poniedziałek, 25 listopada 2024 06:24
Reklama dotacje rpo
Reklama

Amfiteatr w Parku Miejskim - plany rozbiórki modernistycznego obiektu. Czy jego stan jest rzeczywiście katastrofalny?

Urzędnicy miejscy machnęli już całkowicie ręką na to co dzieje się z naszym amfiteatrem. Wedle koncepcji rewitalizacyjnej ma on być przeznaczony do rozbiórki, ale nadal to przestrzeń publiczna Tczewa,o którą należy dbać. Stan obiektu jak na naszych zdjęciach, jest po prostu wstydem dla mieszkańców miasta. W ub. r. wykonaliśmy zdjęcia amfiteatru oraz parku, wszystko było zapuszczone i zarośnięte. Obiekt mimo zapuszczenia wydaje się, że mógłby zostać lekko przebudowany i dalej funkcjonować. Tym bardziej, że stoi za nim bogata historia najnowszych dziejów Tczewa... Czy decyzja o likwidacji amfiteatru nie jest także niszczeniem pamięci o Grzegorzu Ciechowskim, którego imię nosi ta modernistyczna, parkowa budowla?
Amfiteatr w Parku Miejskim - plany rozbiórki modernistycznego obiektu. Czy jego stan jest rzeczywiście katastrofalny?

Podczas sesji, na konferencji prasowej i w pytaniach do prezydenta – Mirosław Pobłocki przekonuje, że wszystko jest już zatwierdzone i przedyskutowane. Nic dziwnego koncepcja i dokumentacja jest już przygotowana i opłacona. Dokumentacja projektowa kosztowała ok. 298 tys. zł. W skróconym opisie do „Koncepcji rewaloryzacji i adaptacji parku miejskiego w Tczewie” czytamy m.in.:


 

„(...)Elementem, który najbardziej zakłóca historyczną kompozycję parku jest amfiteatr. Jego nieatrakcyjna masywna bryła, zniekształcała przebieg głównej alejki dolnej, najstarszej części parku. Proponuje się likwidację i budynku amfiteatru, i plastikowych, agresywnych w barwie siedzisk. W to miejsce powstanie letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amifiteatralna, słoneczna polana po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona zostanie w mniej liczne drewniane ławki i leżaki, sprzyjające tak wypoczynkowi jak i uczestniczeniu w ewentualnych występach. Zniknie ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru i zostanie on przywrócony parkowi. Dzięki likwidacji amfiteatru będzie można przywrócić również historyczny przebieg głównej alejki parkowej.(...)”


 

Wiele miast zazdrości go Tczewowi 

Na portalu Tczewska.pl zamieściliśmy drugi rok z rzędu zdjęcia zapuszczonej budowli oraz widowni, a pod krótkim materiałem załączyliśmy ankietę internetową dotyczącą amfiteatru.

Wzięły w niej udział 53 osoby do chwili oddania do druku tego numeru Gazety Tczewskiej.

Z opinią: „Tak. Jestem za jego rozbiórką” twierdząco odpowiedziało 11 osób (21 proc.), z opinią: „Nie, to zdecydowanie zły pomysł” zgodziło się 42 osób (79 proc. ankietowanych), natomiast nie miało zdania – 0 osób. Nadal można wyrazić opinię w naszej sondzie internetowej.

Ponieważ beneficjentami rewitalizacji Parku Miejskiego i amfiteatru są mieszkańcy, poprosiliśmy o opinię napotkane tam osoby.

Spotkaliśmy parę rowerzystów przy fontannie z żabkami. Co sądzą na temat likwidacji amfiteatru?

