Wiele osób potrzebuje też pomocy szpitalnej, trafiają w większości do Polski, a stamtąd dalej do innych państw.
- Dzisiaj możemy być dumni, że jesteśmy Europejczykami. Europejczycy pomagają, są wolontariuszami, otwierają swoje serca i domy. Jest to ogromna fala praktycznej solidarności. Mamy największy kryzys uchodźczy od końca II Wojny Światowej. 27 krajów zmaga się z wyzwaniami dotyczącymi działań pomocowych. 3, 8 mln uchodźców przybyło do krajów granicznych z Ukrainą. Około 200 tys. uchodźców dziennie wjeżdżało do Unii Europejskiej w szczytowych dniach, teraz ta liczba maleje. Ci uchodźcy często przenoszą się dalej. Polska udziela największej pomocy, ponad 2 mln uchodźców są w Polsce, na drugim miejscu jest Austria, na trzecim Czechy, kolejno Estonia i Węgry. Połowa tych uchodźców to dzieci - zanzaczyła Ylva Johansson, komisarz ds. wewnętrznych. - Tydzień po rozpoczęciu wojny ministrowie spraw wewnętrznych jednogłośnie uruchomili dyrektywę dotyczącą pomocy tymczasowej. Przez 20 lat ta dyrektywa nigdy nie została wykorzystana. W najbliższym czasie przedstawię na nadzywczajnym spotkaniu rady dziesięciopunktowy plan. Musimy ulepszyć system rejestracji, musimy lepiej chronić dzieci, musimy zrobić więcej by walczyć z przemytem ludzi. Wiele wyzwań stoi przed nami.
Deklaracja Komitetu Regionów: potrzebny mechanizm alokacji uchodźców
Komitet Regionów przyjął także deklarację, w której m.in. „wyraża swoje pełne poparcie dla narodu ukraińskiego, broniącego integralności terytorialnej, poszanowania prawa międzynarodowego, wolności i demokracji, czyli wartości, którymi dzielą się z obywatelami UE.” KR z zadowoleniem przyjmuje także szybką reakcję władz UE na kryzys wojenny i wzywa do jeszcze większego wsparcia dla Ukrainy: „Władze lokalne i regionalne UE są gotowe do schronienia uchodźców, którzy uciekli do Polski, Rumunii, Słowacji, Węgier, Republiki Mołdawii oraz innych krajów europejskich (…) Europejskie regiony i miasta będą nadal przyjmować uchodźców, otwierając swoje usługi publiczne w obszarach takich jak edukacja, zdrowie i opieka społeczna, oraz wspierając integrację uchodźców na ich lokalnych rynkach pracy.”
KR informuje także o uruchomieniu specjalnej platformy wymiany informacji między tymi państwami, które graniczą z Ukrainą i już przyjęły uciekinierów wojennych, a państwami dalej położonymi, które mają jeszcze możliwości przyjmowania uchodźców. KR wzywa także Komisję Europejską do wsparcia tej inicjatywy. Co więcej, według samorządowców potrzebny jest dobrowolny mechanizm, który pozwoli burmistrzom i szefom regionów decydować o możliwości przyjmowania uchodźców u siebie. KR wzywa także do opracowania planu przyjęcia Ukrainy do UE. W deklaracji samorządowcy proszą także m.in. o: otwarcie bezpiecznych korytarzy humanitarnych; europejską solidarność w celu wypracowania decyzji dotyczących przyjmowania i relokacji uchodźców w Unii Europejskiej; współpracę rządów krajów UE graniczących z Ukrainą z międzynarodowymi i krajowymi organizacjami w zakresie reagowania kryzysowego i zarządzania kryzysowego; pilne podjęcie działań w celu szybkiego zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii i dostaw gazu, ropy i węgla.
- Podczas rozmowy z burmistrzem Sadowym, przeprosił on nas na chwilę, by pójść do katedry, aby oddać hołd jednemu z mieszkańców Lwowa, który zginął na froncie. Poszliśmy tam razem, by wspólnie stanąć przy trumnie dwudziestoletniego żołnierza. Burmistrz Lwowa powiedział nam wtedy, że codziennie oddaje hołd czterem, pięciu mieszkańcom miasta, którzy zginęli na wojnie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Proszę Państwa, to wszystko nie dzieje się gdzieś daleko, Lwów jest tylko 70 kilometrów od polskiej granicy, od granicy Unii Europejskiej. Dziś walczą tam o nasze wspólne, europejskie wartości. Jestem przekonana, że my – jako Europejczycy – powinniśmy robić wszystko, by jak najszybciej zakończyć tę tragedię i by wspierać Ukraińców, aby stali się oficjalnie częścią europejskiej rodziny, którą przecież są.
W deklaracji czytamy także, że celowe ataki na ludność cywilną stanowią zbrodnię wojenną, a porywanie urzędników państwowych i samorządowych stanowi naruszenie Czwartej Konwencji Genewskiej.
- Dziękuje za pomoc humanitarną, przyjęcie osób, które wyjechały z Ukrainy, za wsparcie finansowe oraz za dostawy broni. Jest to bardzo ważne dla nas i naszego państwa. Wczoraj otrzymaliśmy informacje, że siły rosyjskie wycofują się z Kijowa. To nieprawda. Całą noc trwały ataki rakietowe, dochodziło do ogromnych wybuchów na północ i wschód od Kijowa. Ludzie cały czas umierają - relacjonował Witalij Kliczko, mer Kijowa. - Ukraina chciała być suwerenna, niezależna i być częścią rodziny europejskiej wyznając demokratyczne wartości. Nie chcemy żyć w autorytaryzmie. Wszyscy byli zaskoczeni tym, że siły ukraińskie stawiły czoła armii rosyjskiej, jednej z największych armii na świecie. Rosjanie walczą dla pieniędzy, natomiast my walczymy, by bronić nasz dom, nasze rodziny i dzieci. Walczymy też za wszystkich Europejczyków, bo wyznajemy te same wartości. Putin chce odbudować sowieckie imperium, natomiast my się na to nie zgadzamy. Nie rozumiemy stanowisk niektórych europejskich polityków. Mówią, że nie popierają rosyjskich działań, ale wciąż rozmawiają z jej przedstawicielami. Sankcje są skuteczne, dlatego też każde euro czy każdy cent wysyłany do federacji rosyjskiej nie będzie inwestowany w rosyjską gospodarkę, ale przekazywany na armię rosyjską. Prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji oznacza krew w Ukrainie. Dzisiejszy świat jest czarno-biały albo popiera się pokój w Ukrainie, albo agresję federacji rosyjskiej. Wszyscy mamy jedno marzenie, o zakończeniu wojny w Ukrainie i ponownego pokoju w Europie. Jedność jest kluczem do wyzwolenia Ukrainy.
15 marca 100 burmistrzów i prezydentów miast również apelowało do władz UE
Europejscy burmistrzowie i prezydenci miast zaapelowali także 15 marca do rządów Europy i Komisji Europejskiej o zintensyfikowanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny w Europie. Spotkanie odbyło się również z inicjatywy prezydent Gdańska. W apelu samorządowcy wzywali do: wymuszenia na Rosji rzeczywistego wywiązania się z deklaracji otwarcia korytarzy humanitarnych, realizacji idei europejskiej solidarności i podjęcia jak najszybszych decyzji pozwalających na przyjmowanie oraz relokację uchodźców w całej Europie. Burmistrzowie żądali także zerwania jakichkolwiek stosunków handlowych z Rosją i Białorusią do czasu wycofania armii rosyjskiej z Ukrainy.
Napisz komentarz
Komentarze