14 października 2023 r. w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyła siódma konferencja z tego cyklu zatytułowana „Pelplińscy malarze i rzeźbiarze”. Gośćmi konferencji byli ks. Krzysztof Koch – dyrektor Muzeum Diecezjalnego i Bogdan Wiśniewski – prezes Oddziału Kociewskiego ZKP, który konferencję moderował, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, burmistrz Pelplina Mirosław Chyła. Ks. Krystian Feddek przywitał gości w imieniu bpa Ryszarda Kasyny
Andrzej Wolski przedstawił referat „Biskup Wojciech Stanisław Okoniewski – mecenas kultury”, ukazującym niezwykłą troskę tego biskupa chełmińskiego o rozwój kultury. Życie i działalność Stefana Lewickiego, który w Pelplinie prowadził już pod koniec XIX w. pracownię malarską i konserwatorką, zaprezentował znany kociewski regionalista Ryszard Szwoch. Z kolei przedstawicielki Muzeum Miasta Gdyni: Katarzyna Gec-Leśniak oraz dr Anna Śliwa przygotowały referaty o Wacławie Szczeblewskim – założycielu Pomorskiej Szkoły Sztuk Plastycznych w Grudziądzu, która w 1933 r. przeniesiona została do Gdyni.
O Władysławie Drapiewskim i jego braciach: Kazimierzu i Leonie – mistrzach ściennego malarstwa monumentalno-religijnego mówił ich krewny Tomasz Zywert. Katarzyna Rakowska przedstawiła twórczość Wojciecha Durka, który z Pelplina nie pochodził, ale zostawił w tym mieście jedno z dzieł swojego życia: pomniki o charakterze patriotyczno-religijnym (grupa Mojżesza, grupa Św. Wojciecha, Władysław IV – twórca polskiej floty, Cud nad Wisłą, pomnik teologów polskich, pomnik biskupów chełmińskich) zniszczone przez Niemców jesienią 1939 r. Twórczość pomorskiego rzeźbiarza Mikołaja Cichosza, który – podobnie jak Stefan Lewicki jest pochowany na pelplińskim cmentarzu – przedstawił Andrzej Wolski. Po części referatowej raz jeszcze wystąpił Andrzej Wolski, który w krótkim komunikacie przywołał postać Józefa Czyżmy – artysty amatora.
Wśród partnerów konferencji były: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. To z tymi miastami związana jest działalność Wacława Szczeblewskiego – organizatora szkolnictwa artystycznego na Pomorzu tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pozostali partnerzy: Fundacja Pelplińska Biblia Gutenberga, Kociewskie Centrum Kultury, Komandoria Pelplińska Orderu Św. Stanisława, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie.
- Konferencja zgromadziła spore grono osób zainteresowanych twórczością pelplińskich artystów. Mówiono o tym, ze warto by zorganizować w Muzeum Diecezjalnym wystawę prac pelplińskich malarzy oraz o tym, aby upamiętnić pomniki Wojciech Durka, chociażby przez postawienie dużych tablic z ich zdjęciami w miejscu, gdzie stały przed zniszczeniem – podsumowuje Bogdań Wiśniewski, jeden z organizatorów ze ZKP OK w Pelplinie. - Należą one przecież do dziedzictwa kulturowego Pelplina. Warto nadmienić, że w najbliższym czasie ukaże się książka zawierająca materiały z konferencji.
Oddział Kociewski Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie oraz Biblioteka Diecezjalna im. Bpa Jana Bernarda Szlagi od siedmiu lat nieprzerwanie (także w czasach pandemicznych) organizują cykl konferencji popularnonaukowych zatytułowanych „Wielcy ludzie małego Pelplina”. Do tej pory mówiono o językoznawcy i pisarzu ks. Bernardzie Sychcie, słudze Bożym bp. Konstantynie Dominiku; poecie i historyku sztuki ks. Januszu St. Pasierbie; współtwórcach pelplińskiej szkoły historycznej, współtwórcach „Pielgrzyma”; kompozytorze i organiście Oskarze Hermańczyku; działaczu społecznym i niepodległościowym Walentym Stefańskim i filozofie ks. Franciszku Sawickim.
Opr. (tomm)/BW
Napisz komentarz
Komentarze