Rada Nadzorcza Stoczni Gdynia S.A. podjęła uchwałę o rozszerzeniu składu Zarządu Stoczni Gdynia S.A. do pięciu osób.
Dzisiaj kolejną decyzją Rady Nadzorczej było otwarcie postępowania kwalifikacyjnego na piątego członka Zarządu Stoczni.
Jak nas poinformował przewodniczący Rady Nadzorczej Maciej Libiszewski, dostrzegając pilną potrzebę wzmocnienia Zarządu w obszarze strategii i prywatyzacji do czasu rozstrzygnięcia procedury postępowania kwalifikacyjnego - mającego na celu powołanie nowego członka Zarządu - oddelegowała członka Rady Nadzorczej pana Henryka Ogryczaka do wykonywania czynności członka Zarządu Stoczni Gdynia S.A. na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.
Decyzja ta wywołała szereg kontrowersji. Ogryczak jest b. prezesem Stoczni Gdynia. Ostatnio byl prezesem i dyrektorem Centromoru. Został dyscyplinarnie zwolniony z tej firmy, gdy zgodził się być we wladzach Rady Nadzorczej Stoczni (co władze Centromoru uznały za działaność naruszającą zasady konkurencji). Mówi się, że kandydatura Ogryczaka była forsowana w minsterstwie skarbu przez lobby związane z prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu Pawłem Brzezickim, niechętnym stoczniowcom gdyńskim oraz planom sprzedaży pakietru wiekszościowego Stoczni inwestorowi z Izraela Rami Ungarowi.
W Radzie Nadzorczej większość członków reprezentuje instytucje zależne od skarbu państwa.
Personalia
Henryk Ogryczak – pełniący obowiązki członka Zarządu Stoczni Gdynia S.A.
Po ukończeniu studiów w 1972 r. rozpoczął pracę w Stoczni Remontowej „Nauta” w Gdyni na stanowisku Specjalisty Budowniczego.
W latach 1976 – 1981 pracował w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni na stanowisku Specjalisty Handlowca. We wrześniu 1981 r. w wyniku wyborów załoga Stoczni powierzyła mu funkcję Przewodniczącego Samorządu Pracowniczego Stoczni, a w latach 1982 – 1985 był Głównym Technologiem Typu Statków.
26 listopada 1990 r. decyzją Ministra Przemysłu powołany został na stanowisko Dyrektora Naczelnego Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, a od listopada 1991 do 1995 r. był Prezesem Zarządu – Dyrektorem Naczelnym Stoczni Gdynia S.A.
W 1991 r. mając na uwadze potrzebę restrukturyzacji długów Stoczni przekształcił Stocznię im. Komuny Paryskiej funkcjonującą jako przedsiębiorstwo państwowe w Spółkę Akcyjną Stocznia Gdynia. W 1993 r. zbudowawszy bogaty portfel nowych kontraktów, szczególnie na statki do przewozu kontenerów oraz wykorzystując atuty przedsiębiorstwa jako spółki akcyjnej przeprowadził proces największego oddłużenia w kraju.
Z początkiem lipca 1999 r. otrzymał nominację na stanowisko wiceministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. W resorcie gospodarki był odpowiedzialny m. in. za politykę gospodarczą państwa, przemysł obronny, gospodarkę morską. Jest m.in. autorem ustawy offsetowej, przewodniczył komitetowi offsetowemu i w imieniu rządu zawierał pierwsze umowy offsetowe. Funkcję wiceministra gospodarki pełnił do późnej jesieni 2001 r.
Do powrotu na Wybrzeże w związku z objęciem funkcji Prezesa Zarządu Centromoru zaangażowany był w bankowości inwestycyjnej, w zarządach i radach nadzorczych spółek.
Był prezesem Centromor S.A. Od lipca jest członkiem Rady Nadzorczej Stoczni Gdynia, za co został z Centromoru dyscyplinarnie zwolniony.
Od 28 sierpnia 2007 r. oddelegowany przez Radę Nadzorczą Stoczni do pełnienia obowiązków członka Zarządu Stoczni Gdynia S.A. (na okres do 3 miesięcy).
Napisz komentarz
Komentarze