Teraz policjanci ustalają sprawcę, który oprócz przestępstwa kradzieży odpowie również za usunięcie banerów wyborczych. Przypominamy, że w czasie trwania kampanii materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej. Niszczenie, usuwanie, zamalowywanie ich jest wykroczeniem za które grozi kara aresztu albo grzywny w wysokości do 5 tys. złotych.
W środę, o godzinie 11.30 malborscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży lekkiej przyczepy o wartości 8 tys. zł, która stała przy ul. Toruńskiej w Malborku z banerem wyborczym jednego z kandydatów do parlamentu. Jak ustalili funkcjonariusze sprawca kilka godzin wcześniej przyjechał samochodem, podczepił przyczepkę i odjechał w nieznanym kierunku. Policjanci rozpoczęli poszukiwania. Po godzinie 16.00 funkcjonariusze drogówki znaleźli skradzioną przyczepkę na terenie malborskiej gminy, która była ukryta w zaroślach. Przed porzuceniem złodziej usunął z niej plakaty wyborcze. Funkcjonariusze zabezpieczyli skradziony pojazd na policyjnym parkingu. Teraz mundurowi ustalają sprawcę tej kradzieży, który będzie odpowiadał za popełnione przestępstwo oraz za usunięcie materiałów wyborczych. Zgodnie z obowiązującym prawem w czasie trwania kampanii materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej. Za kradzież grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, natomiast kodeks wykroczeń za niszczenie plakatów wyborczych przewiduje karę aresztu albo grzywny w wysokości do 5 tys. złotych.
Przypominamy, wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się w niedzielę 15 października br. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym w rejonach działania komisji wyborczych. Funkcjonariusze będą reagować m.in. na naruszenie ciszy wyborczej, zakłócenia głosowania czy pracy członków komisji wyborczej. Zwracamy uwagę, iż kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza, swobodnemu wykonywaniu prawa do głosowania podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 249 Kodeksu karnego). Podobnie, kto przeszkadza osobom uprawnionym w ich czynnościach, polegających na monitorowaniu lub dokumentowaniu procedur wyborczych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 513c kodeksu wyborczego). Kto wynosi kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmuje, lub posiada, nie będąc do tego uprawnionym, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 497a kodeksu wyborczego).
KPP Malbork