Na czerwcowym posiedzeniu nowo wybranej Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przewodniczącym został wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak. Do zadań Rady należy m.in.: opiniowanie projektu planu finansowego oddziału wojewódzkiego NFZ, a także uchwalanie planu jego pracy. Rada opiniuje również sprawozdania z wykonania planu finansowego oddziału wojewódzkiego za dany rok. Monitoruje także prawidłowość postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz realizację tych umów.
Do zadań Rady należy ponadto kontrolowanie bieżącej działalności oddziału wojewódzkiego Funduszu oraz dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez ubezpieczonych, z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu.
W skład rady oddziału wojewódzkiego Funduszu wchodzi dziewięciu członków powoływanych przez sejmik województwa. Znalazł się tam także aktywista Młodych Demokratów, polityk Platformy Obywatelskiej, sprawujący już funkcję polityczną - wicewojewody pomorskiego. Kadencja rady oddziału wojewódzkiego Funduszu trwa cztery lata.
Jakie mamy efekty działalności pomorskiego NFZ i nowej Rady pod prezewodnictwem wicewojewody? W ub. tygodniu pacjentów mogła zmrozić informacja o wynikach konkursu NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w woj. pomorskim, że w najbliższych trzech latach będzie ograniczony dostęp poradni specjalistycznych.
Niektóre szpitale i przychodnie będą musiały zamknąć część działających dotychczas poradni. Pacjenci zatem będą musieli szukać pomocy u specjalistów w innych ośrodkach, które dostały od NFZ limity finansowe na leczenie.
Te ograniczenia dotyczą także placówek podlegających marszałkowi województwa. Na przykład, szpital na gdańskiej Zaspie traci kontrakty dla sześciu poradni: kardiologicznej, gastroenterologicznej, pulmonologicznej, geriatrycznej, otolaryngologicznej oraz dla chirurgii onkologicznej. Szpital w Wejherowie nie będzie miał poradni chirurgii dla dzieci oraz urazowo-ortopedycznej.
Gdyński Szpital Św. Wincentego a Paulo nie dostał od NFZ pieniędzy na utrzymanie poradni kardiologicznej i okulistycznej. W Pomorskim Centrum Traumatologii znikną poradnie: diabetologiczna oraz urologiczna.
Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wybrał na leczenie pacjentów na najbliższe trzy lata 1113 poradni specjalistycznych - najwięcej położniczo-ginekologicznych, okulistycznych, otolaryngologicznych, neurologicznych, chirurgii ogólnej oraz kardiologicznych i dermatologicznych. NFZ przeznaczył na usługi specjalistyczne w drugim półroczu tego roku 137,3 mln zł, a więc o niemal 3,5 mln zł więcej niż w pierwszym półroczu 2013 r.
* * *
I co na to pomorska Rada NFZ, kasująca za posiedzenia diety, na czele z wicewojewodą, działaczem Platformy Obywatelskiej? Stać będą „tyłem do pacjentów”?
Czy w ramach swoich zadań będą jedynie „monitorowa” postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Czy uświadomią szefowej oddziału Funduszu, że nie jest „Panią na włościach” ale urzędnikiem, który ma dbać o dobro pacjentów.
Napisz komentarz
Komentarze