- Moim zdaniem rewitalizacja samego obiektu sceny i widowni wyszłaby taniej niż tak po prostu wszystko wyburzyć i postawić coś nowego – Igor Niemas, licealista z Tczewa. – Myślę, że za pieniądze wydane w ten sposób można by pomyśleć nad inną formą aranżacji w parku, który wydaje mi się obecnie trochę porzucony. Na pewno nie wyburzać na stałe w tym miejscu, bo wiele miast w podobnych lokalizacja organizuje koncerty i różne inne wydarzenia. Na pewno dla tego typu obiektu nie byłby dobry bulwar nadwiślański. W amfiteatrze latem na pewno jest przyjemniej, bo jest więcej cienia. Można się gdzieś schować przed palącym słońcem.

Zapytaliśmy też o ogrodzenie.

- Myślę, że powinno się pomyśleć rozebraniu ogrodzenia, a w zamian wyjściem byłby monitoring i większa obecność służb, które reagowałyby na dewastacje i inne zagrożenia. Teraz to miejsce jest niedostępne – stwierdziła Maja.


- Fajnie byłoby jakby więcej zainwestowano w parkowe ścieżki i odświeżyć te, które już są – dodała.

W parku spotkaliśmy też panią Kasię. - Nie podoba mi się, że od 15 lat amfiteatr niszczeje. Pamiętam, że były w parku organizowane koncerty i mieszkańcy pobliskich domów mieli o to pretensje. Ale ja też mieszkam w sąsiedztwie, ale tak słychać koncerty z bulwaru. Więc co za różnica? Dla mnie te koncerty letnie nie były aż tak uciążliwe. Bardzo zdziwiłam się, że podjęto decyzję, aby ich nie było. Pamiętam operę w amfiteatrze, która była niesamowitym przeżyciem. Płot? Moim zdaniem powinien pozostać, bo byłyby dewastacje, ale przydałoby się więcej patroli, a może stróż nocny, który dyżurowałby całą noc. Wiem od babci, że przed wojną tak było. Amfiteatr byłby idealny dla koncertów dzieci i młodzieży z naszej szkoły muzycznej.

Pani Kasia przyznała, że jest za rewitalizacją parku, ale nie za rozbiórką amfiteatru.


 

Post o obiekcie, o którym mowa został zamieszczony też na popularnej grupie Facebookowej – Tczewianie, gdzie rozgorzała dyskusja, wypowiadali się mieszkańcy, ale też przedstawiciele lokalnych mediów, a nawet były prezydent Tczewa Zenon Odya. Helena J. wyraziła np. opinię, że „byłoby miło, gdyby amfiteatr został”, bo były jej zdaniem „super koncerty”. Dziennikarze lokalni, wypowiadający się na forum stwierdzili, że dla 100 osób nie warto remontować amfiteatru, a poza tym to konserwator wojewódzki Igor Strzok zażądał likwidacji tego obiektu w takim kształcie. Ponieważ interesuje nas obecne stanowisko konserwatora zabytków skierowaliśmy do niego pytania prasowe w tej sprawie.


 

Czeka nas kosztowna odbudowa

Niestety jaka by odpowiedź nie była, część sprawy już zaprzepaszczono, doprowadzając amfiteatr do obecnego stanu. Łukasz Brządkowski, radny miejski zauważa, że budynek sceny nadaje się już obecnie jedynie do rozbiórki i gruntownej odbudowy, nie żałuje natomiast swoich i kolegów działań, które doprowadziły do wpisania parku do rejestru zabytków.

- Stan amfiteatru jest wynikiem wieloletnich zaniedbań z przyczyn technicznych obecnie nie może on być już użytkowany – informuje. - Nikt już nie wyda zgody, by podwieszać ciężkie oświetlenie czy nagłośnienie na metalową belkę pod zadaszeniem sceny. A koncert bez tego nie ma sensu. Niszczenie tej części obiektu trwa już co najmniej 10 lat. Amfiteatr został doprowadzony do takiego stanu, że remont i tak oznaczałby całkowitą przebudowę. Przebudowany obiekt w tym miejscu, dostosowany do zabytkowych założeń mógłby nadal pełnić rolę sprzed lat, jak również funkcję zaplecza koncertowego. Niestety jeżeli nie dba się o własną infrastrukturę to po paru latach jedynym wyjściem jest rozebranie i postawienie czegoś nowego, bo remont przekracza absurdalne koszty.


