Święto Wolności 2022. Narodziny Solidarności
W tym roku mijają 42 lata, odkąd delegaci Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na czele z Lechem Wałęsą złożyli podpisy pod Porozumieniem Gdańskim i tym samym zakończył się strajk sierpniowy. Był to początek końca komunistycznych rządów w Polsce.
- Solidarność nie jest historią zamkniętą. Naszym zadaniem jest odczytywanie jej ideowego przesłania na co dzień, dostrzeżenie jej inspirującej mocy. W obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i - trwającej nadal - globalnej pandemii jesteśmy w przełomowym momencie rozwoju naszej cywilizacji - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Zapraszając na kilkudniowe Święto Wolności, w ramach którego odbędą się debaty, działania artystyczne i różnego rodzaju wydarzenia symboliczne, Basil Kerski podkreśla, że tylko ponadnarodowa solidarność i silnie rozwinięta wspólnotowość mogą przeciwstawić się niebezpiecznym tendencjom: radykalizacji poglądów, ksenofobicznym zachowaniom, dezinformacji i niszczeniu społeczeństw obywatelskich.
- Czy stać nas dziś na solidarność? Co, jeśli nie solidarność? - na te pytania szczególnie intensywnie szukamy odpowiedzi w sierpniu, miesiącu kluczowym dla pamięci pokojowej rewolucji Solidarności - dodaje Basil Kerski. - Swoistym prologiem Święta Wolności jest jubileusz pięciolecia programu i przestrzeni Solidarność Codziennie, realizowanego na 3 piętrze ECS. To aktywność społeczna naszej instytucji służąca wzmacnianiu zaangażowania obywatelskiego, budowaniu dialogu, tworzeniu innowacji i praktykowaniu solidarności. Codziennie.
Najważniejsze wydarzenia Święta Wolności
Narodziny Solidarności / 31 sierpnia
W środę, o godzinie 11.00, tradycyjnie wspólnotowo zostanie otwarta historyczna stoczniowa Brama nr 2 przy Pomniku Poległych Stoczniowców - na wspomnienie wydarzenia sprzed 42 lat, które dokonało się po ratyfikacji Porozumienia Gdańskiego. Wcześniej - godz. 10.45 - zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.
- Otwieramy tę bramę w powtarzanym rytuale już od 2014 roku. Pielęgnujemy pamięć o bohaterach tych wydarzeń, pamięć o miejscu, gdzie narodziła się Solidarność. Podczas strajku w Sierpniu ’80 brama ta była pierwszą publiczną agorą, a jej otwarcie - symbolicznie - początkiem nowej karty w historii Europy Środkowo-Wschodniej - przypomina dyrektor ECS Basil Kerski.
Przemówienia wygłoszą: Bogdan Lis - działacz Solidarności, przewodniczący Rady ECS, Margaritis Schinas - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, i Basil Kerski - dyrektor ECS. Wśród gości - Danuta Wałęsa. Uroczystość poprowadzi Lech Parell, były opozycjonista, prezes Gdańskiego Centrum Multimedialnego.
Wstęp wolny.
Okrągły Stół Samorządowy na temat drożyzny / 31 sierpnia
Wcześniej, od godz. 8.30 do 10.30 w ECS odbędzie się Okrągły Stół Samorządowy, na temat „Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne”. To inicjatywa Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Do Gdańska na 31 sierpnia zjechało około 200 prezydentów miast, burmistrzów i działaczy samorządowych z całego kraju. Na koniec obrad Okrągłego Stołu Samorządowego podpisany zostanie apel liderów samorządów terytorialnych i strony społecznej do rządu i ludzi obozu władzy.
Adam Bodnar i Etyka Solidarności / 31 sierpnia
Następnie w audytorium ECS o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie pod hasłem Etyka Solidarności. Refleksją w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych podzieli się dr hab. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (2015-2021), prawnik i nauczyciel akademicki. Po wykładzie odbędzie się rozmowa, w której do Adama Bodnara dołączą trzej nominowani do Medalu Wolności Słowa: Krzysztof Głuchowski, Piotr Jacoń i Katarzyna Wappa. Moderować będzie red. Marek Twaróg. Gości powitają dyrektor ECS Basil Kerski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Projekt Etyka Solidarności realizowany jest już po raz dziesiąty. Organizowane w jego ramach wykłady odwołują się do wielorakich wyzwań współczesnej solidarności, a tytuł nawiązuje do słynnego eseju ks. Józefa Tischnera.
