W czerwcu br. Komisja Krajowa NSZZ Solidarność powołała Krajowy Sztab Protestacyjny i zażądała m.in. podwyżki płacy minimalnej, wzrostu płac w sferze budżetowej. W ubiegłym tygodniu Krajowy Sztab Protestacyjny upoważnił przewodniczącego Janusza Śniadka do podpisania porozumienia. Wydaje się, że obecnie spór zostanie załagodzony.
Główne ustalenia porozumienia, które mają być dzisiaj o godz. 14 podpisane między Solidarnością i rządem obejmuje podwyżkę płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.
Dotychczasowe wyniki negocjacji zakładają podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r do wysokości 1126 zł brutto, co stanowi 40 proc. prognozowanego wynagrodzenia przeciętnego w 2008 r., z możliwością dalszego jej podwyższania. Ponadto zakładają wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku w stosunku do roku bieżącego - 9,3 proc. przy uwzględnieniu wskaźnika wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrostu płac wynikającego z redukcji składki rentowej od lipca 2007 i stycznia 2008.
Rząd ma też wystąpić z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu uchylenie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Strona rządowa zadeklarowała podniesienie tego wskaźnika w 2008 r.
Ponadto, uwzględniając argumenty „Solidarności”, rząd przedłoży projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących wcześniejszych emerytur do dnia 31 grudnia 2008 r. Rząd uznał także konieczność prowadzenia dalszych konsultacji społecznych nad projektem ustawy dotyczącej emerytur dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz wykorzystania w trakcie dalszych prac doświadczeń innych państw Unii Europejskiej.
Uzgodnienia wymagające rozwiązań ustawowych zostaną wprowadzone do parlamentu w trybie pilnym.
- Te rozwiązania sztab protestacyjny uznał za satysfakcjonujące - mówi Janusz Śniadek. - Dla pracowników ważna jest decyzja o podniesieniu płacy minimalnej do poziomu 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ważne dla związku jest uzyskanie rocznej prolongaty na obowiązywanie przepisów dotyczących emerytur pomostowych. Daje to potrzebny czas na zapoznanie zainteresowanych pracowników z rozwiązaniami, zajęcie przez związek stanowiska i wynegocjowanie w ramach instytucji dialogu społecznego nowych rozwiązań.
Dziś porozumienie „Solidarności” z rządem
GDAŃSK. Z nieoficjalnych informacji z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku wynika, że dzisiaj przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek i premier Jarosław Kaczyński podpiszą porozumienie dotyczące realizacji postulatów podwyżki płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie emerytury pomostowej.
- 27.08.2007 10:43 (aktualizacja 13.08.2023 09:09)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze