sobota, 21 września 2024 13:37
Reklama
Reklama

Nowoczesna stomatologia – jak wygląda dziś zabieg chirurgii zęba?

  • Źródło: Art. partnera
Nowoczesna stomatologia – jak wygląda dziś zabieg chirurgii zęba?

Wraz z postępem technologicznym rozwinęło się wiele dziedzin współczesnej medycyny. Zmiany nie ominęły również stomatologii, jednej z fascynujących nauk o sporej ilości mitów wokół. Nowoczesna stomatologia z użyciem innowacyjnych narzędzi ma na celu zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu podczas zabiegu, a także dokładne przeprowadzanie zabiegów, z jak najmniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia nieprzyjemnych powikłań. Usunięcie zęba w nowoczesnej stomatologii to zabieg ostateczny, wykonywany wyłącznie wtedy, gdy zachodzi jego absolutna konieczność. Niestety, takie sytuacje się zdarzają; jeżeli zęba nie można zachować w jamie ustnej, należy przystąpić do jego ekstrakcji, czyli wyrwania. Zazwyczaj zabieg ten jest prosty, ale zdarzają się sytuacje, podczas których konieczne jest wdrożenie działań z zakresu chirurgii. Występuje ono w dwóch sytuacjach: gdy mamy do czynienia z zębem zatrzymanym (niewyrośniętym, w całości lub części pozostałym w kości) lub kiedy podczas zwykłego usuwania zęba dojdzie do głębokiego złamania korzenia, przez co dalsza skuteczna ekstrakcja nie jest możliwa.

Bezbolesne usuwanie zęba, czyli przebieg zabiegu w pigułce

Informacja dla wszystkich, którzy obawiają się bólu – procedura chirurgicznego usunięcia zęba przebiega bezboleśnie, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Sam zabieg nie jest aż nadto skomplikowany; polega on na nacięciu dziąsła oraz odseparowania zęba od otaczających go tkanek. Następnie ząb wyciągany jest z zębodołu przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Po usunięciu i upewnieniu się, że żadna część zęba nie została w dziąśle, jest ono zaszywane, pacjent zaś otrzymuje zalecenia pozabiegowe, które obejmują między innymi:

brak spożywania jedzenia i picia przez co najmniej dwie godziny;

zrezygnowanie z gorących pokarmów i napojów na około 24 godziny;

odstawienie palenia i picia napojów wysokoprocentowych na co najmniej 2-3 dni;

odstawienie aspiryny rozrzedzającej krew (alternatywą są środki na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub ketoprofenu);

uważanie na skrzep, którego uformowanie się w zębodole sprzyja procesom gojenia.

Po chirurgicznej ekstrakcji zęba, w momencie gdy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać dyskomfort w miejscu pozabiegowym. Dolegliwości te powinny jednak ustąpić tuż po zastosowaniu tradycyjnych środków przeciwbólowych. Warto mieć na uwadze, że przez kilka dni po zabiegu na twarzy może utrzymywać się opuchlizna operowanego miejsca, jednak ta wraz z upływem czasu znika samoczynnie. Finalnie nie ma powodów do stresu; nowoczesna stomatologia znalazła rozwiązanie na to, by nawet usunięcie zęba było zabiegiem jak najmniej inwazyjnym, a przy tym komfortowym w miarę możliwości.

Narzędzia chirurgiczne dedykowane procesowi usuwania zębów

Usuwanie zębów nie może obejść się bez zastosowania precyzyjnych narzędzi, które pozwalają na bezpieczne i szybkie wykonanie tego rodzaju zabiegu. Jednym z najbardziej podstawowych przedmiotów, przy użyciu którego wykonuje się ekstrakcję zęba są kleszcze ekstrakcyjne – dwuramienna dźwignia przeznaczona do chwytania korony zęba czy korzenia. Kształt dziobów na tych narzędziach dostosowany jest do kształtu zębów, w celu ich precyzyjnego pochwycenia oraz szybszego i skuteczniejszego usunięcia. Kolejny gadżet dentystyczny to dźwignia, stosowana często w przypadku zębów mądrości. Ekstrakcja ósemek jest zwykle nieco trudniejsza i wymaga podważenia zęba, co jest możliwe dzięki takiemu narzędziu. Do usuwania zębów wykorzystuje się również materiały jednorazowe, zapewniające pełną sterylność. Są one w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta i eliminują ryzyko dostania się do organizmu patogenów chorobotwórczych. Specjaliści wyposażają się w renomowanych sklepach takich jak lubdent.com.pl po to, by móc serwować najwyższy rodzaj usług swoim pacjentom. Na stronie stomatologicznego sklepu internetowego LUBDENT każdy może przeczytać o zastosowaniu konkretnych narzędzi we współczesnej nauce o leczeniu chorób zębów i przyzębia. Może okazać się to ciekawe dla osób, które obawiają się zabiegów dentystycznych – oswojenie się z tematem jest w stanie zniwelować lęk.


Podziel się
Oceń

Reklama
pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Tusk wielokrotnie dawał wyraz, delikatnie mówiąc, niechęci do tego co poleskie i patriotyczne. zgodzę sie z Sp. Alboinem, że każdy może sie pomylić, błądzić, natomaist rzesza gawiedzi, któej to nie przeszkadza, albo nawet sie PODOBA, powinna budzić przerażenie.Źródło komentarza: BEZ STRACHU. Albin Siwak o Doladzie Tusku - szokujące wspomnienieAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Oszukują i faszerują. Nie papryczkowe ani malinowe tylko pestycydowe...Źródło komentarza: Nowy test Fundacji Pro-Test: Wszystkie sprowadzane z zagranicy pomidory zawierały pestycydyAutor komentarza: Westlake LoanTreść komentarza: Jestem szczerze wdzięczny Panu za poprowadzenie mnie właściwą drogą, która umożliwiła mi dzisiaj otrzymanie pożyczki po tym, jak oszuści oszukali mnie z pieniędzy. Jeśli znalazłeś się w skomplikowanej sytuacji i chcesz uzyskać pożyczkę od osoby godnej zaufania i uczciwej, nie wahaj się skontaktować z WESTLAKE LOAN pod adresem: [email protected] Telegram___https://t.me/loan59Źródło komentarza: Mężczyzna chciał zabić żonę siekierą. Później popełnił samobójstwo.Autor komentarza: RamparamTreść komentarza: Biedny łoś... ale prawdziwe losie to urzędasy i weterynarze, którym jak widać się nie chciało zareagować. W sumie db że nikt nie zastrzelił zwierzaŹródło komentarza: Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...Autor komentarza: RobTreść komentarza: Niech się sam utopi... Prawie dożywocie, w sume za głupote... Ludzie słabo wyceniają swoje zycie ;-1Źródło komentarza: Recydywista groził pobiciem i utopieniem. Grozi mu 18 lat za kratami
Reklama