Widlice to mała kociewska osada w gminie Gniew, która byłą pierwszym punktem podczas jesiennej wycieczki. W dawnym okresie świetności punkt odpoczynku dla podróżujących barkami i statkami wiślanymi. Miejsce ulokowania karczm i restauracji w bukowym lesie.
Dzisiaj nie pozostało zbyt wiele budowli z okresu świetności, a jedną z nielicznych pozostałości jest cokół obelisku Gottlieba Schmidta. W XIX w. sprawował funkcję Tajnego Rady Rządu Pruskiego i był odpowiedzialny za uregulowanie dolnego odcinku biegu Wisły. Prace uregulowały bieg rzeki i zakończyły liczne powodzie i wylewy wody. W ramach wdzięczności wystawiono pomnik organizatorowi tych działań.
W Widlicach urodził się także Józef Czyżewski. Polski drukarz, wydawca i animator życia polonijnego w Gdańsku w czasach Wolnego Miasta. Jego działalność wydawnicza przyczyniła się do utrzymania polskości na Pomorzu.
Kolejnym punktem spaceru była m. Wiosło Małe z punktem widokowym na dolną Wisłę. Opalenie to kolejny przystanek podczas wycieczki. Mała kociewska miejscowość, w której do 1929 r. znajdował się most wiślany, który rozebrany został przeniesiony do Torunia. Przewodnikiem po tej lokalnej ojczyźnie był Marek Kordowski miejscowy nauczyciel i odkrywca dziejów Opalenia oraz okolic.
Dodajmy, że eksploratorami ziemi gniewskiej byli okoliczny mieszkańcy oraz przybysze z Kwidzyna, Gniewu, członkowie ZKP oddziały Kociewskie z Tczewa i Pelplina. W przyszłości podobne inicjatywy będą kontynuowane – zapowiadają zrzeszeniowcy.
Opr. (tomm)/ZKP OK w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze