sobota, 21 września 2024 13:31
Reklama
Reklama

Krótka historia łowiectwa, czyli jak polowania wniknęły do naszej kultury

  • Źródło: Art. partnera
Krótka historia łowiectwa, czyli jak polowania wniknęły do naszej kultury

Łowiectwo na początku było wysoce powiązane z polowaniami, które pojawiły się miliony lat temu, jeszcze przed powstaniem anatomicznie współczesnego człowieka (Homo sapiens). Jednymi z dowodów na występowanie polowań w tak wczesnym okresie kształtowania się rasy ludzkiej są odnalezione narzędzia kamienne czy sam fakt wynalezienia ognia. Teoria ta została określona w „hipotezie łowieckiej”, podkreślającej ludzką wszystkożerność oraz związane z nią interakcje. Polowania łączyły ze sobą plemiona; nawet gdy udomowienie zwierząt stało się nad wyraz powszechne, a także nastąpił postęp w rozwoju rolnictwa, polowania stale służyły zaopatrywaniu ludzi w żywność, a także elementy wykorzystywane później do tworzenia narzędzi czy ubrań (kości, skóry, ścięgna). Na starożytnych płaskorzeźbach z Mezopotamii, tamtejsi królowie przedstawiani byli w obecności upolowanej przez nich wielkiej zwierzyny, która miała być dowodem na ich siłę. Wraz z udomowieniem zwierząt takich jak psy, fretki czy ptaki szponiaste (jastrzębie czy sokoły), rozpoczęła się zupełnie nowa era polowań. Od średniowiecza zaczęły powstawać kolejne rasy psów myśliwskich, wśród których znalazły się setery, wyżły i pointery. Dziś wciąż spotykamy się z ideą łowiectwa, jednak wokół niej powstało bardzo wiele pytań i niejasności. Dziś postaramy się rozwiązać chociaż kilka z nich.

 Między współczesnym łowiectwem a myślistwem – co łączy ze sobą te dwa pojęcia?

Odgórnie ustalona zasada jasno wskazuje, że nie każdy myśliwy jest łowczym, aczkolwiek każdy łowczy jest myśliwym. Myśliwy to funkcja społeczna, która ma za sobą bardzo długą historię; łowczy to zaś osoba, która została wybrana przez członków danego koła do pełnienia czteroletniej funkcji, która obejmuje prowadzenie gospodarki łowieckiej koła. Do głównych zadań każdego łowcy należy organizacja polowań, pilnowanie przestrzegania zasad wśród innych członków grupy, a także prowadzenie szczegółowej ewidencji polowań razem ze statystykami. Myślistwo a łowiectwo są więc dwiema zupełnie innymi czynnościami, których nie powinno się ze sobą mylić. Myślistwo, związane z działaniami dotyczącymi polowań, stanowi część łowiectwa. Regulują je podstawowe akty prawne dotyczące prawa łowieckiego. Podstawowe obowiązki każdego myśliwego obejmują:

przestrzeganie zasad etycznych i prawnych;

pilnowanie okresów ochronnych jakim podlega zwierzyna;

polowanie w wyznaczonych ku temu miejscach;

dokładne rozpoznanie zwierzyny przed oddaniem strzału;

polowanie na gatunki, które określa się jako łowne.

Każdy myśliwy ma na celu dobro natury oraz prawidłowy rozwój fauny i flory – poluje się na osobniki słabe oraz schorowane. W zakres łowiectwa wchodzi jednak znacznie więcej zadań oraz zagadnień związanych z pracą. Chociaż zajęcie myśliwego wciąż wzbudza skrajnie różne emocje w społeczeństwie, faktem jest że polowania stanowią jedną z najstarszych form aktywności człowieka. Dzisiejsze myślistwo rządzi się również zupełnie innymi prawami niż dawne polowania. Dzisiejszy rozwój urbanizacji i postępujące wylesienia doprowadzają do zmniejszania obszarów naturalnych siedlisk dzikich zwierząt. Brak ograniczeń w myślistwie naraziłby na zmniejszenie populacji lub całkowite wyginięcie niektórych gatunków oraz zniszczenie mechanizmów odpowiedzialnych za równowagę w przyrodzie. Współczesne myślistwo oraz gospodarka łowiecka w odpowiedzialny i kontrolowany sposób dba o nasz ekosystem, nie doprowadzając do dysharmonii w naturze.