 

Zdaniem radnego Ł. Brządkowskiego zaplecze koncertowe nawet, gdy było użytkowane podczas wydarzeń było dla miasta powodem do wstydu i już wtedy wymagało modernizacji.

- Niestety amfiteatr popadł w taką ruinę, że obecnie nie są już opłacalne prace remontowe. Może powinien powstać nie taki wielki obiekt? Może z innych materiałów? Chodzi przede wszystkim o to, by spełniał swoją funkcję. Zaznaczam jednak, że koncepcja budowy małej sceny z polanami z leżakami jest mi obca. Chodzi nam raczej o stworzenie tam „zielonego amfiteatru” z materiałów pasujących do zabytkowego parku. Na pewno to miejsce trzeba odtworzyć. Płot blokuje główną ścieżkę. Poza tym dostęp do amfiteatru powinien być swobodny i bezpłatny. Pan prezydent nie posiada odpowiedniej wiedzy, bo żadnego projektu rewitalizacji parku zaakceptowanego przez konserwatora nie ma. Nasze stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa jest stroną w postępowaniu konserwatorskim parku i cały projekt, musi być przez nas zaakceptowany, jako przez stronę społeczną. Wierzę, że szalone pomysły nie przejdą jak np. „przeniesienie żabek”. Dopilnujemy tych rzeczy. Koncepcja rewitalizacji była omawiana z Urzędem Konserwatorskim przez miasto na bieżąco, a nie projekt! Jestem o 95 proc. parku spokojny, bo na tyle oceniam, że ostateczna koncepcja miejska pokrywa się z naszą. Mówimy jednak jasno o rzeczach, na które się nie zgadzamy.

Pytany o przyszłość parku radny Ł. Brządkowski przypomina, że to klub Porozumienie na Plus chciał wygrodzenia ceglanym murem najpiękniejszej części parku, wpakować tam plastikowe dinozaury, budy z hot-dogami, na drzewach małpi gaj, a przy tym kasować za to wszystko mieszkańców i przybyłych gości! Oczywiście wedle tego „pomysłu” doszłoby do wydzierżawienia tego terenu jakiemuś prywatnemu właścicielowi. Zdaniem członków RIO od tego losu udało się tczewski park uratować. Wówczas nie byłoby też możliwości pozyskania środków unijnych na rewitalizację, bo... nie byłoby czego rewitalizować.


 

Ubrudzone godło Tczewa i imię rockmena

Z kolei zdaniem radnego miejskiego Macieja Skiberowskiego w tym miejscu gdzie jest amfiteatr nie spełniał on do końca swej roli.

- W tych czasach znaczące zespoły przyjeżdżają ze sprzętem całymi tirami, potrzebują zatem miejsca. Amfiteatr w Tczewie jest „megapotrzebny”, ale powinien znaleźć się raczej na bulwarze nadwiślańskim. Jeśli jednak nie planujemy podobnej nowej inwestycji, to taka nieruchomość powinna zostać w parku. Tczew jako jedno z nielicznych miast ma taki amfiteatr i na pewno zawsze służyłby on mieszkańcom (gdyby działał). Miejsce z małą sceną z miejscem do wypoczynku i na piknikowanie na pewno się nie sprawdzi. Bardzie kabarety, wydarzenia sportowe i koncerty. Myślałbym o dużej stałej scenie na bulwarze, tylko co na to konserwator?

O tej sprawie rozmawialiśmy także z byłym posłem Janem Kulasem. Jako historyk podkreślił on symboliczne znaczenie amfiteatru.

