– To może pomóc uratować nasze życie – mówi Barbara Sobczak-Retecka, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w chojnickim szpitalu.
I.C.E. to międzynarodowy skrót z angielskiego, który w tłumaczeniu znaczy „w nagłym wypadku”. Jest to także pomysł na ratowanie życia ofiar wypadków lub innych zdarzeń. Wystarczy w swojej skrzynce kontaktowej w komórce numer najbliższej osoby zapisać pod skrótem I.C.E. Służbom ratowniczym umożliwi to szybki kontakt z rodziną poszkodowanego oraz uzyskanie medycznych informacji na jego temat. Może to w znaczny sposób usprawnić udzielenie pomocy poszkodowanej osobie. Trzeba pamiętać, że w przypadku zagrożenia życia ważna jest każda sekunda i każda informacja o zdrowiu poszkodowanego. Często ofiary wypadków lub innych zdarzeń nie mają przy sobie dokumentów, a jedyną rzeczą, którą noszą cały czas, jest telefon komórkowy.
Pomóż uratować sobie życie
Barbara Sobczak-Retecka, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w chojnickim szpitalu, mówi, że ratownicy najczęściej szukają numeru telefonu do najbliższych pod hasłem dom. – Wpisywanie numerów kontaktowych do najbliższych osób bardzo by nam pomogło – mówi Barbara Sobczak-Retecka. – Często, jeśli to możliwe, staramy się pytać osobę poszkodowaną o numer kontaktowy. Nie zawsze jednak można to zrobić. Szefowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach podkreśla, że kontakt z rodziną i zdobycie informacji o pacjencie są bardzo cenne. – Informacje o stanie zdrowia pacjenta, przebytych chorobach czy zażywanych lekach są dla nas bardzo ważne – mówi ordynator SOR.
Wszyscy na tym skorzystają
Na miejscu wypadku najczęściej jako pierwsi pojawiają się strażacy. Dariusz Folerzyński, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach, jest również zwolennikiem wpisywania numerów w telefonach komórkowych pod hasłem I.C.E. – Z tego prędzej czy później będą korzystały wszystkie służby. Takie działanie jest bardzo korzystne z punktu widzenia medycznego – mówi Folerzyński. – To dobra idea i warto ją propagować.
I.C.E. – In Case of Emergency
(w nagłym wypadku)
Wpisz numer, jeden a nawet więcej, do osoby najbliższej, która będzie mogła podać służbom ratunkowym informacje na temat Twojego zdrowia. Numer telefonu podpisz I.C.E., a jeśli numerów będzie więcej, nazwij je kolejno I.C.E.1, I.C.E.2.... To nic nie kosztuje, a może uratować Twoje życie.
Napisz komentarz
Komentarze