W Gdańsku w ub. tygodniu odbyła się konferencja nt. "Przygotowania Województwa Pomorskiego do realizacji celów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. W udział wzięło prawie 900 pomorskich samorządowców, przedsiębiorców, naukowców oraz organizacji samorządu gospodarczego i organizacji pozarządowych.
Przełamać bariery bierności
- Na rozwój naszego najcenniejszego kapitału - kapitału ludzkiego - przyznano dla Pomorza ok. 375 mln euro – powiedział marszałek Jan Kozłowski. - Dzięki tym środkom mamy szansę kształcić dzieci, młodzież i dorosłych w kierunkach, które są pożądane z punktu widzenia rynku pracy. Możemy też wspierać przedsiębiorczość tam, gdzie perspektywy rozwoju są obiecujące. Wreszcie mamy możliwość przełamać bariery niezrozumienia, bezsilności i bierności z którymi wciąż jeszcze niestety borykają się tak liczne grupy społeczne.
Georges Kintzèle, dyrektor wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans w Komisji Europejskiej wysoko ocenił zaangażowanie Pomorza, w przygotowania do wdrażania środków EFS. Jednocześnie zwrócił uwagę na szereg barier natury zarówno instytucjonalnej jak i mentalnej, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć na drodze do pełnej realizacji celów PO KL. Nowy okres programowania to według Dyrektora Kintzèle wielka i niepowtarzalna szansa, której wykorzystanie zależy w największej mierze od tego w jaki sposób będziemy w stanie sprostać założeniom Strategii Lizbońskiej.
Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, wicedyrektor Departamentu Zarządzania EFS Piotr Stronkowski uznał region pomorski za jeden z najlepiej przygotowanych w kraju do wykorzystania środków unijnych. Zapowiedział uproszczenia w procedurach ubiegania się i rozliczania dotacji.
Pięć zasad
Janusz Gałęziak, dyrektor DEFS UMWP przedstawił zasady jakimi kierował się samorząd województwa przygotowując region do wdrażania PO KL. Są to: zasadę subsydiarności, dodatkowości, efektywności oraz partnerstwa.
- Zasada partnerstwa była inspiracją do przygotowania pionierskiej w skali kraju koncepcji stworzenia Powiatowych Programów na rzecz Zatrudnienia i Spójności Społecznej – powiedział Janusz Gałęziak. - Ich powstanie jest naszym wspólnym sukcesem. Opracowywane w skali lokalnej przez przedstawicieli wszystkich trzech sektorów (administracja, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe) programy w najlepszy sposób przyczynią się do zintegrowania i koordynacji wspólnych celów dla efektywnego wykorzystania środków EFS w okresie programowania 2007-2013.
Marszałek Jan Kozłowski wręczył przedstawicielom powiatów dyplomy honorujące ich pracę i wkład w budowę lokalnych paktów na rzecz zatrudnienia i spójności społecznej.
Podczas konferencji ogłoszono wreszcie termin rozpoczęcia naboru wniosków w ramach Programu - od 6 listopada 2007 r. Przedstawicielki instytucji, do których wnioskodawcy składać będą swoje propozycje projektowe - dyrektor Kamila Siwak z DEFS oraz dyrektor Ewa Jurkowska z WUP - przekazały najistotniejsze informacje dotyczące procedury konkursowej. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się jakiego rodzaju projekty będą mogli realizować w najbliższym czasie i jakim grupom społecznym będą mogli pomóc.
Środek do osiągnięcia sukcesu
- Tytuł konferencji: "Przygotowanie Województwa Pomorskiego do realizacji celów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki" najlepiej obrazuje strategię władz samorządowych zarządzania środkami strukturalnymi UE – powiedział Wiesław Byczkowski, który w Zarządzie Województwa Pomorskiego odpowiedzialny jest za pracę nad Europejskim Funduszem Społecznym. - Najważniejsze jest osiągnięcie zakładanych rezultatów wdrażania programu, a więc pomoc dla potrzebujących osób i grup społecznych a przez to rozwój naszego regionu. Maksymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych dla Pomorza funduszy to tylko środek do osiągnięcia powyższego celu. (Z serwisu PUM: Agnieszka Duda)
Napisz komentarz
Komentarze