- Przez ostatnie dwa lata obchodziliśmy dzisiejsze święto pod płaszczem pandemii, odbywały się one w ciszy, w naszych umysłach i sercach – mówił Mirosław Augustyn, starosta tczewski. - W tym roku wróciliśmy do naszych tradycji i spotkaliśmy się wszyscy pod tablicą pamiątkową, by oddać hołd twórcom naszej Konstytucji, swoistego testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji i wolności wyznania i pokoju.
Starosta zwrócił uwagę, że Konstytucja Majowa wzmacniała suwerenność i stabilność Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znosiła godzące w bezpieczeństwo państwa liberum veto i wolną elekcję. Twórcy ustawy zadbali też o reformę wymiaru sprawiedliwości, miastom nadali nowe prawa, poszerzyli również krąg ludzi odpowiedzialnych za losy Ojczyzny, przyznając stanowi mieszczańskiemu nowe prawa i obowiązki. Pod opiekę „prawa i rządu krajowego” wzięli ludność wiejską. Powołując armię, do której tradycji nawiązuje obecne Wojsko Polskie, stworzyli fundament pod budowę nowoczesnych sił zbrojnych.
- Z okazji dzisiejszego święta, życzę Państwu i sobie, żebyśmy umieli wspólnie dbać o sprawę naszej Ojczyzny, tak jak nasi przodkowie stanęli do walki o reformy kraju. Niech to świętowanie da nam radość i siłę wzmacniającą naszą wrażliwość na te najwyższe wartości – zakończył starosta.
Następnie delegacje parlamentarzystów, samorządów, służb mundurowych, instytucji oraz organizacji złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową.
Święto Konstytucji 3 Maja było również okazją do uroczystej intronizacji tegorocznego Króla Kurkowego w tczewskim Kurkowym Bractwie Strzeleckim.
Na zakończenie wspólne przy akompaniamencie Harcerskiej Orkiestry Dętej, Chóru Męskiego ECHO oraz zespołu „Fisolki” odśpiewano hymn w ramach ogłoszonego w Powiecie Tczewskim roku 2022 „Rokiem Józefa Wybickiego” oraz 95. rocznicy uznania Mazurka Dąbrowskiego jako oficjalnego hymnu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Tekst i fot. Starostwo Powiatowe w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze