W dniach 8-10 stycznia 2024 roku, w ramach śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi, funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, we współpracy z Departamentem do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz policją, zatrzymali 21 członków międzynarodowej grupy przestępczej. Oszuści masowo rozsyłali fałszywe wiadomości sms, podszywając się pod informacje o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki lub rachunku za prąd.
Wiadomości zawierały linki przekierowujące ofiary na fałszywe strony bankowości elektronicznej. Po wprowadzeniu danych na podrobionej stronie, oszuści uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych, dokonywali kradzieży środków pieniężnych i zaciągali kredyty. Oszukanych zostało ponad 800 osób, których straty sięgnęły łącznej kwoty przekraczającej 2.5 miliona złotych.
W operacji zatrzymania podejrzanych uczestniczyło blisko 90 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, z wsparciem funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz innych jednostek Policji. Zatrzymanym postawiono łącznie 161 zarzutów, obejmujących udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzież z włamaniem do rachunków bankowych, oszustwa komputerowe oraz pranie pieniędzy.
Wśród zatrzymanych 21 sprawców znaleźli się obywatele narodowości ukraińskiej i białoruskiej. W wyniku przeszukań 23 miejsc zamieszkania i posesji zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych, w tym umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe, sprzęt elektroniczny (telefony, komputery, nośniki pamięci) oraz znaczne sumy pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej.
Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi postawili podejrzanym 161 zarzutów, obejmujących uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże z włamaniem do rachunków bankowych, oszustwa komputerowe oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. Pięciu zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przypomina o konieczności weryfikacji otrzymywanych wiadomości z linkami, szczególnie tych dotyczących danych bankowych, aby uniknąć utraty środków pieniężnych z rachunków bankowych.
Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. Wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze