poniedziałek, 25 listopada 2024 07:25
Reklama
Reklama

Która szkoła po gimnazjum?

Chociaż do końca roku szkolnego uczniowie odliczają już nie miesiące, lecz dni, to gimnazjaliści uczęszczający do klas trzecich nawet nie myślą o odpoczynku. Głowę zaprząta im perspektywa podjęcia najważniejszej decyzji w ich dotychczasowym życiu. Aby pomóc gimnazjalistom w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, postanowiliśmy dowiedzieć się nie tylko tego, w jakiej placówce najlepiej przygotowuje się uczniów do matury, lecz także spytać ich samych o atmosferę panującą w szkołach - ich wady oraz zalety.
Która szkoła po gimnazjum?


I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starogardzie Gdańskim

I Liceum Ogólnokształcące znajduje się na pierwszym miejscu w powiecie, jeśli chodzi o zdawalność matur. Odsetek uczniów „czerwonego” ogólniaka piszących pomyślnie egzamin dojrzałości od lat wynosi 100%. Ponadto, średni wynik większości egzaminów jest znacznie wyższy od wyników wojewódzkich i krajowych. Stoi za tym solidne przygotowanie i kompetentna, wciąż rozwijająca się i dokształcająca, kadra pedagogiczna. Wszystko to sprawia, że wokół I LO stworzono otoczkę elitarności. Nie ulega jednak wątpliwości, że szkoła ta ma opinię placówki najbardziej wymagającej. Do podjęcia nauki w tej szkole zachęcać może także regularna współpraca z Politechniką Gdańską i innymi instytucjami, które pomagają doświadczyć w praktyce, jak wyglądało będzie życie studenckie.

Aby przekonać się jednak, jak licealiści z I LO oceniają naukę w swojej szkole, postanowiliśmy porozmawiać z klasą III G, czyli profilem biologiczno-chemicznym i zapytać, czy gdyby mieli możliwość wyboru, ponownie zdecydowaliby się na liceum im. Marii Skłodowskiej – Curie:

Chociaż w naszej szkole nie ma problemu narkotyków, gnębienia uczniów przez nauczycieli lub rozrób, to wiele nadaje się tutaj do poprawy. Najważniejszą sprawą jest fakt, że utrudnia się nam realizowanie własnych pasji. Chociaż w naszej klasie mamy ludzi, którzy wcześniej odnosili krajowe sukcesy m.in. w jeździectwie, to po rozpoczęciu nauki w tej szkole, należało wybrać – edukacja lub własne hobby. Ciężko jest uzyskać zwolnienie z zajęć na udział w zawodach, nawet tych ogólnokrajowych, bo tutaj na pierwszym miejscu jest nauka. Chociaż pomoże nam to podczas matury, to chcielibyśmy móc także realizować się poza szkołą. Jest to chyba największy problem, z jakim zetknęliśmy się w liceum. Poza tym narzekać można tylko na drobiazgi, czyli wąskie korytarze lub brak ławek, na których można odpocząć podczas przerw. Ale są to rzeczy, z którymi można się uporać albo do nich przywyknąć”.

II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim

Chociaż II Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie także może pochwalić stopniem zdawalności matur na poziomie bliskim 100%, to i tak największym atutem szkoły jest nowoczesność i wykorzystywanie najnowszej technologii w celu sprawnego i efektywnego nauczania podopiecznych. 80 komputerów, 6 tablic interaktywnych, 20 telewizorów i 11 laptopów rozmieszczonych po 27 salach lekcyjnych umożliwia odejście od schematu tradycyjnej lekcji i nauczanie w „zachodnim stylu”. Dyrekcja szkoły dba także o to, aby każdy uczeń miał możliwość rozwijania się w wybranym przez siebie kierunku, organizując koła naukowe, zajęcia artystyczne, rozgrywki sportowe i projekty realizowane z funduszy unijnych.
Chcąc jednak sprawdzić, na ile II LO im. Ziemi Kociewskiej jest przyjazne uczniom, spytaliśmy klasę II A o to, jak czują się w murach tej szkoły:

Nie możemy narzekać. Teren wokół szkoły jest zadbany, sale regularnie remontowane, a na korytarzach jest mnóstwo miejsca, aby podczas przerwy usiąść, wypić kawę i odpocząć. Także nauczyciele często idą nam na rękę, rozumiejąc, z jaką ilością nauki mamy do czynienia, przekładają sprawdziany na dogodny nam termin. Każdy może wybrać dla siebie zajęcia pozalekcyjne, a o aferach z narkotykami, agresji czy innych problemach tego typu w naszej szkole nigdy się nie słyszeliśmy. Oczywiście, jedni nauczyciele wymagają mniej, inni więcej; jedni uczą lepiej, kolejni gorzej, ale w rozrachunku końcowym uważamy, że tutaj świetnie przygotujemy się do matury, a później do studiowania”.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim

W Zespole Szkół Ekonomicznych zrezygnowano z prowadzenia liceum ogólnokształcącego, skupiając się przede wszystkim na kształceniu uczniów w technikach. Umożliwia się tym samym zdobywanie tytułów technika ekonomisty, technika informatyki, technika handlowca, technika spedytora, technika logistyka, technika obsługi turystycznej oraz technika organizacji reklamy. 4-letni okres edukacji w ZSE jest wzbogacony o zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy do krajów europejskich w ramach wymiany zagranicznej oraz nagradzanie najzdolniejszych uczniów. Kolejnymi atutami starogardzkiego „ekonomika” jest nowoczesna hala sportowa oraz bezprzewodowy internet dla wszystkich uczniów na terenie całego obiektu.

O ZSE rozmawialiśmy też z klasą IV TA:

Gdybyśmy mogły jeszcze raz wybierać, w jakiej szkole będziemy się uczyły, to z pewnością wybór ponownie padłby na ZSE. Chociaż szkoła ta jest w cieniu I i II LO, to nigdzie w Starogardzie nie ma takiej przyjaznej atmosfery, świetnej kadry pedagogicznej oraz systemu nagradzania zdolnych uczniów. Jakiś czas temu szkoła sfinansowała kurs prawa jazdy dla tych z nas, którzy ciężko pracowali, aby mieć dobre stopnie na świadectwie – to miły gest, jeśli dyrekcja to zauważa i docenia. Podobnie wygląda sprawa z wyjazdami za granicę. Tygodniowy pobyt w Turcji czy innym europejskim kraju, w dodatku całkowicie za darmo, to świetna motywacja do nauki, szczególnie, że wbrew temu, co się mówi o ZSE, u nas wcale nie jest łatwiej niż w innych szkołach powiatu”.

Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim

Od jakiegoś czasu zauważa się, że „modne” znowu staje się podejmowanie nauki w szkołach zawodowych. Po 3 latach edukacji, połączonej z praktykami zawodowymi, ma się już solidne przygotowanie do wybranego przez siebie zawodu. Starogardzka „zawodówka” zaprasza w nowym roku szkolnym do 10 oddziałów, po ukończeniu których zdobyć można tytuł czeladnika. Jeśli jednak oferta Zasadniczej Szkoły Zawodowej komuś się nie spodoba, w Zespole Szkół działa także technikum, gdzie kształcić można się w jednym z 5 wybranych przez siebie kierunkach. W roku szkolnym 2013/2014 największą nowością jest profil Technik Elektryk, który powołano do życia przy współpracy z Energa Operator.

Na temat szkoły wypowiada się klasa IV Technikum Mechaniki i Gastronomii technikum nr 2:

W szkole panuje miła i przyjazna atmosfera. Nasze technikum ma w pewnym stopniu dosyć surowe zasady, lecz uczniom to nie przeszkadza, bo wszyscy wiedza, że to dla naszego dobra. Nauczyciele bardzo starają się, aby nie tylko przygotować nas do matury i egzaminów ale także, żeby nauczyć nas, jak żyć w dorosłym życiu. Szkoła posiada niezbędny sprzęt oraz sale do nauki zawodowej. Można powiedzieć, że małym symbolem naszej szkoły jest obuwie zmienne w postaci kapci. Uczniom nie przeszkadza to, podchodzimy do tego raczej z dystansem, no i przede wszystkim jest to dla nas wygodne rozwiązanie.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu

Szkoła w Owidzu, podobnie jak Zespół Szkół Ekonomicznych, nie oferuje już nauki w liceum, skupiając się w całości na kształceniu techników. Na 8 oddziałach można zdobyć kwalifikacje niezbędne do pracy w zawodzie informatyka, geodety, technika obsługi turystycznej, technika hotelarstwa, technika żywienia i organizacji usług gastronomicznych, a także technika ochrony środowiska. Ponadto, od nowego roku szkolnego technikum w Owidzu oferuje dwa zupełnie nowe kierunki – technik elektronik oraz technik teleinformatyk. Spośród wszystkich kierunków, każdy znajdzie coś dla siebie.