Co trzeba zrobić, by móc zostać myśliwym?

By stać się myśliwym, niezbędne jest odbycie rocznego stażu kandydackiego, na którym poznaje się najważniejsze aspekty łowiectwa oraz czynnie uczestniczy się w życiu gospodarki, biorąc udział w polowaniach, zgromadzeniach, pracach wyznaczanych przez koło czy dokarmianiu zwierzyny. Obowiązkiem koła łowieckiego jest przydzielenie rekrutom opiekuna z dziesięcioletnim doświadczeniem, który przeprowadzi ich przez proces stawania się pełnoprawnym myśliwym. Po zakończeniu stażu na chętnych czeka kolejne, trzymiesięczne szkolenie w trybie weekendowym lub wieczorowym, zaś wisienkę na torcie stanowi egzamin teoretyczny i praktyczny, który nie uprawnia jednak do nabycia broni myśliwskiej. Aby móc kupić akcesoria powiązane ze sztuką myślistwa, w niektórych przypadkach należy mieć specjalne pozwolenie – nawet sklepy internetowe takie jak cyngiel.com.pl zaznaczają, że aby zakupić konkretny gadżet myśliwski, należy okazać się w punkcie stacjonarnym razem z ważnym pozwoleniem i dowodem tożsamości. Sklep Cyngiel przykłada ogromną wagę do bezpieczeństwa, tym samym minimalizując ryzyko przedostania się niewłaściwych przedmiotów w niepowołane ręce. Osoby chcące nabyć pozwolenie, mogą ubiegać się o nie dopiero po opłaceniu składki, złożeniu deklaracji i przyjęcia do koła – a i tak nie ma pewności na otrzymanie zgody. Myślistwo oraz łowiectwo to odpowiedzialne zajęcia; warto mieć tego świadomość przed przystąpieniem do szkolenia.


 


Podziel się
Oceń

Reklama
pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Tusk wielokrotnie dawał wyraz, delikatnie mówiąc, niechęci do tego co poleskie i patriotyczne. zgodzę sie z Sp. Alboinem, że każdy może sie pomylić, błądzić, natomaist rzesza gawiedzi, któej to nie przeszkadza, albo nawet sie PODOBA, powinna budzić przerażenie.Źródło komentarza: BEZ STRACHU. Albin Siwak o Doladzie Tusku - szokujące wspomnienieAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Oszukują i faszerują. Nie papryczkowe ani malinowe tylko pestycydowe...Źródło komentarza: Nowy test Fundacji Pro-Test: Wszystkie sprowadzane z zagranicy pomidory zawierały pestycydyAutor komentarza: Westlake LoanTreść komentarza: Jestem szczerze wdzięczny Panu za poprowadzenie mnie właściwą drogą, która umożliwiła mi dzisiaj otrzymanie pożyczki po tym, jak oszuści oszukali mnie z pieniędzy. Jeśli znalazłeś się w skomplikowanej sytuacji i chcesz uzyskać pożyczkę od osoby godnej zaufania i uczciwej, nie wahaj się skontaktować z WESTLAKE LOAN pod adresem: [email protected] Telegram___https://t.me/loan59Źródło komentarza: Mężczyzna chciał zabić żonę siekierą. Później popełnił samobójstwo.Autor komentarza: RamparamTreść komentarza: Biedny łoś... ale prawdziwe losie to urzędasy i weterynarze, którym jak widać się nie chciało zareagować. W sumie db że nikt nie zastrzelił zwierzaŹródło komentarza: Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...Autor komentarza: RobTreść komentarza: Niech się sam utopi... Prawie dożywocie, w sume za głupote... Ludzie słabo wyceniają swoje zycie ;-1Źródło komentarza: Recydywista groził pobiciem i utopieniem. Grozi mu 18 lat za kratami
Reklama