Odprawę służbową rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim - mł. insp. Adam Bork, który omówił stan bezpieczeństwa w powiecie, a także efekty pracy funkcjonariuszy w 2023 roku. Komendant odniósł się do poszczególnych kategorii i obszarów działalności starogardzkiej jednostki, wskazując poziom realizacji poszczególnych zadań oraz kierunki policyjnej służby, które w 2024 roku będą wymagały większego nakładu pracy.
Debaty, spotkania i Krajowa Mapa Zagrożeń
Podejmowane na przestrzeni ubiegłego roku czynności dochodzeniowo śledcze, liczne akcje i działania funkcjonariuszy, spotkania z młodzieżą szkolną, organizowane debaty społeczne z mieszkańcami, działania operacyjne oraz zaangażowanie pracujących w terenie służb patrolowych, dzielnicowych i kryminalnych sprawiły, że miniony rok oraz osiągnięte w tym czasie wyniki uplasowały się na pozytywnym poziomie.
Starogardzcy funkcjonariusze w 2023 r. uczestniczyli łącznie w 4 debatach społecznych, których tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Przekazane w trakcie tych spotkań przez mieszkańców informacje, uwagi i spostrzeżenia zostały zweryfikowane oraz uwzględnione w codziennej służbie. W roku ubiegłym szczególny nacisk kładziono na poprawę współpracy mieszkańców powiatu z policją w celu wspólnej, bardziej skutecznej walki z lokalnymi zagrożeniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Takim skutecznym narzędziem do osiągnięcia tego celu okazała się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2023 roku za jej pośrednictwem goście i mieszkańcy powiatu starogardzkiego wskazali na mapie 2257 zagrożeń. Zostały one zweryfikowane i uwzględnione w trakcie codziennych patroli.
Sprawdzono trzeźwość 24 tysięcy kierowców
Ponadto policjanci przez cały rok prowadzili szereg akcji na drogach, które pozwoliły na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci sprawdzili trzeźwość blisko 24 tys. kierujących. Zatrzymano 35 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej o 50 km/h.
14 kilogramów zabezpieczonych narkotyków
W minionym roku na terenie powiatu starogardzkiego o 17 zdarzeń zmalała liczba najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw, a ich wykrywalność wzrosła i wyniosła ponad 55 proc. Wykrywalność rozbojów oraz bójek i pobić, do których doszło w 2023 roku, była bardzo wysoka i ukształtowała się na poziomie 100 proc. Zmalała również liczba kradzieży mienia, a wykrywalność w tej kategorii wyniosła blisko 59 proc. Na przestrzeni ubiegłego roku policjanci ze starogardzkiej komendy zabezpieczyli również ponad 14 kilogramów środków odurzających, wśród których była między innymi amfetamina, mefedron, marihuana, haszysz oraz tabletki extasy.
Działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa
Oprócz przedstawienia wyników w liczbach zatrzymanych nietrzeźwych kierujących, sprawców innych przestępstw, osób poszukiwanych listami gończymi, komendant wspomniał także o niewymiernym czynniku mającym wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, jakim były działania prewencyjne i profilaktyczne. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego starogardzkiej jednostki przez cały rok prowadzili szereg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Spotkania z dziećmi, młodzieżą, seniorami, spotkania środowiskowe z mieszkańcami oraz debaty to stałe elementy pracy miejscowych funkcjonariuszy.
Na zakończenie odprawy mł. insp. Adam Bork – Komendant Powiatowy podziękował funkcjonariuszom oraz pracownikom starogardzkiej komendy za służbę i pracę, oraz pozytywnie odniósł się do działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa przez funkcjonariuszy tutejszej jednostki.
Napisz komentarz
Komentarze