Prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej, Rosji i WNP przekonuje, że w ciągu najbliższych 10 lat Polska będzie bardzo dynamicznie rozwijać energetykę odnawialną.GE Energy dostarczyło 39 turbin wiatrowych dla dwóch nowych farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce, w okolicy Grudziądza i Malborka. Hiszpańską firmą Iberdrola dwa miesiące temu uruchomiła 27 turbin o łącznej mocy 40 mWh niedaleko Wracławka, w gm. Kisielice. W planach jest budowa wiatraków bliżej wsi – na teranie należącym do woj. pomorskiegho oraz w gm. Gardeja.
Jest umowa, brakuje planów
Zbudowana ma być kolejna farma wiatrowa we Wracławku, na polach niedaleko wsi. Właściciel gruntów Paweł Rutkowski twierdzi, że umowę dzierżawną już podpisał, lecz inwestycja jest dopiero w fazie projektu. Najpierw konieczne są badania siły i kierunku wiatru, ukształtowania terenu. Badania odpowiedzą m.in. na najważniejsze pytanie, czyli ile turbin zbudują Hiszpanie. Rutkowski jest optymistą. Wiatry są w okolicy mocne, więc czy liczy na minimum 7 wiatraków. Jednakże inwestor jest zainteresowany większą liczbą – do 20 wiatraków w okolicy. Kiedy wiatraki będą zbierać energię i turbiny zaczną ją przetwarzać na energię elektryczną? Chyba nie wcześniej niż za 2, 3 lata.
Planowana jest także ferma wiatrowa w okolicach Gardei. Jest już chętny inwestor, lecz nie ma jeszcze odpowiedniej dokumentacji, a przede wszystkim zgody władz lokalnych na tego rodzaju przedsięwzięcia.
Wójt gminy Gardeja, Jerzy Grabowski wyjaśnia, że nie w obecnie obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego określonych terenów pod tego rodzaju inwestycje. Trzeba zatem przygotować nowy plan zagospodarowania przestrzennego, a to wymaga czasu i zgody radnych. Na obecnym etapie realizacji pomysłu i wdrażania nowoczesnych technologii konieczne jest uzyskanie pozwolenie na postawienie masztu pomiarowego.
39 turbin wiatrowych na Powiślu i Żulawach
GE Energy dostarczyło 39 turbin wiatrowych dla dwóch nowych farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce, w okolicy Grudziądza i Malborka. Są to pierwsze projekty związane z dostawą turbin o mocy produkcyjnej 1,5 megawata, które GE realizuje w Polsce.
Turbiny te zwiększą krajową produkcję energii elektrycznej o 58,5 MW energii. Zakupu energii pochodzącej z nowych elektrowni dokonywać będzie koncern energetyczny Energa.
Farma wiatrowa Kisielice w okolicy Grudziądza składa się z 27 turbin wiatrowych GE Energy o mocy 1,5 megawata. Pod względem liczby turbin Kisielice są największym zrealizowanym dotychczas projektem energii wiatrowej w Polsce. Instalacja ta jest obecnie w fazie rozruchu i pracuje tam już 26 turbin wiatrowych.
Farma Malbork
Drugim przedsięwzięciem jest farma Malbork w okolicy miasta Malbork, która składa się z 12 maszyn o mocy 1,5 MW każda, będących obecnie w fazie montażu. Turbiny wiatrowe na potrzeby obu farm wyprodukowały zakłady GE Energy w Salzbergen w Niemczech. Oprócz dostawy urządzeń, w ramach obu projektów GE Energy będzie świadczyć usługi instalacji, uruchomienia i serwisu. Dotychczas na całym świecie zainstalowano już ponad 6 tys. turbin GE o mocy 1,5 MW.
Iberdrola plus GE Energy
Projekty Kisielice i Malbork realizuje firma Iberdrola Energia Odnawialna, należąca do hiszpańskiej spółki energetycznej Iberdrola. Jest to pierwszy przypadek współpracy firm GE i Iberdrola przy realizacji projektów wiatrowych na polskim rynku. Iberdrola, jedna z wiodących spółek energetycznych na świecie, zajmuje się produkcją, przesyłem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Firma świadczy usługi 16 mln klientów.
- Od pewnego czasu pracujemy z firmami rozwijającymi obszar energii wiatrowej na polskim rynku. Rozpoczęcie współpracy z firmą Iberdrola stanowi przełom w rozwoju naszej działalności w Polsce - powiedział Rod Christie, prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej, Rosji i WNP.
Według Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej zdolność produkcyjna energii wiatrowej w Polsce na koniec czerwca 2006 r. wynosiła 142 MW. Prognozy BTM Consult, mówią o możliwości zwiększenia mocy produkcyjnych o 550 MW do końca 2009 r.
Technologia produkcji turbin wiatrowych GE jest kluczowym elementem "ecomagination" - inicjatywy GE, której celem jest sprostanie takim globalnym wyzwaniom, jak czystsze i bardziej wydajne źródła energii, niższy poziom emisji szkodliwych substancji oraz zasoby czystej wody.
Rod Christie, prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej, Rosji i WNP przekonuje, że w ciągu najbliższych 10 lat Polska będzie bardzo dynamicznie rozwijać energetykę odnawialną.
Walka z wiartakami
Czy na Powiślu będzie toczona walka z wiatrakami, taka jak w innych rejonach kraju? Zielona energia budzi protesty mieszkańców. Tak było na Kaszubach. Tak jest obecnie na Kujawach. Mieszkańcy miejscowości Zagajewice zwrócili się do wójta Dąbrowy Biskupiej o to, by ten uniemożliwił budowę wiatraków na terenie ich wsi.
Mieszkańcy kategorycznie nie zgadzają się na postawienie na terenie wsi wiatraków prądotwórczych.
Nie chcą, żeby ich rodziny były narażane na utratę zdrowia poprzez oddziaływanie ogromnego pola... elektromagnetycznego, które wytwarzać będą cztery wiatraki. Zagajewiczanie zwracają również uwagę na hałas, który powstawać będzie podczas pracy prądotwórczych urządzeń i apelują do wójta Dąbrowy Biskupiej o cofnięcie pozwolenia i uniemożliwienie realizacji tej inwestycji. Wójt Dąbrowy zapewnia, że sprawą zajmą się jego urzędnicy. Mają prowadzić z nimi rozmowy wyjaśniające.
Okazuje się bowiem, że petycja mieszkańców trafiła do wójta po terminie. Praktycznie nie powinna być już rozpatrywana.
Energia z wiatru - 39 turbin wiatrowych w północnej Polsce
POWIŚLE - ŻUŁAWY. Hiszpanie chcą postawić pod wiatry na Powiślu i Żuławach wiatraki. Takie jak na Kaszubach, w okolicy Pucka i Władysławowa, gdzie powstały farmy wiatrowe. Dwie nowe farmy zlokalizowano w północnej Polsce, w okolicy Grudziądza i Malborka.
- 16.08.2007 00:57 (aktualizacja 20.08.2023 02:04)
Napisz komentarz
Komentarze