O edukacji w Owidzu opowiada nam klasa III TH:

Nasza szkoła jest bardzo aktywna społecznie. Mam na myśli to, że pomagamy w różnych imprezach, np. ostatnio szkoła zaangażowała się rozdanie nagród starosty. Z każdym nauczycielem naszej placówki zawsze znajdzie się jakiś temat do rozmowy, bo każdy z nich jest bardzo przyjazny. Trzymamy dosyć wysoki poziom w nauczaniu, a szczególnie w nauczaniu zawodowym, bo mieścimy się w normach krajowych. Mamy dużo klas dla hotelarzy, informatyków czy żywieniowców. Hotelarze mają swoje specjalne sale, np. wyposażone w recepcję czy pokoje hotelowe, żeby uczniowie mogli uczyć się do zawodu. Żywieniowcy mają swoją salę gastronomiczną, gdzie przyrządzają posiłki. Geodeci mają jeden z najnowszych sprzętów do pomiarów, a informatycy wysokiej jakości komputery. Uczniowie nie mogą narzekać, ponieważ nauczyciele bardzo się starają aby dobrze przygotować nas do egzaminów i widać to po wynikach z poprzednich lat.

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie

Zespół Szkół w Bolesławowie jest jedną z najlepszych szkół w powiecie zapewniających kształcenie w kierunku rolniczym. Po ukończeniu każdego z oddziałów uzyskuje się dyplom uprawniający do pracy w rolnictwie. Oferta edukacyjna szkoły w Bolesławowie umożliwia podjęcie nauki na profilu technik hodowca koni, technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik agrobiznesu, technik turystyki wiejskiej, a także na trzech nowych kierunkach: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik pszczelarz, technik rybactwa śródlądowego. Jeśli dodać do tego internat, dzięki któremu nie trzeba każdego dnia pokonywać odległości z najdalszych zakątków powiatu do Bolesławowa, to przed przyszłymi rolnikami stoi trudna decyzja – wybrać tę placówkę lub szkołę o podobnym profilu w Swarożynie, który znajduje się w powiecie tczewskim.

O naukę w Bolesławowie zapytaliśmy IV Technikum Hodowli Koni:

Jestem zadowolony z mojej szkoły, panuje w niej wyjątkowa atmosfera - jak nigdzie indziej. Szkoła ta posiada wszystko, co mieć powinna. Piękny pałac, w którym odbywają się lekcje oraz rożne imprezy okolicznościowe, własne gospodarstwo rolne, gdzie organizowane są praktyki zawodowe, internat szkolny, w którym każdy wychowanek czuje się bardzo dobrze. Nauczyciele są przyjaźnie nastawieni do uczniów, i tak samo uczniowie do nauczycieli. Wielka zaletą szkoły jest teren na którym się znajduje, park otaczający pałac, po którym biegają wiewiórki. Jest to fantastyczne miejsce na długie spacery. Atmosfera sprzyja nauce. Nikt nie pożałuje wyboru tej szkoły, ponieważ oferuje ona ciekawe kierunki kształcenia.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie

ZSP w Czarnej Wodzie oferuje kształcenie zarówno na poziomie technikum, jak i szkoły zawodowej. Chociaż wybór jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Starogardzie, to wciąż można kształcić się w kierunku technika mechanika, technika handlowca, technika elektryka oraz technika technologii drewna. Jeśli do tego doliczyć oddziały wielozawodowe w „zawodówce”, to okazuje się, że wybór jest całkiem spory. Ponadto, po zakończeniu kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej, istnieje możliwość kontynuowania nauki w szkole policealnej na jednym z czterech wybranych kierunków. Jeśli doliczyć do tego bogatą bazę sprzętu multimedialnego w postaci rzutników, tablicy interaktywnej i nowoczesną salę informatyczną, to okazuje się, że szkoła w Czarnej Wodzie wcale nie odbiega standardami od placówek znajdujących się w Starogardzie.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu

Oferta programowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu oferuje kształcenie w trzech oddziałach profilowanych technikum. Dostępne są kierunki technika handlowca, technika logistyka, technika ekonomisty. Jednak równolegle z tą placówką działa jej filia w Smętowie Granicznym, która umożliwia uczniom podjęcie nauki w klasach technika żywienia i usług gastronomicznych, technika architektury krajobrazu, technika turystyki wiejskiej oraz technika obsługi turystycznej. Dodatkowo w Zespole Szkół funkcjonuje szkoła zawodowa, która w klasach wielozawodowych jest w stanie przygotować swoich podopiecznych do pełnienia zawodu oraz uzyskania tytułu czeladnika. Do dyspozycji uczniów oddano także internat, aby jak najbardziej ułatwić naukę w Skórczu osobom z poza miasta.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Skarszewach

Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Skarszewach przygotowuje swoich uczniów do pracy w 28 zawodach. Podczas 3-letniego cyklu nauczania można poznać tajniki zawodu blacharza, cukiernika i wielu innych. Chociaż uczniowie ze Starogardu zdecydownie rzadziej podejmują naukę w tej placówce, to szkoła ta jest świetną alternatywą dla młodzieży mieszkającej w okolicach Skarszew, którzy pragną zdobyć zawód i od razu po zakończeniu edukacji podjąć pracę.

Od dawna wiadomo, że opinii o danej szkole najlepiej wysłuchać u źródła, dlatego wszystkich uczniów, absolwentów i gimnazjalistów zainteresowanych rozpoczęciem nauki w placówkach powiatu starogardzkiego zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie bez skrępowania i anonimowo wypowiedzieć się można na ich temat. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

17.05.2013 15:39
er

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Laska 17.05.2013 10:00
Tak było 30 lat temu, kiedy w Stg było ze 13 szkół licealnych, a nie 3 i do czerwonego ogólniaka dostawali się/zdawali tylko rzeczywiście najlepsi. I ciekawostka, nie wszyscy z nich dawali radę tę maturę zdać. Za to na studia dostawało się (a nie zapisywało się) 100% zdających. Kiedyś LO było w czołówce województwa a nie tylko powiatu, dzisiaj to zwykłe liceum, jadące na resztkach dawnej świetności, w którym oprócz Rysia (chyba jeszcze uczy chemii?) nie ma nauczyciela, który miałby choć cząstkę autorytetu i charyzmy dawnej kadry. To tak, jakby Mroczki powiedzieli o sobie że są aktorami

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
chocho 16.05.2013 15:49
I LO skończyłem parę lat temu. Racja- nie ma tam problemów z narkotykami oraz gnębieniem uczniów przez nauczycieli. Z tym że trzeba to czytać w ten sposób: zdobyć narkotyki w tej szkole to nie problem, a gnębienie uczniów przez nauczycieli nie jest po prostu zauważane przez dyrekcję. Otoczka elitarności? Ano, racja, przypominano nam o tym na każdym kroku.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Tusk wielokrotnie dawał wyraz, delikatnie mówiąc, niechęci do tego co poleskie i patriotyczne. zgodzę sie z Sp. Alboinem, że każdy może sie pomylić, błądzić, natomaist rzesza gawiedzi, któej to nie przeszkadza, albo nawet sie PODOBA, powinna budzić przerażenie.Źródło komentarza: BEZ STRACHU. Albin Siwak o Doladzie Tusku - szokujące wspomnienieAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Oszukują i faszerują. Nie papryczkowe ani malinowe tylko pestycydowe...Źródło komentarza: Nowy test Fundacji Pro-Test: Wszystkie sprowadzane z zagranicy pomidory zawierały pestycydyAutor komentarza: Westlake LoanTreść komentarza: Jestem szczerze wdzięczny Panu za poprowadzenie mnie właściwą drogą, która umożliwiła mi dzisiaj otrzymanie pożyczki po tym, jak oszuści oszukali mnie z pieniędzy. Jeśli znalazłeś się w skomplikowanej sytuacji i chcesz uzyskać pożyczkę od osoby godnej zaufania i uczciwej, nie wahaj się skontaktować z WESTLAKE LOAN pod adresem: [email protected] Telegram___https://t.me/loan59Źródło komentarza: Mężczyzna chciał zabić żonę siekierą. Później popełnił samobójstwo.Autor komentarza: RamparamTreść komentarza: Biedny łoś... ale prawdziwe losie to urzędasy i weterynarze, którym jak widać się nie chciało zareagować. W sumie db że nikt nie zastrzelił zwierzaŹródło komentarza: Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...Autor komentarza: RobTreść komentarza: Niech się sam utopi... Prawie dożywocie, w sume za głupote... Ludzie słabo wyceniają swoje zycie ;-1Źródło komentarza: Recydywista groził pobiciem i utopieniem. Grozi mu 18 lat za kratami
Reklama