Pierwsze, nieoficjalne spotkanie rady odbyło się pod koniec lutego tego roku. Wtedy zadeklarowano intencję i wskazano na potrzebę utworzenia tego panelu.
Pomorska Rada Rolnicza
Pierwsze założycielskie posiedzenie Pomorskiej Rady Rolniczej otworzył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
– Chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie, że po naszym pierwszym inauguracyjnym spotkaniu , które nie miało jeszcze formalnego charakteru, dziś możemy spotkać się na pierwszym posiedzeniu Pomorskiej Rady Rolnictwa – mówił. – Bardzo nam zależy na tym, żeby prowadzić wspólny dialog na temat rozwoju obszarów wiejskich i gospodarki rolnej, która jest istotna dla naszego województwa. Potrzebujemy takiej partnerskiej dyskusji, podczas której będziemy rozmawiać o sprawach dotyczących rolników, hodowców – wszystkich osób , które funkcjonują w rolnictwie i zapewniają dużą ilość miejsc prac i którzy rozsławiają Pomorze i Polskę na rynkach Unii Europejskiej – dodał Struk.
Podczas posiedzenia zostało tez omówione podzielenie funduszy europejskich w latach 2021-2027. Chodziło przede wszystkim o pulę przeznaczoną na rozwój rolnictwa na Pomorzu. Marszałek podkreślał, że ważne jest dalsze finasowanie rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o wspieranie przedsiębiorstw rolnych, systemów transportowych czy edukacji w zawodach rolniczych. Struk zaznaczył, że to będzie tematem kolejnych posiedzeń nowo utworzonej Pomorskiej Rady Rolniczej.
Ekspercki skład rady
W skład PRR wchodzi dwadzieścia osób, które są przedstawicielami najważniejszych instytucji rolniczych z regionu oraz kraju. Są to:
– Andrzej Derlecki – Pomorski Związek Hodowców Koni,
– Wiesław Burzyński, Lech Kolaska, Karol Przygocki, Ryszard Kleinszmidt, Andrzej Sobociński – Pomorska Izba Rolnicza,
– Grzegorz Brodziak – Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych,
– Andrzej Sawicki – Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz,
– Piotr Hałuszczak – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,
– Zygmunt Stromski – Pomorskie Zrzeszenie Hodowców Drobiu i Producentów Jaj,
– Józef Warunek – Pomorski Związek Hodowców Bydła Mlecznego,
– Andrzej Bujak – Trójmiejski Związek Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt,
– Marek Mokwa (prezes) – Okręgowy Związek Hodowców Zarodowej Trzody Chlewnej w Gdańsku,
– Rafał Mładanowicz – Krajowa Federacja Producentów Zbóż,
– Sławomir Słupczyński (wójt gminy Ryjewo) – Związek Gmin Pomorskich,
– Alfred Portée – Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie,
– Marian Cieśliński – Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Województw pomorskie w PRR reprezentuje wicemarszałek Józef Sarnowski oraz Justyna Durzyńska i Krzysztof Pałkowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWP.
Pomorskie rolnictwo
W województwie pomorskim działa ponad 60 tys. gospodarstw rolnych. Samorząd województwa pomorskiego realizuje szereg zadań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich mających na celu promocję rolnictwa i żywności produkowanej w naszym regionie. Są to m.in. prowadzenie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego – Pomorskie, organizacja sympozjów rolniczych czy finansowanie udziału producentów żywności na największych krajowych targach rolno-spożywczych, czy współorganizacja wystaw zwierząt.
– Współfinansujemy Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, tak ważne w dzisiejszych czasach postępujących zmian klimatycznych. Staramy się wspierać rolników również w trudnych sytuacjach, jak na przykład walka z ASF – mówi Krzysztof Pałkowski zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.
To właśnie podczas pierwszego posiedzenia PRR odbyło się podpisanie umowy na Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe. Dokument z Jarosławem Kapiszką, dyrektorem Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych podpisał marszałek Mieczysław Struk.
Napisz komentarz
Komentarze