Wybór miejsca sadzenia nie był przypadkowy. Warto przypomnieć, że to właśnie Nadleśnictwo Lipusz było tym, które najbardziej, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, ucierpiało w wyniku nawałnicy jaka przeszła przez nasz kraj w sierpniu 2017 r.
W nocy z 11/12 sierpnia przez cały kraj przeszła potężna burza, która dokonała zniszczeń na niespotykaną dotychczas skalę. W ciągu niespełna 20 minut wiatr wiejący z prędkością ponad 150 km/h zniszczył w różnym stopniu na terenie Nadleśnictwa Lipusz blisko 18 000 ha lasów w tym 4200 ha stanowiły powierzchnie zniszczone całkowicie.
Olbrzymie połacie połamanych drzew umożliwiły wykonanie niezwykłego wzoru o łącznej powierzchni ponad 12 ha.
Lokalizacja nasadzeń orła nie byłą przypadkowa. Od zachodu granica leśnictwa Glinowo, równocześnie granica Nadleśnictwa Lipusz pokrywa się częściowo z przebiegiem granic państwa Polskiego z 1918 r. Dokonując sadzenia lasu w kształcie godła gdańscy leśnicy symbolicznie uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości.
Czym jest dendroglif? To wzór utworzony z nasadzonych drzew, który dzięki zachowaniu pewnego schematu sadzenia tworzy określony wzór. Dendroglif powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu.
Po czterech latach od posadzenia dendroglifu , młode drzewka powoli osiągają wysokość przy której, ich korony zaczynają się stykać, tworząc coraz w wyraźniejszy wzór, widoczny z lotu ptaka.
Aby nasadzenia były możliwe konieczne okazały się bardzo staranne prace przygotowawcze, które polegały na pracach geodezyjnych. Konieczne było wytyczenie każdego z punktów załamania wzoru metodami geodezyjnymi. Tylko w ten sposób możliwe było dokładne „wyrysowanie wzoru” w terenie.
20 października 2018 r. na tereny zniszczonych przez nawałnicę zjechało się kilka tysięcy wolontariuszy z całego kraju min. harcerze z Chorągwi Gdańskiej, bushcrafterzy, leśnicy, oraz osoby indywidualne z różnych rejonów Polski. Dzięki wyznaczonym wcześniej , geodezyjnie miejscom sadzenia poszczególnych gatunków uczestnicy dokonali nasadzeń młodych drzewek, które utworzą dendroglif. W trakcie trwania akcji w ciągu jednego dnia uczestnicy posadzili ponad 70 000 młodych drzewek sosy, brzozy i modrzewia.
Po dokonaniu pomiarów w kolejnym roku po posadzeniu, po dokonaniu komisyjnych pomiarów i kontroli kształt, dendroglif uzyskał potwierdzenie Rekordu Polski jako największy wzór z drzew.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (LP) od 1924 r. opiekuje się w imieniu Skarbu Państwa i obywateli ogólnonarodowym dobrem, jakim są lasy. Prowadzimy zrównoważoną gospodarkę leśną, chroniąc lasy przed różnymi zagrożeniami, zwiększając ich powierzchnię i zasobność, dbając o różnorodność biologiczną, a jednocześnie udostępniając je wszystkim oraz zaspokajając zapotrzebowanie polskich firm i rodzin na drewno. Pracujemy dla lasu i dla ludzi .
Napisz komentarz
Komentarze