Procedura przyjęcia dziecka do polskiej szkoły
Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki
(7-18 lat) są przyjmowane do publicznych szkół oraz obejmowane opieką i nauczaniem na warunkach takich jak obywatele polscy. W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły – publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy przyjmuje „z urzędu”, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc. Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku, oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.
Lekcje nauki języka polskiego
W każdej szkole zatrudnieni są pedagodzy i psycholodzy, którzy mogą udzielić stosownej pomocy uczniom z Ukrainy. Zgodnie z przepisami, obcokrajowcom przysługują dodatkowe godziny języka polskiego – od 2 do 5 godzin tygodniowo, w okresie maksymalnie 12 miesięcy. Każda ze szkół posiada nauczycieli języka polskiego, a jeśli będzie taka potrzeba, rozważana jest ewentualność stworzenia oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Mamy także informacje o gotowości nauczycieli do pracy z uczniami nieodpłatnie.
Informację o liczbie miejsc w poszczególnych przedszkolach podamy do wiadomości po zakończeniu naboru do przedszkoli. Sprawy pilne będą analizowane indywidualnie, aby na bieżąco zapewnić pomoc. Tczewskie przedszkola deklarują również nieodpłatną pomoc, poprzez tworzenie mniejszych kilkugodzinnych grup.
Obecnie w samorządowych szkołach podstawowych w Tczewie uczy się 28 dzieci ukraińskich – 27 z nich zostały przyjętych do szkół jeszcze przed 24 lutego. Od dzisiaj (3 marca) naukę rozpocznie kolejnych 2 uczniów z Ukrainy.
Chęć pomocy Ukraińcom, za pośrednictwem Tczewa, zadeklarowało Witten w Niemczech, które jest miastem partnerskim Tczewa. Przekazaliśmy informację, jakie produkty są w tej chwili najbardziej potrzebne Ukraińcom przebywającym w Tczewie.
opr. (red.)/UM w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze