W Gniewie odbył się finał VI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne i Przyjazne Pomorze – czyste miasto zależy od Ciebie”. Oprócz wystrzałów armatnich, uczniowie i przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w pokazie historycznym husarzy – chluby oręża polskiego – oraz zostali oprowadzeni po komnatach odrestaurowanej średniowiecznej warowni.
Zadaniem 21 finalistów było zaprezentowanie autorskiego projektu poprawy stanu czystości w swoim mieście, dzielnicy lub miejscu zamieszkania. Uczniowie poświęcili całe ferie zimowe na przygotowanie finałowej prezentacji. Jednak zmagania konkursowe trwały zdecydowanie dłużej. Już w grudniu wraz z początkiem pierwszego etapu uczniowie zdobywali wiedzę niezbędną do przejścia krok po kroku, aż do finału.
– Do I etapu konkursu przystąpiła rekordowa liczba 663 osób. Do II etapu zakwalifikowało się 216 osób, spośród których wyłoniono 21 najlepszych, biorących udział w finale Olimpiady. Tutaj wygranym jest już każdy uczestnik – podkreślała Agnieszka Solecka, Kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku, przewodnicząca Komisji Konkursowej, która czuwała nad sprawnym przebiegiem każdego etapu konkursu.
Młodzież walczyła nie tylko o indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na studia I stopnia, ale również o inne cenne nagrody, wśród których znalazły się tablety, ksiązki czy aparaty fotograficzne.
Dla jednych Olimpiada była pomocą w przygotowaniu do matury, dla drugich szansą na studia w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Dla jeszcze innych przetarciem szlaku przed kolejnymi wyzwaniami związanymi z rozległymi zainteresowaniami.
– Interesuję się sportem, jestem medalistką mistrzostw Polski w piłce ręcznej, próbowałam swoich sił jako dziennikarka. Takie konkursy są dla mnie ciekawym sprawdzeniem umiejętności przekazania swojej wiedzy – tłumaczyła Klaudia Maciejewska z Tczewa, która zajęła 10. miejsce.
Finaliści najbardziej obawiali się pytań dotyczących nowej ustawy porządkowej. Komisja Konkursowa i Loża Ekspertów pytała finalistów głównie o sposoby zaadaptowania nowej ustawy porządkowej w poszczególnych gminach, również o to, czy miasto, które reprezentują, jest bezpieczne i przyjazne dla mieszkańców, a także, jak uwolnić szkoły od uczniów palących papierosy tuż przed ich gmachem.
Pomysłów na poprawę czystości w mieście nie brakowało: od usuwania azbestu z dachów budynków, wynalazków typu minipopielniczka, która w zamyśle miała być dołączana do paczki papierosów, po tworzenie stowarzyszeń, działających na rzecz czystości w mieście. Co do jednego każdy był zgodny – to w jakiej kondycji jest nasze środowisko, zależy od nas samych. W wielu prezentacjach podkreślano znaczenie kultury osobistej oraz krzewienia profilaktyki szkolnej, która, jak przyznali uczniowie, już od najmłodszych lat pielęgnuje wśród dzieci poczucie odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.
Zwyciężczynią VI Olimpiady została uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, Katarzyna Krupa, która zaimponowała jury swoją kreatywnością i wykonaniem autorskiej „eko-piosenki”, powstałej specjalnie na tegoroczny finał.
Z rąk Rektora GWSH Prof. dra hab. Zbigniewa Machalińskiego odebrała nagrodę główną, jaką był indeks na darmowe studia na dowolnie wybranym kierunku w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.
– Bardzo cieszy mnie to, że już szósty rok za pomocą tej Olimpiady możemy wspólnie ze Strażą Miejską dbać o bezpieczeństwo naszych miast. O nasze najbliższe otoczenie – mówił Rektor Zbigniew Machaliński.
Drugie miejsce w tegorocznej edycji zajął Patryk Felskowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku, trzecie – Oskar Krajnik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie.
VI Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowana była przez Straż Miejską w Gdańsku, Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną oraz straże miejskie z Gniewa, Kościerzyny, Kwidzyna, Pelplina, Sopotu, Tczewa, Straż Gminną z Pruszcza Gdańskiego i została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska, Wojewody Pomorskiego oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Napisz komentarz
Komentarze