- Pamiętajmy, że jest to Amfiteatr im. Grzegorza Ciechowskiego, któremu zresztą poświęciłem książkę „Grzegorz Ciechowski 1957-2001”. Wybitny artysta rodem z Tczewa – mówi. - Amfiteatr powstał w połowie lat 70-tych. Od zawsze jego atutem były walory patriotyczne, kulturalne i sportowe. Odbyło się tam wręczenie Honorowego Obywatelstwa ks. Januszowi St. Pasierbowi! Odwiedziłem ostatnio park miejski – cały zaniedbany, zarośnięty! Boli mnie to, że park tak wygląda, zwłaszcza gdy patrzę na czerwone godło tczewskiego gryfa, całe brudne, jak zresztą cały napis pamięci tczewskiego muzyka... To ujma dla mieszkańców. Największe imprezy poświęcone Obywatelowi GC były w amfiteatrze. Niszczenie amfiteatru jest w znacznym sensie niszczeniem o Nim pamięci! Konsultacje o tym były w ograniczonym kręgu. Nie zapominajmy też o kosztach rozbiórki, obecnie drogich materiałach budowlanych i robociźnie. Przeciwko likwidacji amfiteatru trzeba głośno protestować!

Zdaniem byłego posła także sama rewitalizacja parku jest działaniem spóźnionym...


 

Obecny stan amfiteatru

Chcieliśmy zwrócić uwagę urzędników miejskich na ten problem, jednak w tym roku jest jeszcze gorzej. Zarastają plastikowe siedziska, a bruk jest przykryty suchymi liśćmi. Obraz na naszych zdjęciach może kojarzyć się z wymarłym miastem, pozostawionym na pastwę natury.
Apelujemy o wysprzątanie obiektu, który obecnie bardzo źle wpływa na wizerunek miasta. Przy okazji materiału, może warto się zastanowić czy rozbiórka tego miejsca, w które zainwestowano sporo pieniędzy w: wybrukowanie, scenę, siedziska, bramy, płot jest rzeczywiście jedynym najlepszym wyjściem...


 

Wawrzyniec Mocny

Fot. Zbigniew Mocny, Artur Wirkus



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Tusk wielokrotnie dawał wyraz, delikatnie mówiąc, niechęci do tego co poleskie i patriotyczne. zgodzę sie z Sp. Alboinem, że każdy może sie pomylić, błądzić, natomaist rzesza gawiedzi, któej to nie przeszkadza, albo nawet sie PODOBA, powinna budzić przerażenie.Źródło komentarza: BEZ STRACHU. Albin Siwak o Doladzie Tusku - szokujące wspomnienieAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Oszukują i faszerują. Nie papryczkowe ani malinowe tylko pestycydowe...Źródło komentarza: Nowy test Fundacji Pro-Test: Wszystkie sprowadzane z zagranicy pomidory zawierały pestycydyAutor komentarza: Westlake LoanTreść komentarza: Jestem szczerze wdzięczny Panu za poprowadzenie mnie właściwą drogą, która umożliwiła mi dzisiaj otrzymanie pożyczki po tym, jak oszuści oszukali mnie z pieniędzy. Jeśli znalazłeś się w skomplikowanej sytuacji i chcesz uzyskać pożyczkę od osoby godnej zaufania i uczciwej, nie wahaj się skontaktować z WESTLAKE LOAN pod adresem: [email protected] Telegram___https://t.me/loan59Źródło komentarza: Mężczyzna chciał zabić żonę siekierą. Później popełnił samobójstwo.Autor komentarza: RamparamTreść komentarza: Biedny łoś... ale prawdziwe losie to urzędasy i weterynarze, którym jak widać się nie chciało zareagować. W sumie db że nikt nie zastrzelił zwierzaŹródło komentarza: Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...Autor komentarza: RobTreść komentarza: Niech się sam utopi... Prawie dożywocie, w sume za głupote... Ludzie słabo wyceniają swoje zycie ;-1Źródło komentarza: Recydywista groził pobiciem i utopieniem. Grozi mu 18 lat za kratami
Reklama