Reportaż zamieszczono pod intrygującym tytułem– „Kto dziś leczy polskie serca”.
Jak się okazało w reportażu opisano firmę która również leczy dziś gnieźnieńskie serca.
Jest to ta sama spółka, której na 10 lat (!!!) wydzierżawiono w budynku Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie oddział kardiologii o powierzchni ok. 1238,95 m², o czym pisaliśmy w artykułach:
Gniezno – powiat, sesja nadzwyczajna część 1 – ” gdzie są te pieniążki?”
Gniezno – powiat, sesja nadzwyczajna część 2 – ”…
Ponieważ reportaż Onetu dotyczy firmy obecnie świadczącej w Gnieźnie usługę kardiologii inwazyjnej i dzierżawiącej oddział kardiologii przedstawiamy naszym czytelnikom w wielkim skrócie jego fragmenty. Redakcja dotarła też do kolejnych materiałów prasowych związanych z opisywaną w reportażu spółką „Szpitale Polskie SA”
W telegraficznym skrócie ….
Odpowiadają za leczenie blisko 20 proc. zawałów. Z państwowej kasy każdego roku na ich konto trafia ponad 350 mln zł. Od dwóch lat w klinikach założonych przez słynnych polskich kardiologów nieoczekiwanie dominuje jednak spółka z Cypru. W tle tej historii są gigantyczne pieniądze, wielki konflikt i niepewna przyszłość dwóch szpitali obsługujących dziesiątki tysięcy pacjentów.
Początek spółki 2000 roku …..
Jest ich czterech. Na pomysł założenia wspólnego biznesu wpadają Paweł Buszman i Stefan Kiesz. Obaj to kardiolodzy, jedni z najlepszych w swoim fachu … Z czasem dołącza do nich dwóch innych lekarzy Andrzej Bochenek ….. i Zbigniew Czyż, internista, jako jedyny z całej czwórki ma biznesowe doświadczenie. Jego rodzina w Myszkowie prowadziła firmę zajmującą się produkcją obuwia. ….. Wymyśloną przez Pawła Buszmana nazwą firmy „Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca” (ang. American Heart of Poland, w skrócie AHP) nie był zadowolony Andrzej Bochenek, gdyż firma swoją działalność zaczynała od budowy małej kliniki w Ustroniu o powierzchni 300 m², z dziewięcioma szpitalnymi łóżkami.
Piętnaście lat później ….
AHP jest już gigantem … notuje roczne zyski na działalności operacyjnej rzędu 100 mln zł i posiada już kilkadziesiąt ośrodków w całej Polsce.
W drugiej połowie 2019 roku Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca – lider leczenia zawałów w Polsce, gigant dofinansowywany setkami milionów złotych z budżetu państwa – została przejęta przez spółkę z Cypru ….
W połowie 2019 r. w AHP dochodzi do rewolucji. To wtedy Advent ostatecznie decyduje się sprzedać wszystkie swoje udziały w klinikach. Dotąd Amerykanie byli zaangażowani w Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca poprzez zarejestrowaną w Luksemburgu spółkę Heart, teraz zdecydowali się ją sprzedać .…. Advent nie tylko pozbywa się udziałów w kardiologicznym biznesie, ale decyduje się sprzedać je zarejestrowanej na Cyprze spółce Sweetheart, która odtąd – poprzez luksemburskiego Hearta – staje się w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca graczem numer jeden.
Jak ustaliliśmy, cypryjska spółka Sweetheart powstała 24 lipca 2019 r., na miesiąc przed przejęciem Hearta. Jest powiązana z inną spółką cypryjską o nazwie Clementius Ltd., założoną jeszcze wcześniej – w maju 2019 r.
W maju 2021roku ….
Rafał Sosna, właściciel spółki Sweetheart wraz z pozostałymi wspólnikami, domagają się wyłączenia prof. Buszmana ze spółki, którą kardiolog zakładał i z innymi budował od dwudziestu lat.
Z wniesionej przez pełnomocników kardiologa odpowiedzi na pozew wynika też, że prof. Paweł Buszman w ostatnich latach miał zastrzeżenia co do niektórych decyzji biznesowych podejmowanych przez nowe władze. Część z nich w przygotowanym przez siebie dokumencie nazywają „eksperymentami menadżerskimi na klinikach serca”, które miały być podejmowane „bez uprzedniej oceny ich skutków” ….
Link do całego artykułu: „Kto dziś leczy polskie serca”
Chcesz wiedzieć więcej ….
O „Szpitalach Polskich” w Sztumie i Drawsku Pomorskim, które miały stanowić zaplecze dla działalności Grupy AHP – drugiej spółce, której współwłaścicielami są niegdyś zgodnie współpracujący ze sobą lekarze i dokładnym przebiegu konfliktu. Poniżej link do artykułu „Szpitale Polskie SA złożyły do sądu wniosek o upadłość. Zagrożenie dla funkcjonowania spółki czy gra o władzę i pieniądze?”, którego autorem jest dziennikarz – Wawrzyniec Mocny :
Ci sami właściciele, którzy świadczą usługi kardiologiczne, którzy są clue całej sprawy – AHP, są też właścicielami spółki (Szpitale Polskie – red.). Te kapitały się przenikają. W mojej ocenie ta upadłość, to takie wewnętrzne porachunki. Zakładam, że do tej sytuacji się przygotowano. (…) Myślę jednak, że będą robić wszystko, by przejąć „najbardziej intratny tort” ze Szpitali Polskich, a pozbyć się długów – wskazała Dobrosława Frączek, przewodnicząca Rady Powiatu Sztumskiego. Pomiąwszy interpersonalne konflikty opisane w artykule nasuwa się komentarz dotyczący aktualnej siedziby spółki. Bardzo to europejskie i bardzo nowoczesne płacić podatki za granicą.
Nie mamy wiedzy księgowego firmy AHP – ale pewnie chodzi o to by podatki spółki nie były płacone w Polsce a nie o to że Cypr taki piękny. No cóż – podatki płacone na Cyprze pozostają na Cyprze a nasza składka zdrowotna w jakiejś części ostatecznie zasila budżet tej wyspy.
Zbulwersowani sposobem w jaki prezentuje się firmę AHP (na radach powiatu i stronie internetowej starostwa gnieźnieńskiego) chcieliśmy poznać opinię radnych – również tych, którzy bez zadawania zbędnych pytań głosowali za wydzierżawieniem powierzchni szpitala na 10 lat. Rozmawialiśmy z kilkoma radnymi powiatu gnieźnieńskiego … byli zdziwieni, przyznali, że o niczym nie wiedzieli … jeden z radnych powiedział: „ …głosowałem za dzierżawą na 10 lat, nic więcej nie potrafię powiedzieć …. ” , kolejny w rozmowie telefonicznej wskazał: „… a czy ktoś nam jakieś dokumenty pokazuje, skąd mam wiedzieć czy to cypryjska czy amerykańska … było głosowanie to zagłosowałem”, następny powiedział: ” ..skąd mam wiedzieć kiedy był przetarg na dzierżawę, nic nam nie mówiono …”.
Tekst: Anna Nowak źródło i cytaty : onet.pl, portalpomorza.pl
Napisz komentarz
Komentarze