójmiasta, 4 drogi dojazdowe i zjazdy do pomorskiego odcinka autostrady A1, przewidziano modernizacje dróg krajowych 211 (z Żukowa do Słupska) i modernizacja drogi nr 214 (z Łeby do Warlubia, a w efekcie - poprawa dostępu do miejscowości nadmorskich), dokończenie modernizacji ul. Słowackiego w Gdańsku, nowa nitka SKM do stacji Gdańsk-Letnica.
W RPO są także projekty z zakresu innowacji, ochrony zdrowia, ekologii, rozwoju społeczeństwa informatycznego oraz turystyki. Wśród kluczowych projektów są projekty innowacyjne, np. słupski inkubator technologiczny oraz europejskie centrum energetyki odnawialnej w Kwidzynie. Jest ciekawy projekt przygotowany do spółki przez kilka powiatów - „Pierścień Kaszubski” – duży projekt turystyczny obejmujący tereny Pojezierza Kaszubskiego.
- Lista projektów nie jest jeszcze ostatecznie zamknięta – powiedział Radomir Matczak, zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego. - Lista będzie się zmieniała w zależności od tego jak beneficjenci będą przygotowani z projektem oraz harmonogramem wdrażania.
Planuje się, że 185 mln euro zostanie przeznaczonych na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, 123 mln euro - na lokalną infrastrukturę podstawową, 44 mln euro - na dziedzictwo kulturowe, 61 mln euro - na społeczeństwo informatyczne (m.in. rozwój internetu).
W RPO ujęto propozycje dotyczące dofinansowania następujących inwestycji:
- Utworzenie parków naukowo-technologicznych w Słupsku i Kwidzynie
- Wyposażenie Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku
- Utworzenie Pomorskiego Centrum Onkologii w Gdyni
- Stworzenie szerokopasmowej sieci internetowej łączącej wszystkie pomorskie powiaty i gminy
- Budowa nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów w Kiełpinie, koło Człuchowa
- „Pierścień Kaszubski” – projekt turystyczny obejmujący swym teren kilka powiatów z terenu Pojezierza Kaszubskiego
- Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku
Napisz komentarz
Komentarze