Akcja odbędzie się w sobotę 1 lutego br. w godz. 9.00-13.00 w budynku „B” przy Al. Zwycięstwa 31/32.
- W ramach dni otwartych będzie możliwość wykonania profilaktycznych badań mammograficznych dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat oraz cytologicznych dla kobiet w przedziale wiekowym 25-59 lat (po wcześniejszej rejestracji telefonicznej) - informuje Sławomir Lewandowski, z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
Częścią akcji będzie także wykład pt. „Badania profilaktyczne w onkologii” - godz. 10:00 (sala konferencyjna), oraz spotkania z psychoonkologiem w godz. od 9:00 do 11:00 oraz indywidualne rozmowy z lekarzem onkologiem w godz. od 11:00 do 12:00.
Pacjenci zainteresowani wykonaniem badań profilaktycznych proszeni są o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu komórkowego 605-956-682 oraz stacjonarnego 58-345-21-99.
Za koordynację przebiegu „Dnia Drzwi Otwartych” odpowiada dr n.med. Katarzyna Sosińska
-Mielcarek, kontakt: tel. 58 341 93 48, e-mail: [email protected] lub [email protected]
MAMMOGRAFIA
Rak sutka - najgroźniejszy złośliwy nowotwór występujący wśród kobiet w Polsce - znajduje się na pierwszym miejscu zachorowań na nowotwory wśród kobiet, a także najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet. Według badań Zakładu Epidemiologii w ciągu roku zachorowuje prawie 13 000 kobiet, a prawie połowa z nich umiera. W województwie warmińsko - mazurskim na raka piersi w 2005 r. zachorowało 477 kobiet a odnotowano z tego powodu 150 zgonów (dane pochodzą z W-M Rejestru Nowotworów) Rak sutka jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej. Wiadomo, że objawia się po latach utajonego wzrostu. Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania, ale istnieje wyraźna zależność między wielkością zmiany a okresem wystąpienia objawów rozprzestrzeniania się raka sutka. Rak wykryty we wczesnym okresie wzrostu - poniżej 10 mm - najczęściej nie daje jeszcze przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych i rokuje wieloletnie przeżycie a nawet wyleczenie w około 90 % przypadków. W Polsce około 50 % przypadków jest wykrywanych w stadium zaawansowania, dlatego najczęściej wykonywanym zabiegiem jest amputacja. Podstawowym metodą wykrywania raka piersi jest mammografia rentgenowska. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych jest obecnie oceniane na około 93 %. mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich (promieni X). Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim (mammograf), który. Badanie mammograficzne pozwala to na odróżnienie poszczególnych struktur oraz zmian patologicznych w sutku. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%. Szczególnie przydatna jest w badaniach przesiewowych. Ponadto badanie mammograficzne pozwala na: pobieranie materiału do badania mikroskopowego, właściwe ukierunkowanie biopsji, śródoperacyjną kontrolę wyciętego materiału, obiektywną kontrolę wyników leczenia chemicznego (chemioterapii) i/lub radiologicznego raka sutka.
Napisz komentarz
Komentarze