Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
Internetowa baza wypoczynku
Na stronie wypoczynek.mein.gov.pl znajduje się internetowa baza wypoczynku. To stworzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej platforma, na której można znaleźć informacje o wycieczkach organizowanych w czasie ferii zimowych, jak również dane organizatorów, terminy i lokalizacje wyjazdów oraz liczbę ich uczestników.
- Do 12 stycznia organizatorzy zgłosili do bazy internetowej 5 421 wypoczynków. Według zebranych danych - na tegoroczne ferie zimowe wyjedzie ponad 112 tys. uczniów, z czego 103 tys. będzie odpoczywać w kraju, a 9 tys. za granicą. W półkoloniach weźmie udział ponad 93 tys.dzieci. Na wyjazdy zagraniczne najchętniej wybierana jest Hiszpania, Austria, Czechy i Słowacja. Dane te codziennie się zmieniają i liczba zgłoszeń jest z dnia na dzień większa - tłumaczą pracownicy Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Dzięki rejestracji wyjazdu w bazie odpowiednie służby mogą przeprowadzić kontrolę, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - dodają.
Bezpieczny wypoczynek
Niezależnie od tego, czy uczniowie wyjadą na zorganizowany wypoczynek, czy spędzą ferie w domu lub na półkoloniach – ważne jest zachowanie podstawowych zasad oraz przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak i również różnych form aktywności i odpoczynku.
- Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Pamiętajmy, aby do aktywności na świeżym powietrzu wybrać bezpieczne, najlepiej specjalnie przeznaczone do tego miejsca. Wystrzegajmy się zjeżdżania na sankach w pobliżu dróg i nie przywiązujmy ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Miejmy na uwadze, że organizowanie kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim niebezpieczne dla jego uczestników – zauważa resort edukacji narodowej.
Ważne jest, by rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer – zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach poruszania się na drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.
Kontrola autobusów
Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wyjeżdżającym na zimowy wypoczynek dzieciom. Mundurowi skupią się na kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.
- Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości - informują policjanci.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji.
Kontrole w powiecie starogardzkim prowadzone są na parkingu w pobliżu sklepu PSB Mrówka.
Organizatorzy wyjazdu lub rodzice powinni wcześniej skontaktować się z mundurowymi z KPP w Starogardzie, dzwoniąc pod numer: 47 742 72 18 (pon. - pt., godz. 7.30 - 15.00) lub 47 742 72 22 (całodobowo).
Dodatkowo na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Oszuści i złodzieje nie śpią
Okres zimowych ferii to doskonała okazja dla oszustów, by wyłudzić od ludzi pieniądze. Szczególnie uważać na leży na fikcyjne oferty noclegów i atrakcji, które pojawiają się w Internecie. Oszuści żerują na naiwności ludzi, którzy – widząc atrakcyjną ofertę – nie wahają się w ciemno dokonać przelewu nawet sporek kwoty pieniędzy. Dlatego warto zawsze weryfikować atrakcje lub noclegi przed dokonaniem transakcji. Należy sprawdzić opinie i dowiedzieć się, czy dane miejsce w ogóle istnieje pod wskazanym adresem. Nie zapominajmy także o kieszonkowcach – którzy szczególnie w tłumie – chętnie korzystają z okazji do wzbogacenia się. Wyjeżdżając na wypoczynek, nie chwalmy się na bieżąco zdjęciami w sieci. Jest to zachęta dla złodziei, którzy wiedzą, że nasz dom jest pusty. Warto także poprosić bliskich lub sąsiadów o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie oraz wyciąganie poczty i ulotek reklamowych ze skrzynki pocztowej. O każdym ujawnionym przez nas przypadku oszustwa należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.
Wypoczynek w powiecie
Spora część uczniów swoje zimowe wakacje spędzać będzie w miejscu zamieszkania. Dlatego gminy i podległe im instytucje przygotowały wiele ciekawych zajęć i wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Uczniowie będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach z programowania, warsztatach plastycznych, zajęciach tanecznych czy wycieczkach.
Różne terminy ferii – dlaczego tak jest?
Przypomnijmy, że od roku szkolnego 2003/2004 terminy ferii zimowych cyklicznie się zmieniają. Oznacza to, że jeśli w danym roku w określonej grupie województw ferie zimowe odbywają się w drugiej połowie stycznia – w roku kolejnym ich termin przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w następnym na drugą połowę lutego. Podziału województw dokonuje się, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Dzięki organizacji zimowego wypoczynku dla uczniów w różnych terminach unikamy wielu ograniczeń komunikacyjnych, a także trudności podczas rezerwacji miejsc w określonych bazach turystycznych czy ośrodkach wypoczynkowych.
Napisz komentarz
Komentarze