Jak zabezpieczyć się przed grypą?
Typowymi objawami grypy jest podwyższona gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie organizmu oraz bóle głowy i mięśni. Ze względu na te symptomy, wiele osób myli chorobę z przeziębieniem i często ją bagatelizuje, nie zdając sobie sprawy, że może wywołać niebezpieczne dla życia i zdrowia powikłania. Najgroźniejsze z nich to: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, niewydolność krążenia, zapalenie zatok oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Lekarze przestrzegają przed leczeniem grypy na własną rękę. Niewłaściwe rozpoznanie choroby może się przyczynić do jej pogłębienia oraz wystąpienia poważnych następstw. Każdy niepokojący sygnał warto już na początku zgłosić do specjalisty i zasięgnąć porady, jak dalej postępować. Każdy lekarz medycyny rodzinnej lub chorób wewnętrznych doradzi, jak skutecznie leczyć grypę oraz jak się przed nią zabezpieczać. W tej kwestii większość specjalistów jest zgodna – najlepszym środkiem profilaktycznym są szczepienia, które przynoszą nawet 90% skuteczności. Powinny z nich korzystać w szczególności osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli: małe dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby, mające kontakt z dużymi grupami ludzi oraz osoby starsze, powyżej 65. roku życia.
Niebezpieczna choroba
Na grypę należy uważać przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy zachorowalność jest największa. Według badań, przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, tylko w grudniu 2013 roku na grypę zachorowało lub mogło zachorować około 63 tysiące osób, w całej Polsce. Najwięcej chorych zanotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim oraz wielkopolskim. Te liczby stale rosną, zwłaszcza, gdy sprzyjają temu warunki atmosferyczne. Niska temperatura, deszcz, mróz i śnieg w znaczący sposób przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusów, które wywołują chorobę. Warto więc ciepło się ubierać, pić dużo gorących napojów, dbać o swoją odporność (np. poprzez stosowanie preparatów probiotycznych) oraz – zaszczepić się przeciwko grypie.
Większość Polaków deklaruje, że ma świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą grypa oraz jej powikłania. Nie mniej jednak, jedynie 7% z nich korzysta z dobrowolnych szczepień. Wiele osób żywi do nich niechęć nie tylko ze względu na ich cenę (koszt jednej szczepionki to około 30-40 zł), ale również z powodu braku wiary w ich skuteczność oraz w obawie, że mogą wywołać skutki uboczne. Specjaliści jednak uspokajają, że ta forma zabezpieczania się przed grypą jest zupełnie bezpieczna i warto z niej korzystać.
Napisz komentarz
Komentarze