Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA w dniach od 10 października do 9 grudnia 2022 roku zapraszają do skorzystania z badań w ramach kampanii Jesienna dawka zdrowia. W akcji profilaktycznej znalazły się trzy pakiety: podstawowy, rozszerzony i kompleksowy oferujące badania, które pomogą ocenić jak nasz organizm jest przygotowany na jesień i zimę.
Jak organizm funkcjonuje jesienią?
Jesień wyzwala w naszym organizmie bardzo wiele fizjologicznych, czyli dziejących się całkowicie naturalnie zmian. Stopniowo zmniejszająca się ilość promieni słonecznych wzmaga w mózgu wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, przez który robimy się coraz bardziej ospali. Pojawia się jesienny spadek nastroju potęgowany przez zmniejszoną produkcję serotoniny, która sprawia, że coraz częściej odczuwamy smutek i przygnębienie. Tempo życia po wakacjach wzrasta, czemu często towarzyszy stres. Jesień zawsze jest wyzwaniem, istnieją jednak sposoby, aby minimalizować jej negatywny wpływ na nasz organizm. W zachowaniu pozytywnej życiowej energii pomoże właściwa dawka ruchu. Udowodniono, że każda forma aktywności fizycznej poprawia ukrwienie i natlenienie tkanek, co z kolei przyspiesza zachodzące w nich procesy metaboliczne. Efektem regularnych ćwiczeń jest prawidłowa masa ciała, dobra kondycja fizyczna, zwiększona koncentracja i pozytywna energia towarzysząca w ciągu całego dnia. Ruch warunkuje dobre samopoczucie oraz poprawia jakość snu. Osoby regularnie ćwiczące, są mniej podatne na stres, ponieważ negatywne działanie wydzielanego w stresującej sytuacji kortyzolu jest niwelowane przez działanie wydzielanego podczas ćwiczeń testosteronu. Do ćwiczeń warto dodać dbanie o prawidłową dietę oraz suplementację witaminy D.
Przebadaj się na jesień!
W akcji profilaktycznej Jesienna dawka zdrowia sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA przygotowała trzy pakiety badań, które pomogą rzetelnie skontrolować pracę Twojego organizmu. W pakiecie podstawowym znalazły się: morfologia, glukoza, lipidogram, kreatynina wraz z wyliczeniem wskaźnika filtracji kłębuszkowej (eGFR) jako badanie oceniające funkcję nerek, wskaźnik stanu zapalnego - CRP, ALT – enzym oceniający stan wątroby oraz TSH stanowiący ważny element diagnostyki niedoczynności lub nadczynności tarczycy. W pakiecie rozszerzonym poza badaniami wymienionymi w pakiecie podstawowym znalazło się także oznaczenie stężenia transferyny, informujące o poziomie zmagazynowanego w organizmie żelaza - kluczowego pierwiastka w procesie krwiotworzenia. Do oceny gospodarki lipidowo-węglowodanowej służy pomiar stężeń glukozy, HbA1c i poszczególnych składowych lipidogramu. Wysokie stężenie glukozy na czczo oraz wysoki poziom HbA1c mogą być wskaźnikiem cukrzycy. Do kreatyniny w tym zestawie został dołożony pomiar stężenia kwasu moczowego, a oceny funkcji wątroby dokonamy dzięki oznaczeniu aktywności enzymów ALT i GGTP. TSH razem z fT4 pomoże ocenić funkcjonowanie tarczycy, a pomiar magnezu pomoże w zweryfikowaniu nawracających skurczy mięśni lub uczucia mrowienia. O tym, żeby kontrolować poziomy witaminy D jesienią i zimą słyszeliśmy już chyba wszyscy. W ostatnim, kompleksowym pakiecie, złożonym z 21 badań, dodatkowo znajdziemy oznaczenie stężenia białek transferyny i ferrytyny, oraz witaminy B12, jako uzupełnienie morfologii krwi. Natomiast oznaczenie apolipoproteiny B – ApoB jest ważnym parametrem w ocenie ryzyka chorób sercowo – naczyniowych. Dodatkowymi parametrami oceniającymi syntetyczną funkcję wątroby są albumina i INR – wskaźnik służący określeniu krzepliwości krwi. Ponieważ witamina D warunkuje prawidłowe wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, oznaczenie jego poziomu również znalazło miejsce w tym pakiecie.
W kampanii profilaktycznej ceny badań zostały obniżone o 50%, aby z nich skorzystać należy odwiedzić e-sklep Diagnostyki i wybrać konkretny zestaw badań. Z zakupionym voucherem wystarczy udać się do najbliższego Punktu Pobrań realizującego sprzedaż internetową w terminie 90 dni od daty wykupienia.