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski, angielski i ukraiński. Wstęp wolny, ale należy pobrać bezpłatny bilet: Etyka Solidarności.
Medal Wdzięczności / 31 sierpnia - godz. 17
Medale Wdzięczności są przyznawane od 2010 roku. Od tego czasu już ponad 700 osób z całego świata otrzymało to wyjątkowe wyróżnienie. W gronie odznaczonych są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków i polską opozycję w czasach komunizmu - moralnie, politycznie i materialnie, wspierali rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz promowali idee Solidarności. Honorowani są również ci, którzy dziś w duchu ideałów Solidarności bronią uniwersalnych praw człowieka i wzmacniają pokój na świecie, budując dobre relacje między narodami. Wreszcie, ludzie nauki i kultury, aktywiści, muzealnicy, dziennikarze i publicyści, którzy dokumentują, badają i popularyzują historię ruchu Solidarność.
Medale zostaną wręczone pięciu osobom, w tym trzem pośmiertnie. Będą to: Bułgaria - Żeliu Żelew (pośmiertnie), medal odbiera Stanka Żelew, córka laureata; Stefan Canew; Niemcy - Manfred Mack; Ukraina - Wasyl Stus (pośmiertnie), medal odbiera Dmytro Stus, syn laureata, dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie; USA - Lane Kirkland (pośmiertnie), medal odbierają Louise Kirkland oraz Lucy Schoenfeld, córki laureata.
Uroczystość odbędzie się na wystawie stałej w sali G na 1 piętrze, o godzinie 17:00. Wstęp wolny.
Obywatelski Marsz Porozumienie - dla prześladowanych sąsiadów / 31 sierpnia
Obywatelski Marsz Porozumienie jest już tradycyjną częścią gdańskich obchodów zwycięstwa Sierpnia. Organizatorzy zapraszają w środę, 31 sierpnia, o godz. 18, pod Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Marsz odbędzie się ulicami miasta, pod Dwór Artusa - pod hasłem solidarności sąsiedzkiej z narodami, które cierpią w zderzeniu z autorytarnymi reżimami: Ukraińcami, Białorusinami, ale też m.in. Afgańczykami.
Nigdy więcej wojny / 1 września
Święto Wolności zwieńczą obchody 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozpoczynają się 1 września na Westerplatte o godzinie 4.45. Natomiast o godzinie 10.30 ECS zaprasza do swojego audytorium na debatę z cyklu „Europa z widokiem na przyszłość”, zatytułowaną „Wojna i pokój”. Wśród zaproszonych gości są m.in.: Andrij Dlihacz - współtwórca Centrum Odbudowy Gospodarczej Ukrainy; Dmytro Stus - dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie; Dietmar Nietan z niemieckiego Bundestagu, i Margaritis Schinas - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Całość poprowadzi Jacek Kołtan, pełnomocnik dyrektora ECS ds. naukowych.
Wstęp jest wolny, ale należy pobrać bezpłatny bilet: Europa z widokiem na przyszłość. Wojna i pokój.
O godzinie 12.00 tego dnia na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku u stóp pomnika zostaną złożone wieńce i zapłoną znicze. Odbędzie się tradycyjny Apel Pamięci. O godzinie 13.30 w tym samym miejscu zostanie odprawiona msza w intencji poległych pocztowców, a po niej będzie możliwość skosztowania grochówki z kuchni polowej. Uroczystości rocznicowe zakończą się na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie (ul. Chrobrego), gdzie wygłoszone będą przemówienia, złożone wieńce i zapalone znicze, a Capella Gedanensis uświetni całość wiązanką pieśni patriotycznych.
Obchody trwają już od piątku, 28 sierpnia
Obchody Święta Wolności organizowane są wspólnie przez miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności. Ich główna część rozpoczęła się w niedzielę, 28 sierpnia. Wcześniej odbyły się trzy wydarzenia stanowiące wspomniane przez dyrektora ECS preludium.
We wtorek wieczorem, 30 sierpnia, wręczono Medale Wolności Słowa.
Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o tych wydarzeniach.
Napisz komentarz
Komentarze